Urlop na żądanie to przywilej osób, które są zatrudnione na umowę o pracę. Pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik wskazuje termin, a żądanie zgłasza najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.
- Czy urlop na żądanie jest płatny?
- Jak zgłosić urlop na żądanie?
- Czy trzeba podać powód?
- Czy pracodawca może odmówić?
Urlop na żądanie a urlop wypoczynkowy
Urlop na żądanie nie jest dodatkowym wolnym – stanowi część urlopu wypoczynkowego (jest już wliczony w wymiar 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego). W związku z tym dni wolne są płatne – przysługuje za nie 100 % wynagrodzenia.
Niewykorzystany urlop na żądanie nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy – z dniem 1 stycznia staje się zaległym ,,zwykłym” urlopem wypoczynkowym.
Jak zgłosić urlop na żądanie?
Pracownik zgłasza żądanie urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Kodeks pracy nie określa sposobu, w jaki należy to zrobić. Informację można przekazać w formie telefonicznej, wiadomości e-mail lub SMS, pisemnie lub osobiście. Czasem pracodawcy dla zachowania formalności wymagają pisemnego wniosku, zapisując taką konieczność w regulaminie pracy. Jeśli nie ma możliwości dostarczenia wniosku osobiście, należy go przekazać pierwszego dnia po urlopie.
Pracownik, który poinformował pracodawcę o tym, że chce zabrać wolne – musi poczekać na jego decyzję. Jeśli nie uzyska zgody i nie pojawi się w pracy – przełożony może potraktować to jako nieusprawiedliwioną nieobecność.
Cztery dni przysługującego urlopu można wykorzystać jednorazowo, ale można także zgłaszać każdy dzień osobno. Forma wykorzystania zależy od indywidualnych potrzeb.
Czy trzeba podać powód urlopu na żądanie?
Pracownik nie musi podawać powodu, dla których decyduje się wziąć urlop na żądanie. Kodeks pracy nie nakłada takiego obowiązku. Powód to indywidualna sprawa pracownika lub… słodka tajemnica, jeśli przyczyną nieobecności nie są najpilniejsze sprawy. 😉
Urlop na żądanie – odmowa pracodawcy
Co do zasady pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu na żądanie. Jednak w uzasadnionych przypadkach może odmówić jego udzielenia. Dotyczy to sytuacji, gdy nieobecność pracownika wiąże się z zagrożeniem interesu firmy lub może zaszkodzić ciągłości jej funkcjonowania, np. w trakcie sezonu urlopowego lub chorobowego – ze względu na braki w kadrach.
Pracodawca może odmówić także z powodu innych ważnych, nieprzewidzianych sytuacji. Urlop na żądanie nie może działać na niekorzyść pracodawcy.
Zgodnie z art. 8 Kodeksu pracy ,,nie można czynić ze swojego prawa użytku, który byłyby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego”.
Elektroniczne wnioski urlopowe w iPersonel
Elektroniczne wnioski urlopowe to rozwiązanie, które przynosi korzyści zarówno pracodawcy, jak i jego pracownikom. Istotą jest automatyzacja procesu zarządzania nieobecnościami w pracy. Rozwiązanie zapewnia sprawny obieg e-wniosków urlopowych. Gdy pracownik złoży elektroniczny wniosek przez Portal Pracownika – pracodawca niezwłocznie się o tym dowie. Osoba upoważniona zaakceptuje lub odrzuci wniosek w wybranym przez siebie momencie – bez zbędnej biurokracji, telefonów i maili.
Więcej informacji:
Elektroniczne wnioski urlopowe – rozwiązanie dla pracowników i działu HR