Skip to main content

Badania okresowe w czasie pandemii koronawirusa zostały zawieszone. Zmiany w badaniach medycyny pracy wprowadziła Tarcza Antykryzysowa. Poniżej wyjaśniamy, co się zmieniło.

Badania okresowe – ogólne zasady

Każdy pracodawca jest zobowiązany zlecić pracownikowi wykonanie badań lekarskich. Mają one potwierdzić brak przeciwskazań do pracy na danym stanowisku. Wyróżniamy trzy rodzaje badań:

  1. Wstępne.
  2. Okresowe.
  3. Kontrolne.

Badaniom okresowym podlegają wszyscy pracownicy, niezależnie od rodzaju pracy, jak i jej warunków. Zakres i częstotliwość tego rodzaju badań lekarskich ustala lekarza medycyny pracy. Wykonuje się je zapobiegawczo, by ocenić stan zdrowia pracownika i wykryć ewentualne choroby zawodowe.

Skierowanie na badania profilaktyczne powinno zawierać takie informacje, jak rodzaj badań i stanowisko pracy osoby zatrudnionej. Pracodawca powinien uwzględnić warunki pracy, a także czynniki niebezpieczne lub uciążliwe, jeśli na takie narażony jest pracownik w trakcie wykonywania swoich obowiązków.  

Badania okresowe w czasie pandemii

Nowelizacja Tarczy Antykryzysowej wprowadziła zmiany w badaniach medycyny pracy. Badania okresowe w czasie pandemii koronawirusa zawieszono. W związku z tym, dotychczasowe orzeczenia lekarskie, które przestały być aktualne po 7 marca 2020 r., nadal zachowują swoją ważność. Pomimo zawieszenia obowiązku przeprowadzenia badań okresowych, pracodawcy muszą wystawić kolejne skierowanie zgodnie z obowiązującymi ich terminami.

Zmiany dotyczą także badań okresowych i psychologicznych kierowców wykonujących przewóz drogowy, a także maszynistów.

AKTUALIZACJA

Ustawa z dnia 9.12.2020 r., która weszła w życie 16 grudnia 2020 r. wydłużyła czas na realizację badań okresowych. Pracownik jest zobowiązany wykonać badania lekarskie w okresie nie dłuższym niż 180 dni, licząc od dnia, w którym stan epidemii zostanie odwołany. Wcześniej pracownicy mieli na to 60 dni.

Pozostałe badania lekarskie w czasie pandemii

W czasie pandemii zawieszono badania okresowe. Z kolei badania wstępne oraz kontrolne są kontynuowane. Jednak zmieniły się nieco warunki ich przeprowadzania. Jakie są nowe zasady przeprowadzania badań lekarskich? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Badania lekarskie w trakcie epidemii COVID-10 – nowe zasady

Co musisz wiedzieć o badaniach lekarskich?

  1. Pracodawca ponosi koszty badań lekarskich.
  2. Badania przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy.
  3. Za czas spędzony na badaniach medycyny pracy, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.
  4. Pracownikowi przysługuje zwrot pieniędzy na pokrycie kosztów, związanych z przejazdem na badania profilaktyczne.
  5. W przypadku osób, które pracowały w kontakcie z substancjami i czynnikami rakotwórczymi, a także pyłami zwłókniającymi, badania okresowe przysługują również po zakończeniu stosunku pracy. W tym celu, pracownicy muszą wystąpić z wniosek do pracodawcy.

Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych w kadrach i płacach

Cześć! Z tej strony iPersonel, Franek iPersonel – Twój niezawodny partner do zadań specjalnych w dziale HR. Pomimo tego, że zawieszono badania okresowe, jako pracodawca, nadal masz obowiązek terminowo wystawić skierowanie na takie badanie. Jeśli zatrudniasz tysiące pracowników – pamiętanie o każdym takim terminie jest wręcz niemożliwe. Tutaj przychodzi z pomocą system kadrowo-płacowy iPersonel!

Moduł monitoringu zdarzeń przypomni Ci o każdym upływającym terminie ważności nie tylko badań lekarskich, ale także szkoleń BHP, czy uprawnień do wykonywania zawodu. Wystarczy, że zdefiniujesz alerty i ustawisz, z jakim wyprzedzeniem iPersonel ma Ci o nich przypomnieć. W ten sposób zyskujesz pewność, że nie zapomnisz o tym, co wymaga Twojego działania.

Psst. Zdradzimy Ci 5 i ½ kroków do uporządkowania terminów w dziale kadr i płac.

Więcej informacji:

Perfekcyjna Pani Działu Kadrowego. Jak zapanować nad ważnymi terminami?

Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie informacji zawartych na oficjalnym Serwisie RP oraz PIP.