Skip to main content

Godziny nadliczbowe to problematyczny temat dla pracowników działów HR – zwłaszcza w trakcie naliczania wynagrodzenia. Przepisy prawa pracy ściśle regulują ten obszar, wskazując kto i kiedy może pracować w nadgodzinach. Kodeks pracy określa także limity, formy rekompensaty i zasady rozliczania. W skrócie, mnóstwo wiedzy do opanowania.

Razem z Kadrami w pigułce rozpoczęliśmy cykl artykułów na temat czasu pracy. W artykułach znajdziesz wyjaśnienia – jak zawsze poparte praktycznymi przykładami. Dzięki nim, zrozumiesz zasady, a następnie wdrożysz je w życie, obliczając pracownikom wynagrodzenie adekwatne do ilości przepracowanych godzin. Poniżej znajdziesz konkretną dawkę merytorycznej wiedzy na temat godzin nadliczbowych. Sprawdź.

Informator kadrowo-płacowy #14: godziny nadliczbowe

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg materiałów na temat nadgodzin. Jeśli chcesz zdobyć niezbędną wiedzę w tym zakresie – jesteś w dobrym miejscu!

  1. Co przysługuje za nadgodziny w sobotę? Zasady rekompensaty
    Jeśli pracownik pracował w wolną dla niego sobotę – pracodawca musi ten czas odpowiednio zrekompensować. Pracownikowi przysługuje w zamian dzień wolny od pracy – niezależnie od tego, ile w tym dniu przepracował godzin. Jakie są zasady rekompensaty? Kiedy należy wypłacić wynagrodzenie, a kiedy udzielić dnia wolnego? Ile wynosi dodatek do za godziny nadliczbowe? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
    Więcej informacji:
    Nadgodziny w sobotę
  2. Rozliczanie godzin nadliczbowych – wyjaśnienia i przykłady | Artykuł eksperta
    Rozliczanie nadgodzin to trudna czynność. Wyjaśnia ją ekspert ds. Prawa Pracy – Donata Hermann-Marciniak. Często pytacie o zasady rekompensaty i wysokość dodatku do wynagrodzenia, dlatego ponownie wyjaśniamy te zagadnienia. W firmach obowiązują różne okresy rozliczeniowe – i to również wzięliśmy pod uwagę. Wyjaśniamy, jak rozliczyć nadgodziny w jednomiesięcznym i trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym. Obok wyjaśnień znajdziesz także praktyczne przykłady, dzięki którym – najpierw uporządkujesz wiedzę, a potem przełożysz ją na indywidualne obliczenia.
    Więcej informacji:
    Rozliczanie godzin nadliczbowych
  3. Limit nadgodzin – dobowy, tygodniowy i roczny
    Limity nadgodzin ściśle określają przepisy prawa pracy. Dobowy limit nadgodzin wynosi 13 godzin, tygodniowy nie może być większy niż 48 godzin, a roczny nie powinien przekraczać 150 godzin. Kiedy godziny nadliczbowe są dozwolone? Czy można je zaplanować w harmonogramie czasu pracy? Odpowiedzi w artykule.
    Więcej informacji:
    Limity nadgodzin
  4. Jak rozliczyć godziny nadliczbowe u niepełnoetatowca? | Artykuł eksperta
    Wiemy już, jak rozliczać nadgodziny, prawda? W takim razie sprawdźmy, jak postąpić w przypadku wystąpienia godzin nadliczbowych u pracownika zatrudnionego na niepełnym etacie. Zacznijmy od początku, a mianowicie ustalmy, w jaki sposób ustalić limity, których przekroczenie uprawnia do otrzymania dodatku za nadgodziny. Rozliczanie nadgodzin niepełnoetatowca wymaga ustalenia nadwyżek dobowych, jak i średniotygodniowych. Sprawdź, jak je ustalić.
    Więcej informacji:
    Godziny nadliczbowe u niepełnoetatowca
  5. Jak obliczyć dodatek za nadgodziny?
    Kiedy przysługuje dodatek za nadgodziny? Jak go obliczyć? Ile wynosi? Wyjaśnimy, jak ustalić podstawę do obliczenia dodatku za nadgodziny. Dzięki temu, ustalisz wysokość wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych – i to bez żadnych problemów.
    Więcej informacji:
    Dodatek za nadgodziny
  6. Godziny nadliczbowe w zadaniowym czasie pracy
    Zadaniowy czas pracy nie przewiduje prowadzenia ewidencji czasu pracy. Kiedy zatem powstają godziny nadliczbowe? Kluczowe są w tym przypadku podstawowe normy czasu pracy, które obejmują pracownika zatrudnionego nawet w tym systemie czasu pracy. Oznacza to, że nie może on pracować więcej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.
    Więcej informacji:
    Nadgodziny w zadaniowym czasie pracy
  7. Godziny nadliczbowe w ruchomym czasie pracy | Artykuł eksperta
    Ruchomy czas pracy bez nadgodzin? Niekoniecznie. Wiele trudności sprawia jednak ustalenie, kiedy faktycznie dochodzi do pracy w godzinach nadliczbowych. Dlaczego? Po pierwsze, pracownicy pracują w tej samej dobie pracowniczej. Po drugie, rozpoczynają i kończą wykonywanie swoich obowiązków o różnych godzinach. Sprawdź, kiedy pojawiają się nadgodziny i rozlicz prawidłowo czas pracy swoich pracowników.
    Więcej informacji:
    Nadgodziny w ruchomym czasie pracy
  8. Godziny nadliczbowe w podróży służbowej | Artykuł eksperta
    Czy w podróży służbowej przysługuje dodatek za nadgodziny? Czy dojazd do miejsca docelowego uznaje się za czas pracy? Dlaczego pracodawcy powinni w regulaminie uregulować kwestię zmiany harmonogramu czasu pracy? Sprawdź wyjaśnienia eksperta prawa pracy.
    Więcej informacji:
    Nadgodziny w podróży służbowej

iPersonel & Kadry w pigułce

Niefortunne przypadki w dziale kadrowo-płacowym

W ramach serii niefortunnych przypadków w dziale HR omówiliśmy szereg skomplikowanych sytuacji związanych z nadgodzinami. Tematem kolejnego cyklu będą podróże służbowe. Zajmiemy się ustaleniem czasu pracy w podróży służbowej oraz jej rozliczeniem. Zaglądaj do naszej bazy wiedzy – kolejne artykuły pojawią się już niedługo!

Zmiany w kadrach i płacach w 2021 r. Nowe stawki i wskaźniki

Mamy dla Ciebie także parametry płacowe, obowiązujące w 2021 roku. Od 1 stycznia br. zmieniła się kwota płacy minimalnej. Wynosi ona 2 800 zł brutto i wpłynęła na zmianę innych stawek i wskaźników. Ile wynoszą składki ZUS? Ile wynosi kwota wolna od potrąceń, odprawa za zwolnienie czy dodatek za godziny nocne? Jakie są limity do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w e-booku.

E-book: Zmiany w kadrach i płacach w 2021 r. Nowe stawki i wskaźniki

Miłej lektury!