Baza wiedzy.

Mamy mnóstwo wiedzy i chcemy się nią dzielić! Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o kadrach i płacach.

Zmiana czasu letniego na zimowy w 2020 roku a nadgodziny

Zmiana czasu letniego na zimowy w 2020 roku a nadgodziny

W nocy z 24 na 25 października 2020 r. nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. Zmiana polega na cofnięciu wskazówek zegara o godzinę, co spowoduje, że tego dnia pracownicy, wykonujący swoje obowiązki w porze nocnej będą je pełnić godzinę dłużej. Jak wydłużenie czasu pracy wpłynie na wynagrodzenie? Jak prawidłowo należy rozliczyć powstałe w ten sposób nadgodziny? Wyjaśniamy w artykule.

Zmiana czasu letniego na zimowy w 2020 r. a nadgodziny

Zmiana czasu letniego na zimowy w 2020 roku nastąpi na przełomie 24/25 października – z soboty na niedzielę. Wówczas należy przesunąć wskazówki zegara o godzinie 3:00 na godzinę 2:00. Rozwiązanie budzi wątpliwości w zakresie rozliczania pracowników, którzy w tym dniu wykonują pracę w porze nocnej, ponieważ zmiana wydłuży ich czas pracy o godzinę. Przy stałym harmonogramie, który przewiduje 8 godzin pracy dziennie, dojdzie do przekroczenia 8-godzinnej normy dobowej. Oznacza to, że pracownikom przysługuje rekompensata za dodatkowo przepracowaną godzinę. Rzecz jasna, oprócz wynagrodzenia zasadniczego. Wyróżniamy dwie formy rekompensaty:

  1. Udzielenie czasu wolnego.
  2. Dodatek za nadgodziny.

W przypadku tegorocznej zmiany przysługuje 100-procentowy dodatek.

Co ważne, decyzja o wyborze formy należy do pracodawcy.

Nie należy także zapominać o tym, że za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Wynosi on 20 % stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Więcej na temat dodatku:

Ile wyniesie dodatek za godziny nocne w 2020 roku?

Ile wynosi dodatek za godziny nocne w 2021 roku?

Udzielenie czasu wolnego za nadgodziny

Za przepracowane nadgodziny pracownikowi można udzielić czasu wolnego. Jego wymiar jest uzależniony od tego, kto wystąpił z propozycją takiej rekompensaty ponadnormatywnych godzin.

  • Jeśli pracownik złożył wniosek to 1 nadgodzina = 1 godzina czasu wolnego.
  • Jeśli pracodawca zdecydował się na takie rozwiązanie to za każdą przepracowaną nadgodzinę należy udzielić 1,5 godziny czasu wolnego.

W przypadku inicjatywy pracodawcy, odebranie czasu wolnego powinno nastąpić do końca okresu rozliczeniowego. Z kolei nie ma żadnych regulacji, które wskazują na to, do kiedy pracownik powinien wykorzystać przysługujące mu godziny wolne – jeżeli to on składa wniosek. Istotny jest fakt, by złożył go przed zakończeniem okresu rozliczeniowego, ponieważ pracodawca jest zobowiązany do rekompensaty za przepracowane nadgodziny.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi należy wypłacić także dodatek. Przysługuje on oprócz wynagrodzenia zasadniczego, a jego wysokość uzależniona jest od pory, jak i rodzaju dnia, w których nadgodziny miały miejsce. Dodatek wynosi:

  • 100 % wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych:
    – w nocy,
    – w niedzielę i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
        – w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
  • 50 % wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych w każdym innym dniu niż powyższy.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, przejdź do artykułu:

Praca w godzinach nadliczbowych – limity, formy rekompensaty itd.

W artykule wyjaśniamy:

  1. Czym jest praca w godzinach nadliczbowych?
  2. Kiedy jest dopuszczalna?
  3. Jakie są limity pracy nadliczbowej?
  4. Czy można odmówić wykonania polecenia pracy w godzinach nadliczbowych?
  5. Kto nie może wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych?
  6. Jakie są formy rekompensaty za nadgodziny?

Artykuł naszego eksperta – Donata Hermann – Marciniak

Więcej informacji na temat zmiany czasu letniego na zimowy w 2020 roku uzyskasz także na stronie Kadry w pigułce. Ekspert w obszarze prawa pracy Donata Hermann-Marciniak w swoim artykule wyjaśnia kwestie związane z pracą w godzinach nadliczbowych.

Kadry w pigułce:
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2020

Sięgnij po więcej wiedzy i bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w prawie pracy.

Zachęcamy także do zapoznania się z serią artykułów, którą stworzyliśmy w ramach współpracy z Kadrami w pigułce. Cykl ,,Niefortunne przypadki w dziale kadrowo-płacowym” wyjaśnia, jakie skutki miały zmiany wymiaru etatów – tak powszechne w dobie koronawirusa.

Więcej informacji:
Informator kadrowo-płacowy #6: Skutki zmiany wymiaru etatów w wyniku epidemii.

Miłej lektury!

Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Kodeksu pracy.