Skip to main content

iPersonel & Kadry w pigułce

Czy wiesz jakie są skutki zmiany wymiaru etatów? Razem z Kadrami w pigułce przygotowaliśmy serię niefortunnych przypadków kadrowo-płacowych spowodowanych epidemią. Bez wątpienia koronawirus namieszał w gospodarce, na rynku pracy i w działach HR. Wiele miejsc pracy zostało zagrożonych, a jedną z metod ich ratowania było zmniejszenie wymiaru czasu pracy. W przygotowanych artykułach wyjaśniamy, jak częste ostatnio zmiany etatów wpływają na:

  • podstawę zasiłków,
  • wymiar urlopu,
  • kwotę wolną od potrąceń,
  • nadgodziny dla niepełnoetatowców.

Priorytetem było to, by uwzględnić jak najwięcej przykładów, ponieważ wiemy, jak wygląda praca w działach kadrowo-płacowych. Dostępne proste, podręcznikowe przykłady nie odzwierciedlają tego, z czym muszą zmagać się na co dzień pracownicy HR w trakcie naliczania listy płac. W związku z tym, przybywamy z pomocą! Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Skutki zmiany wymiaru etatów w wyniku epidemii

Poniżej skutki zmiany wymiaru etatów w obliczu epidemii koronawirusa. Bez wątpienia obniżenie wymiaru czasu pracy wpływa na wiele aspektów. Omawiamy najważniejsze z nich, ponieważ wiemy, ile generują problemów.

  1. Podstawa zasiłku chorobowego a zmiana etatu.
    Sprawdź, jak zmieni się podstawa zasiłku chorobowego w przypadku zmiany wymiaru etatu. Co w przypadku, gdy zmiana etatu miała miejsce w trakcie miesiąca kalendarzowego? Jak postąpić, gdy zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w trakcie niezdolności do pracy? W artykule znajdziesz różne przykłady tego, jak należy na nowo ustalić podstawę zasiłku i wynagrodzenia chorobowego.
    Więcej informacji:
    Blog iPersonel : Podstawa zasiłku chorobowego a zmiana etatu
    Blog Kadry w pigułce: Podstawa zasiłku chorobowego w przypadku zmiany wymiaru etatu
  2. Zmiana wymiaru etatu a urlop wypoczynkowy.
    Artykuł to kolejna dawka wiedzy i przykładów tego, jak obniżenie wymiaru czasu pracy wpływa na urlop wypoczynkowy. Rzecz jasna, znajdziesz tam uregulowania na podstawie Tarczy antykryzysowej. Dowiesz się, jak prawidłowo ustalić urlop dla pracownika zatrudnionego na część etatu lub takiego, którego etat zmniejszył się z ¾ do ½. Nie pominęliśmy także pracowników niepełnosprawnych, ubiegających się o zmianę wymiaru czasu pracy. Po wyjaśnienia i inne przypadki sięgnij do artykułu.
    Więcej informacji: Zmniejszenie wymiaru urlopu
  3. Kwota wolna od potrąceń a niepełny etat.
    Wszystko to, co powinieneś wiedzieć na temat zależności między kwotą wolną od potrąceń a pracownikiem na niepełnym etacie. Kiedy można zwiększyć kwotę wolną od potrąceń? Od czego zależy wysokość kwoty wolnej od potrąceń? Jakie oświadczenia można pozyskać od pracownika? Jakich informacji pracodawca może żądać w zakresie sytuacji rodzinnej? W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania i wskazówki, jak krok po kroku wyliczyć kwotę wolną od potrąceń.
    Więcej informacji: Zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń a niepełny etat
  4. Nadgodziny dla niepełnoetatowca.
    Przepisy mówią jasno, że pracodawca z pracownikiem niepełnoetatowym ustala dopuszczalną liczbę godzin pracy w umowie o pracę. Rzecz jasna, przekroczenie tego limitu zobowiązuje pracodawcę do wypłacania dodatku do normalnego wynagrodzenia. Jaka jest różnica pomiędzy nadgodzinami a godzinami ponadwymiarowymi? Kiedy pracownik na prawo do dodatku do wynagrodzenia? Czy za wypracowane godziny ponadwymiarowe można udzielić wolnego? W jaki sposób ustalić dodatki do wynagrodzenia? Jak postąpić w sytuacji zmiany wymiary etatu? Jeśli chcesz wiedzieć, kliknij poniżej.
    Więcej informacji: Nadgodziny dla niepełnoetatowca

Skutki zmiany wymiaru etatów – wideo

Bez wątpienia nadszedł czas na podsumowanie, prawda? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz materiał wideo na kanale Kadr w pigułce:

Skutki zmiany wymiaru etatu

Niefortunne przypadki w dziale HR

To pierwsza seria artykułów, która ukazała się we współpracy z Kadrami w pigułce. Oczywiście, na tym nie kończymy. Kolejne materiały ukażą się już niedługo, więc śledź nas uważnie! 🙂