Skip to main content

Informator kadrowo-płacowy #22 to garść informacji ze świata pracy. Zobacz nowe stanowiska instytucji, sprawdź wyjaśnienia przepisów prawnych, skorzystaj z darmowych narzędzi HR.

Informator kadrowo-płacowy #22: HR-Info sierpień

  1. Urlop krótszy niż 14 dni bez grzywny dla pracodawcy
    PIP przyjmuje stanowisko, że jedna część urlopu nie musi trwać co najmniej 14 dni. Innymi słowy, nieudzielenie jednej części urlopu, obejmującej co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika. A to oznacza, że nie trzeba obawiać się grzywny.
    Zgodnie z Kodeksem pracy, jedna część urlopu musi trwać co najmniej 14 dni, a za niedopilnowanie tego, pracodawcy grozi kara grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł. PIP jednak uspokaja i wskazuje, że grzywna za to nie zostanie nałożona.
    Źródło: Gazeta Prawna
  2. Czy wypowiedzenie umowy o pracę w formie zwykłej wiadomości e-mail jest ważne?
    W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę Kodeks pracy wymaga zachowania formy pisemnej. Złożenie wypowiedzenia drogą mailową jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy strony opatrzą swoje oświadczenia bezpiecznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jeśli tego nie zrobią, wypowiedzenie w zwykłej wiadomości e-mail nie będzie skuteczne.
  3. Czy kolejna umowa na okres próbny u tego samego pracodawcy jest możliwa?
    Umowa na okres próbny zawierana jest w celu weryfikacji umiejętności pracownika i sprawdzenia, czy jest odpowiedni na dane stanowisko pracy. Umowa na czas próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Czy można zawrzeć kilka umów z tym samym pracownikiem? Można, ale nie w każdym przypadku. Czynnikiem decydującym jest stanowisko. Kolejną umowę na okres próbny – na tym samym stanowisku – można zawrzeć po upływie co najmniej 3 lat od rozwiązania poprzedniego stosunku pracy. Jeśli pracownik ma być zatrudniony na innym stanowisku o odmiennym zakresie obowiązków – kolejna umowa na okres próbny jest dopuszczalna – bez limitów czasowych.
    Więcej informacji:
    Kolejna umowa na okres próbny u tego samego pracodawcy
  4. Ponowne zatrudnienie pracownika – limity umów, okres wypowiedzenia, dokumenty
    W przypadku ponownego zatrudnienia pojawia się wiele wątpliwości. Czy można ponownie zawrzeć umowę na okres próbny z tym samym pracownikiem? Czy czas i forma poprzedniego zatrudnienia wlicza się do limitu umów na czas określony? Czy można zatrudnić pracownika na umowę na czas określony, gdy wcześniej miał umowę na czas nieokreślony? Jak liczymy okres wypowiedzenia? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule.
    Więcej informacji:
    Ponowne zatrudnienie pracownika
  5. Ustanie stosunku pracy – obowiązki pracodawcy | Artykuł eksperta prawa pracy
    Ustanie stosunku pracy to szereg obowiązków dla pracodawcy. Jaki zakres zadań przewidują przepisy prawne?
    – Wydanie świadectwa pracy.
    – wypłata ekwiwalentu,
    – wypłata wszelkich należnych świadczeń,
    – wypłata odprawy emerytalnej lub rentowej dla pracowników, którzy przechodzą na emeryturę,
    – Wyrejestrowanie z ZUS.
    Jakie są obowiązki pracodawcy? Jakie dokumenty należy wydać? W jakim terminie? Jeśli pracodawca nie zakończy stosunku pracy w prawidłowy sposób, pracownik może wystąpić z roszczeniami. Co to oznacza? Problemy, stres i niepotrzebne koszty. A przecież można tego uniknąć. 
    Sprawdź, jak zakończyć współpracę zgodnie z przepisami. Wyjaśnienia przygotowała dla Ciebie Donata Hermann-Marciniak, ekspert prawa pracy. Artykuł czeka na Ciebie na blogu Kadry w pigułce.
    Więcej informacji:
    Ustanie stosunku pracy – obowiązki pracodawcy

Nasze artykuły na portalu INFOR.pl

  1. E-wnioski urlopowe – czy są zgodne z Kodeksem pracy?
    Elektroniczne wnioski urlopowe usprawniają proces zarządzania nieobecnościami w firmie. Rozwiązanie jest korzystne zarówno dla pracodawców, specjalistów HR, jak i pracowników, ubiegających się o dni wolne. Czy przepisy regulują sposób, w jaki należy złożyć wniosek urlopowy? Czy wymagana jest forma pisemna? Czy elektroniczny wniosek urlopowy jest zgodny z Kodeksem pracy?
    Więcej informacji:
    E-wnioski urlopowe a przepisy prawne
  2. Jakie są różnice między listą obecności a ewidencją czasu pracy?
    Zakres różnic pomiędzy listą obecności a ewidencją czasu pracy obejmuje: obowiązkowość, zawarte informacje, formę prowadzenia i wewnętrzne uregulowania. Czy lista obecności pracowników jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na portalu INFOR.
    Więcej informacji:
    Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

Kalkulator wynagrodzeń Asystent kadrowego

Narzędzia HR w jednym miejscu?

Mówisz, masz.

Sprawdź aplikację mobilną Asystent kadrowego. To przede wszystkim rozbudowany kalkulator wynagrodzeń, ale stanowi też wsparcie w zakresie kadr, urlopów czy czasu pracy. Zainteresowany?

Wypróbuj za darmo!

Więcej informacji:

kalkulator wynagrodzeń Asystent kadrowego