Jak odnotować urlopy w świadectwie pracy? Wyjaśniamy!
W czasie wypełniania świadectwa pracy pracownicy działu HR i pracodawcy mają wiele wątpliwości. Zasady uzupełnienia tego dokumentu są ściśle uregulowane przez przepisy prawne. Sprawdź, jak zrobić to w prawidłowy sposób. Uniknij błędów i konieczności sprostowania.
Urlopy w świadectwie pracy
W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych. Urlop to jeden z przywilejów pracownika. Z tego względu należy odnotować wszystkie urlopy w świadectwie pracy. Poniżej znajdziesz ich listę wraz z omówieniem.
Urlop wypoczynkowy w świadectwie pracy
Urlop wypoczynkowy należy wskazać w pkt 6 ust. 1. Pracodawca wskazuje wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny. Odrębnie należy wykazać liczbę dni i godzin wykorzystanego urlopu na żądanie, który przysługuje pracownikowi w wymiarze 4 dni.
Więcej informacji:
Urlop na żądanie – zasady korzystania
Urlop bezpłatny w świadectwie pracy
Informację o urlopie bezpłatnym należy zamieścić tylko w jednym miejscu: w pkt 6 ust. 2 świadectwa pracy. Trzeba wpisać okres trwania urlopu, a także podstawę prawną do jego udzielenia.
Co ważne, urlop bezpłatny wykazujemy z całego okresu zatrudnienia, a nie tylko z roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy zakończył się.
Częstym błędem w czasie wypełnienia świadectwa pracy jest wskazywanie urlopu bezpłatnego również w rubryce dotyczącej okresów nieskładkowych. Nie robimy tego, ponieważ urlop bezpłatny nie został uwzględniony w katalogu okresów nieskładkowych w przepisach o emeryturach i rentach.
Więcej informacji:
Urlop bezpłatny a uprawnienia pracownicze
Urlop ojcowski i rodzicielski w świadectwie pracy
Urlop ojcowski i rodzicielski w świadectwie pracy należy umieścić w ust. 6 odpowiednio w pkt 3 i 4. Informację zamieszczamy jednak tylko wtedy, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka, mógłby wykorzystać urlop w kolejnym stosunku pracy. Jeśli ma do tego prawo, wskazujemy wymiar urlopu, podstawę prawną jego udzielenia, a także liczbę części. W przypadku, gdy pracownik wykorzystał więcej niż jeden urlop ojcowski lub rodzicielski, należy uwzględnić odrębnie wykorzystany urlop na każde z dzieci, podając imię i nazwisko dziecka.
Więcej informacji:
Urlop rodzicielski – zmiany od 2022 r.
Urlop wychowawczy w świadectwie pracy
Urlop wychowawczy w świadectwie pracy wykazujemy w pkt 6 ust. 5 formularza. Wpisujemy jego okres, podstawę prawną, wymiar oraz części.
Wymiar urlopu wynosi 36 miesięcy i można go wykorzystać maksymalnie w 5 częściach. Jednak nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat.
Jeśli pracownik wykorzystał więcej niż jeden urlop wychowawczy – należy wykazać to odrębnie, podając imię i nazwisko dziecka.
Więcej informacji:
Urlop wychowawczy a prawo pracy
8 najczęstszych błędów w czasie wypełnienia świadectwa pracy
W czasie uzupełniania świadectwa pracy pojawia się wiele rozterek. Nic dziwnego, przepisy prawa pracy ściśle regulują sposób jego wypełnienia. W kadrach i płacach wszystko musi się zgadzać, więc zobacz listę 8 najczęstszych błędów i wydaj świadectwo pracy, które nie będzie wymagało sprostowania.
Więcej informacji:
Wypełnianie świadectwa pracy. 8 najczęstszych błędów
Jeśli jednak pojawi się błąd, nie martw się. Kwestię sprostowania wyjaśniliśmy w odrębnym artykule.
Świadectwo pracy 2021 – treść, terminy wydania i sprostowanie
Test wiedzy kadrowo-płacowej. Kategoria: dokumentacja pracownicza
Chcesz sprawdzić swoją wiedzę kadrowo-płacową? W teście uwzględniliśmy także pytania dotyczące świadectwa pracy. Test składa się z 15 pytań, więc zajmie Ci tylko kilka minut. Zainteresowany?
Pssst. Przygotowaliśmy również testy w innych kategoriach: kadry, płace, czas pracy i urlopy.
Powodzenia!