Praca zdalna na kwarantannie i w czasie izolacji rodzi w ostatnim czasie szereg pytań. Pojawiły się nowe przepisy, a także oficjalne stanowisko ZUS w tej sprawie. Jednak te działania nie uregulowały w pełni tej kwestii i okazują się niewystarczające w obliczu kolejnych pytań i wątpliwości. Jednym z nich jest to, czy pracodawca może w formie jednostronnej decyzji zlecić pracownikowi pracę w trybie zdalnym. Jakie są nowe ustalenia? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Kwarantanna – zasiłek chorobowy czy wynagrodzenie za pracę?
Osoby skierowane przez sanepid na kwarantannę lub przebywanie w izolacji mają prawo do świadczeń chorobowych. Dotyczy to osób, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym, np. w wyniku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
Brak możliwości wykonywania pracy z powodu kwarantanny lub izolacji jest traktowany na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Co ważne, do wypłaty świadczeń z tego tytułu, czyli wynagrodzenia za okres choroby lub zasiłku chorobowego nie jest potrzebne zwolnienie lekarskie. Podstawą jest odpowiednia informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (EWP).
Więcej informacji:
Informacje o kwarantannie lub izolacji – już na PUE ZUS
Jednak w przypadku, gdy pracownik w czasie kwarantanny wykonuje pracę zdalną, traci prawo do zasiłku chorobowego. Wówczas przysługuje mu wynagrodzenie za pracę.
Praca zdalna na kwarantannie
Jeśli pozwala na to charakter pracy, pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie obowiązków w trybie home office. Co ważne, pracownik musi posiadać odpowiednie umiejętności, a także warunki techniczne i mieszkalne, które powinny mu to umożliwiać. Nowe przepisy potwierdzają: praca zdalna w ZUS wydał oficjalne oświadczenie o pracy zdalnej w czasie kwarantanny.
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, ale u której go nie potwierdzono. Okres, w którym pracownik musi przebywać na kwarantannie, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Jeśli pracownik nie wystąpi o zasiłek chorobowy i w uzgodnieniu z pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje mu. W takim przypadku otrzymuje wynagrodzenie za pracę.
Praca zdalna na kwarantannie – czy pracownik może odmówić?
Praca zdalna na kwarantannie została uregulowana w ustawie z 22 października 2020 roku. Przepisy dopuszczają taką możliwość za zgodą pracodawcy i pracownika. Nowa ustawa jednak nie wyjaśnia, czy pracodawca może nakazać pracy zdalnej w czasie kwarantanny. Zatem można przyjąć, iż tryb home office jest propozycją dla zatrudnionego, którą może przyjąć lub odrzucić.
Brak uregulowań prowadzi do konfliktów na linii pracodawca – pracownik. Może zdarzyć się sytuacja, że pracownik odmówi pracy zdalnej, gdy jest bardzo potrzebny firmie. W innej sytuacji pracownik może podjąć się pracy zdalnej, by otrzymać 100 % wynagrodzenia, a nie 80 % zasiłku. Wówczas firma może blokować tę możliwość, ponieważ będzie chciała ciąć koszty i zaoszczędzić na wypłaconym wynagrodzeniu. Z tego względu uregulowanie tej kwestii staje się koniecznością.
Franek iPersonel – Twój parter do zadań specjalnych
Cześć! Z tej strony Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych w kadrach i płacach. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w obszarze HR – zaglądaj do naszej bazy wiedzy. Znajdziesz tam artykuły eksperta, materiały wideo, Informator kadrowo-płacowy, przydatne infografiki i narzędzia, takie jak kalkulator wynagrodzeń Asystent kadrowego. Zainteresowany?
Na dobry początek, sprawdź listopadowe aktualności ze świata HR.
Informator kadrowo-płacowy #8. HR Info – listopad
Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie informacji zamieszczonych na oficjalnym serwisie rządowym.