Informator kadrowo-płacowy #8 to garść listopadowych aktualności ze świata HR. Jak wiemy, to bardzo dynamiczny obszar – zmian i nowości nie brakuje. Sprawdź, czy nie ominęło Cię coś ważnego.
Informator kadrowo-płacowy #8: HR Info – listopad
- Kwarantanna a praca zdalna – stanowisko ZUS
Według oficjalnego stanowiska ZUS okres, w którym pracownik podlega kwarantannie, nie jest równoznaczny z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, u której nie potwierdzono zakażenia, ale była na nie narażona. Jeśli w porozumieniu z pracodawcą taki pracownik będzie wykonywał pracę zdalną to przysługuje mu prawo do 100 % wynagrodzenia za wykonaną pracę. Wówczas traci prawo do zasiłku chorobowego.
Więcej informacji:
Praca zdalna na kwarantannie – nowe przepisy i stanowisko ZUS - Zmiany w Kodeksie pracy od 1 grudnia 2020 r.
Nowe przepisy mają zwiększyć skuteczność egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Celem zmian jest zniechęcenie pracodawców do zawierania wszelkich porozumień z pracownikami, aby mogli uniknąć opłacania alimentów. Od 1 grudnia 2020 r. pracodawcy, którzy zatrudniają pracownika ,,na czarno” lub wypłacają minimalne wynagrodzenie, a resztę pensji przekazują nieoficjalnie – podlegają karze grzywny od 1 500 zł do 45 000 zł.
Zdaniem eksperta w dziedzinie prawa pracy Donaty Hermann-Marciniak:
,,Zmiany przepisów Kodeksu pracy wchodzące w życie już 1 grudnia 2020 mają odstraszyć tych pracodawców, którzy na umowie o pracę wskazują wynagrodzenie w minimalnej wysokości, a resztę płacą pracownikowi „pod stołem”. Znowelizowane przepisy Kodeksu pracy przewidują wysokie kary za wypłacanie wynagrodzenia wyższego niż wynikające z umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych.
Pytanie brzmi w jaki sposób będą przeprowadzane kontrole i na ile skutecznie aby ustalić, że oficjalna wysokość wynagrodzenia wynikająca z umowy o pracę odbiega od rzeczywistości.
Rzeczywistość jest taka, że zarówno pracownicy i pracodawcy chętnie zawierają takie porozumienia ponieważ obu stronom zależy na takim nieoficjalnym rozliczeniu. Część pracodawców będzie obawiała się wysokich kar jednak w dobie rosnącej płacy minimalnej obawiam się, że trudno będzie ukrócić działania mające na celu ukrycie części przychodu pracownika.„
Więcej informacji: blog Kadry w pigułce
Zmiana przepisów Kodeksu pracy – od 1 grudnia 2020 - Ustalenie płatnika zasiłków na 30 listopada
Ustalenie płatnika zasiłków w 2020 r. to jeden z obowiązków pracodawcy. Od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego zależy to, czy w kolejnym roku zasiłki będzie wypłacał pracodawca, czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na dzień 30 listopada. Jak ustalić płatnika zasiłków i liczbę ubezpieczonych? Jak postąpić w przypadku zmiany stanu zatrudnienia? Co w sytuacji, gdy pracodawca nie zatrudnia pracowników na dzień 30 listopada? Odpowiedzi znajdziesz w artykule naszego specjalisty: Donaty Hermann-Marciniak.
Więcej informacji: blog Kadry w pigułce
Ustalenie płatnika zasiłków na 30 listopada - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Od 9 listopada do 29 listopada 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci do lat 8, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem w przypadku:
– zamknięcia żłobka lub przedszkola z powodu COVID-19,
– otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii,
– braku możliwości sprawowania opieki przez nianię.
W tych samych przypadkach przysługuje zasiłek ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:
– do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
– do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
– do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
ZUS wskazuje także: ,,Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.” - E-wizyty ZUS już w całej Polsce
ZUS wprowadził możliwość elektronicznego załatwienia spraw w formie wideokonsultacji z oddziału ZUS. To ważne udogodnienie zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. W ciągu 10 dni z wideorozmowy skorzystało 1 399 klientów. Do jej przeprowadzenia wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu, kamera oraz mikrofon.
E-wizytę trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest odpowiednia ze względu na miejsce zamieszkania.
Więcej informacji:
E-wizyta w ZUS
Jak zarezerwować e-wizytę? - Wymiar czasu pracy w 2021 r.
W 2021 r. będziemy pracować 252 dni, czyli 2 016 godzin. Najbardziej pracującym miesiącem będzie marzec – 184 h, a najmniej przepracujemy w styczniu i maju – 152 h. Cztery święta przypadną w niedzielę i dwa w sobotę.
Więcej informacji:
Wymiar czasu pracy w 2021 r. Ile będziemy pracować?
Kalkulator wynagrodzeń Asystent kadrowego – za darmo!
Cześć! Z tej strony Franek iPersonel – Twój niezawodny partner do zadań specjalnych w kadrach i płacach. Skoro mowa o nowościach…. Czy wiesz, że możesz korzystać bezpłatnie z wersji PREMIUM kalkulatora wynagrodzeń? Oznacza to, że przez trzy miesiące masz dostęp do wszystkich funkcji Asystenta kadrowego, a potrafi on naprawdę wiele!
Asystent kadrowego to podręczny zestaw narzędzi HR. Jakie masz możliwości?
- Oblicz wynagrodzenie i sprawdź wszystkie jego składniki.
- Oblicz koszt zatrudnienia pracownika.
- Sprawdź dostępną liczbę dni urlopu do wykorzystania.
- Sprawdź, o ile zmniejszy się wynagrodzenie, gdy pracownik będzie na chorobowym.
- Sprawdź ustawowy limit umów na czas określony.
- Oblicz długość okresu wypowiedzenia.
- Oblicz staż pracy danego pracownika.
- Kalkulator godzin roboczych.
- Dostępny kalendarz z podziałem na dni wolne i robocze.
Jak uzyskać dostęp do wersji PREMIUM?
Więcej informacji: kalkulator wynagrodzeń – Asystent kadrowego