Czerwcowe zmiany w Kodeksie pracy z korzyścią dla pracownika.
Uwaga! Mamy dwie wiadomości: dobrą i… dobrą. Pierwsza jest taka, że pracownik będzie miał więcej czasu na złożenie wniosku o sprostowanie świadectwa pracy. Nieważne, po której stronie biurka siedzisz – czy jesteś pracownikiem czy pracodawcą – oboje chcecie, żeby wszystko się zgadzało. Dłuższy termin Wam to umożliwi.
Druga jest taka, że pogoda będzie nadal nas rozpieszczać – i mamy nadzieję, że czytasz to z biura, w którym jest klimatyzacja. 😉
Sprostowanie świadectwa pracy 2019: co się zmieni?
Zacznijmy od początku i wyjaśnijmy w skrócie, jak to działa.
- Zgodnie z nowymi przepisami, pracownik po otrzymaniu świadectwa pracy będzie miał 14 dni na to, by złożyć pracodawcy wniosek o poprawę informacji, które się na nim znajdują. Jeżeli pracodawca odmówi, pracownik będzie miał kolejne 14 dni na zgłoszenie sprawy do sądu pracy – liczone od dnia zawiadomienia.
Wcześniej termin w obu przypadkach wynosił 7 dni. Więc tak, jak zapowiadaliśmy – to dobra wiadomość. - Co więcej, pracownik otrzyma prawo wystąpienia do sądu pracy w celu zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy. Będzie mógł to zrobić wtedy, gdy nie otrzyma dokumentu od swojego przełożonego w określonym terminie, czyli w dniu zakończenia stosunku pracy.
- I ostatnia rzecz, którą przewiduje Kodeks pracy. Jeżeli pracodawca nie istnieje lub wystąpienie o przymus wydania świadectwa pracy jest niemożliwe – pracownik będzie mógł również wystąpić do sądu pracy. W ten sposób może żądać ustalenia uprawnienia do otrzymania tego ważnego dokumentu.
Uwaga!
Dodając słówko do punktu nr 2 i 3: pracownik może wystąpić do sądu w tych sprawach w każdym czasie – przed upływem terminu przedawnienia.
Sprostowanie świadectwa pracy – zmiany prawne: od kiedy?
Prezydent Andrzej Duda podpisał 3 czerwca 2019r. ustawę, która wprowadza te zmiany. Wejdzie ona w życie po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia.
Spokojnie, przypomnimy Ci o zmianie informacji na świadectwie pracy. Przypominamy i teraz, że Twoim obowiązkiem jest poinformowanie pracownika o możliwości sprostowania i wniesienia wniosku do sądu pracy w przypadku odmowy takiego sprostowania przez pracodawcę. A dobrze, by było, gdybyś podał mu jednak te prawidłowe terminy.
Wiadomość dla iPersonelowiczów.
iPersonel chciałby serdecznie powiadomić swoich Użytkowników, że będzie na nich czekał ze świeżutkim i cieplutkim, niczym poranne bułeczki, wzorem świadectwa pracy i to z tymi dobrymi terminami. Nie musisz sobie zawracać głowy pamiętaniem – on zadba o to, by wszystko było zgodnie z przepisami. Aktualne wzory dokumentów? Zgłaszamy przygotowanie!
Jak wielokrotnie powtarzamy – iPersonel to nie tylko narzędzie, ale i wsparcie. Jesteśmy przekonani, że zmiany prawne umocnią nasz związek, bo udowodnimy, że jesteśmy zawsze na czas. 😉
Bądź na bieżąco z iPersonel.
Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Kodeksu pracy oraz ustawy z dnia 16 maja 2019r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas, a my chętnie Ci pomożemy! 🙂