Skip to main content

Podstawa zasiłku chorobowego a zmiana etatu – to ostatnio często wyszukiwana zależność, ponieważ epidemia koronawirusa sprawiła, że pracodawcy są zmuszeni do obniżenia wymiaru czasu pracy swoim pracownikom. To rozwiązanie ma na celu ochronę miejsc pracy. Poniżej wyjaśniamy, jak zmiana etatu wpływa na podstawę zasiłku pracowników, którzy są niezdolni do pracy z powodu choroby. Na konkretnych przykładach pokażemy, jak poprawnie ustalić podstawę zasiłku chorobowego.  

Podstawa zasiłku chorobowego a zmiana etatu 

Wysokość zasiłku chorobowego obliczana jest jako odpowiedni procent podstawy wymiaru, którą stanowi wynagrodzenie za okres przed powstaniem niezdolności do pracy. Podstawę ustala się od jednego do 12 miesięcy – w zależności od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. W związku z tym, zmiana etatu wpłynie na podstawę zasiłku chorobowego. Jednak nie zawsze.

Podstawa zasiłku nie zmieni się w sytuacji, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, a pomniejszenie etatu nastąpiło w trakcie trwania niezdolności do pracy. Jeśli jednak pracownik stanie się niezdolny do pracy po zmianie wymiaru etatu to podstawę wymiaru zasiłku należy proporcjonalnie pomniejszyć do obniżonego wymiaru czasu pracy. Obliczeń według nowej stawki należy dokonać także wtedy, gdy w czasie niezdolności do pracy nastąpi jednodniowa przerwa. Innymi słowy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeśli zmiana miała miejsce w miesiącu powstania niezdolności do pracy lub miesiącach wliczanych do podstawy wymiaru.

Jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu powstania niezdolności do pracy lub w okresie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy.

Podstawa zasiłku chorobowego a zmiana etatu – przykłady

Poniżej podstawowe przykłady tego, jak zmiana etatu wpływa na podstawę zasiłku chorobowego. Jednak mamy też dla Ciebie bardziej skomplikowane przypadki. Informacje o nich znajdziesz na końcu artykułu.

Przykład 1

Pracownik zachorował 18 grudnia 2020 r. Był zatrudniony do 31 lipca 2020 r. w połowie wymiaru czasu pracy, a od 01.08.2020 r. w pełnym wymiarze. Podstawę zasiłku należy obliczyć według nowego wymiaru czasu pracy i na podstawie wynagrodzenia wypłaconego za okres sierpień-listopad 2020 r.

Przykład 2

Pracownik zachorował 20 sierpnia 2020 r. Był zatrudniony do 31 lipca 2020 r. w pełnym wymiarze czasu pracy i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 4 000 zł. Od 1 sierpnia 2020 r. zmieniono mu wymiar czasu pracy do 1/4, co obniżyło wynagrodzenie do 1 000 zł miesięcznie. Podstawę zasiłku należy obliczyć według nowego wymiaru czasu pracy i na podstawie sierpniowego wynagrodzenia – po uzupełnieniu.

Przykład 3

Pracownik chorował w okresie od 10 marca do 15 kwietnia 2020 r. Następnie 17 kwietnia 2020 r. otrzymał kolejne zwolnienie lekarskie. 1 kwietnia 2020 r. obniżono mu pełny wymiar czasu pracy do ½ etatu. Podstawę zasiłku należy obliczyć od 1 do 15 kwietnia 2020 r według średniej wynagrodzeń z ostatnich 12 miesięcy. Z kolei od 17 kwietnia 2020 r. podstawę należy obliczyć według nowego wymiaru czasu pracy.

Przykład 4

Pracownik chorował w okresie od 16 lipca 2020 r. do 18 września 2020 r. Od 1 sierpnia 2020 r. zaczął pracować w pełnym wymiarze czasu pracy (wcześniej był zatrudniony w połowie wymiaru czasu pracy). W tym przypadku podstawa zasiłku nie ulega zmianie, ponieważ zmiana wymiaru etatu nie nastąpiła w miesiącu powstania niezdolności ani w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. W związku tym, podstawę zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie od lipca 2019 r. do czerwca 2020 r.

Jak obliczyć świadczenie za czas choroby?

wyliczenie świadczenia za czas choroby

Wysokość świadczeń

wysokość świadczeń chorobowych

Zdaniem eksperta

Niefortunne przypadki w dziale kadrowo-płacowym #2

Chcesz poznać więcej przykładów tego, jak zmiana etatu wpływa na podstawę zasiłku chorobowego? Przejdź na stronę Kadry w pigułce i zaczerpnij więcej informacji. Link czeka na Ciebie poniżej.

Podstawa wynagrodzenia/zasiłku chorobowego w przypadku zmiany wymiaru etatu

Tak, jak informowaliśmy w naszych mediach społecznościowych, rozpoczynamy z Kadrami w pigułce cykl niefortunnych przypadków kadrowo-płacowych. Na początek zmierzymy się z najtrudniejszymi kwestiami w dziale HR w związku z koronawirusem. Wyjaśnimy, jak częste ostatnio zmiany etatów wpływają na:
– podstawę zasiłków,
– wymiar urlopu,
– kwotę wolną od potrąceń,
– nadgodziny dla niepełnoetatowców.

Zaglądaj do nas i poznaj praktyczną stronę kadr i płac – trudne przypadki, gotowe rozwiązania.

Inne artykuły o tej tematyce

Jak prawidłowo liczyć okres zasiłkowy?

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Wynagrodzenie chorobowe. Na co możesz liczyć w czasie niezdolności do pracy?

Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz Kodeksu pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas, a my chętnie Ci pomożemy! 🙂