Skip to main content

Biorąc pod uwagę wydarzenia w 2020 roku, zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że były to kwestie związane z koronawirusem. Przekazywaliśmy na bieżąco informacje o wszelkich zmianach prawnych. Treści kierowaliśmy do pracowników, pracodawców oraz działów kadrowo-płacowych. W natłoku informacji, domysłów i wszelkich teorii, wiedzieliśmy, jak ważne jest rzetelne źródło informacji.

Mieliśmy – i nadal mamy – także inny cel. Pomagamy działom HR zmierzyć się z nowymi rozwiązaniami i skomplikowanymi przypadkami. W tym celu zapoczątkowaliśmy z ekspertem ds. prawa pracy Donatą Hermann-Marciniak cykl artykułów ,,Niefortunne przypadki w dziale kadrowo-płacowym”. Wyjaśnialiśmy, jak częste zmiany etatów wpływają na podstawę zasiłków, wymiar urlopu, czy kwotę wolną od potrąceń. Cykl kontynuujemy, poruszając zagadnienia, które sprawiają Wam trudność. W prezentowanych materiałach niezwykle istotne jest dla nas połączenie teorii i praktyki. Uwzględniamy skomplikowane przypadki, a nie proste, podręcznikowe przykłady, które nie odzwierciedlają sytuacji w dziale kadr i płac.  

Informator kadrowo-płacowy #6: skutki zmiany wymiaru etatów w wyniku epidemii

Top 10 artykułów w 2020 roku

Jakie zagadnienia były najbardziej interesujące? Co czytaliście najchętniej? Sprawdź.

  1. Badania okresowe w czasie pandemii
    Badania okresowe w czasie pandemii zostały zawieszone. Orzeczenia lekarskie, które przestały być aktualne po 7 marca 2020 r. nadal zachowują swoją ważność. Ostatnia zmiana przepisów w zakresie terminów i ważności badań lekarskich nastąpiła 16 grudnia 2020r. Do kiedy orzeczenia są aktualne? W jakim czasie pracownik jest zobowiązany wykonać badania?
    Sprawdzam nowe terminy badań lekarskich.
  2. Kontrola zwolnień lekarskich. 10 rad jak radzić sobie z ZUS
    Z naszych obserwacji wynika, że bardzo interesowała Was informacja, czy kontrola zwolnienia lekarskiego może być przeprowadzona w weekend. Nie wnikamy z jakich powodów. 😉
    Z reguły kontakt z instytucjami i wszelkie kontrole budzą w nas mieszane uczucia. Zazwyczaj stresujemy się – choć nie mamy sobie nic do zarzucenia. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, z nieznajomości przepisów. Po drugie, z przekonania, że instytucja może więcej. Dowiedz się, czy ZUS musi zawsze zastać Cię w domu w czasie kontroli, czy może wezwać Cię na kontrolę telefonicznie i kiedy może odebrać Ci prawo do wynagrodzenia za czas choroby. Sprawdź, na co nie musisz się zgadzać w trakcie kontroli zwolnienia lekarskiego.
    Sprawdzam swoje prawa i obowiązki w czasie kontroli L4
  3. Koronawirus a wynagrodzenie. Prawa i obowiązki w sytuacji zagrożenia COVID-19 dla pracowników i pracodawców
    Epidemia namieszała na rynku pracy. Pracownicy stali się niepewni o swoje miejsca pracy, jak i wynagrodzenie. Należy jednak pamiętać, że Kodeks pracy chroni prawa pracownika w tym zakresie. Jeżeli pracodawca jest zmuszony zamknąć zakład pracy lub jego część, a pracownik pozostał w gotowości do wykonywania obowiązków – to przysługuje mu prawo do wynagrodzenia. Jednak czy zawsze? Omówiliśmy wybrane uprawnienia do wynagrodzenia na przykładach różnych sytuacji losowych.
    Koronawirus a wynagrodzenie – sprawdzam zasady
  4. Badania lekarskie w trakcie epidemii COVID-19. Nowe zasady
    Jakie są nowe zasady przeprowadzania badań lekarskich? Jak długo ważne są orzeczenia lekarskie? Ile pracownicy mają czasu na wykonanie badań? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. Co ważne, stale aktualizujemy nasze wpisy. Ostatnia zmiana przepisów w tym zakresie miała miejsce 16.12.2020r.
    Sprawdzam nowe zasady badań medycyny pracy
  5. Ile wyniosą składki ZUS w 2021 r.?
    Składki ZUS w 2021 r. będą wyższe! Ile zapłacą pracownicy, a ile pracodawcy? W artykule podajemy konkretne stawki i wyjaśniamy zasady finansowania. Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora wynagrodzeń Asystenta kadrowego i poznaj konkretne kwoty na przykładzie własnego wynagrodzenia.
    Sprawdzam wysokość składek ZUS
  6. Wynagrodzenie za przestój w pracy z powodu koronawirusa
    Wielu pracodawców ogłosiło przestój w pracy z powodu COVID-19. W tej sytuacji pracownikom, pomimo niewykonywania obowiązków służbowych, nadal przysługuje prawo do wynagrodzenia. Wyróżniamy dwa rodzaje przestojów. Pierwszy, w rozumieniu Kodeksu pracy. Drugi, w rozumieniu specustawy o koronawirusie. Czym różnią się? Czy w każdej sytuacji masz prawo do tzw. przestojowego? Na ile pieniędzy możesz liczyć?
    Sprawdzam swoje prawa do wynagrodzenia w czasie przestoju
  7. Podstawa zasiłku chorobowego a zmiana etatu na przykładach
    Epidemia sprawiła, że pracodawcy zmuszeni są do obniżenia wymiaru czasu pracy. To rozwiązanie, które ma na celu ochronę miejsc pracy. Zmiana etatu wpływa m.in na podstawę zasiłku chorobowego. Jak poprawnie ją ustalić? Wyjaśniamy w artykule na konkretnych przykładach.
    Podstawa zasiłku chorobowego a zmiana etatu
  8. Płaca minimalna od brutto do netto w 2021 r.
    Od 1 stycznia 2021r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 800 zł. Nasz ekspert w dziedzinie prawa pracy Donata Hermann-Marciniak rozkłada tę kwotę na czynniki pierwsze! W artykule znajdziesz obliczenia, konkretne stawki i pomocne tabelki. Artykuł powstał w ramach serii ,,Niefortunne przypadki w dziale kadrowo-płacowym”.
    Sprawdzam wyjaśnienia i przykłady listy płac
  9. Wdrożenie PPK. 3 obowiązki pracodawcy
    Wdrożenie PPK to szereg obowiązków dla pracodawcy, jak i działu kadrowo-płacowego. Wyjaśniamy, o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy, by spełnić ustawowe wymogi oraz ile mają na to czasu. Przede wszystkim, muszą dostosować system kadrowo-płacowy, wybrać instytucję finansową, podpisać umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK, a także spełnić obowiązek informacyjny względem pracowników. Jakie konkretne działania się za tym kryją?
    Sprawdzam obowiązki pracodawcy w czasie wdrożenia PPK
  10. Świadectwo pracy – treść, terminy wydania i sprostowanie
    Niestety w 2020 r. wiele osób straciło swoje miejsce pracy. Nic dziwnego, że zauważyliśmy wzrost zainteresowania takimi zagadnieniami, jak ochrona przed zwolnieniem z pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę, czy świadectwo pracy. Rzecz jasna, każde z tych tematów poruszyliśmy na blogu, a szczególnie zainteresowały Was formalności po zakończeniu stosunku pracy. Kiedy pracodawca wydaje świadectwo pracy? Jakie informacje musi tam zawrzeć? Ile dni ma pracownik na wystąpienie z prośbą o sprostowanie informacji?
    Sprawdzam informację na temat świadectwa pracy

Właśnie poznałeś TOP 10 najchętniej czytanych artykułów w 2020 roku. Pojawiły się tam rady, wskazówki i informacje na temat zmian prawnych. Teorię zawsze łączymy z praktyką. Wszelkie wyjaśnienia popieramy niebanalnymi przykładami, które mają pomóc Ci zrozumieć dane zagadnienie.

Które tematy są dla Ciebie najbardziej interesujące? Jeśli masz własne propozycje – napisz do nas. Nasze klawiatury zgłaszają pełne przygotowanie do rozwinięcia tematu w artykule. 😉

iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych w kadrach i płacach

Zapewne są wśród nas także osoby, które odwiedziły stronę iPersonel po raz pierwszy. Jeśli potrzebujesz merytorycznego wsparcia w HR to zapewniamy – jesteś w dobrym miejscu.

Piszemy w prosty sposób o skomplikowanych przepisach, informujemy o zmianach i najważniejszych kwestiach w obszarze kadr i płac. Będąc z nami, będziesz na bieżąco! Zyskujesz:

  • artykuły ekspertów w dziedzinie prawa pracy,
  • materiały wideo i praktyczne wyjaśnienia,
  • Informator kadrowo-płacowy,
  • darmowe narzędzia HR.

Lista naszych materiałów i pomysłów nieustannie rośnie.

Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami.

Zespół iPersonel