Kolejna umowa na okres próbny – czy prawo dopuszcza takie rozwiązanie?
Umowa na okres próbny to z reguły pierwsza umowa pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Ile umów można zawrzeć? Na jak długo? Wyjaśniamy w artykule.
Umowa na okres próbny – na jak długo?
Umowa na okres próbny zawierana jest w celu weryfikacji umiejętności pracownika i sprawdzenia, czy kandydat jest odpowiedni na danym stanowisku pracy.
Umowa o pracę na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Ulega rozwiązaniu po upłynięciu wskazanego terminu – bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń.
Podobnie jak w przypadku innych umów, powinna być sporządzona na piśmie. W jej treści należy umieścić takie informacje, jak: strony umowy, rodzaj umowy, czas trwania, a także warunki pracy i wynagradzania.
Kolejna umowa na okres próbny. Czy można zawrzeć kilka umów z tym samym pracownikiem?
Kolejna umowa na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwa, jednak nie w każdym przypadku. Decydującym czynnikiem jest stanowisko pracy, na którym ma być ponownie zatrudniony pracownik na okres próbny.
- Kolejna umowa na okres próbny z tym samym pracownikiem na tym samym stanowisku jest możliwa dopiero po upływie co najmniej 3 lat od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę.
- Kolejna umowa na okres próbny z tym samym pracownikiem, ale na innym stanowisku pracy jest dopuszczalna.
Ważne jest to, by wskazane w umowie stanowiska i zakres obowiązków faktycznie były odmienne. W trakcie trwania okresu próbnego może okazać się, że dana osoba spełniłaby się jednak w odmiennej roli. Wówczas przepisy pozwalają pracodawcy na podpisanie kolejnej umowy na okres próbny i zweryfikowanie umiejętności pracownika na innym polu.
Jeśli zakres obowiązków zostanie taki sam, a zmianie ulegnie tylko nazwa stanowiska pracy – nawiązanie ponownej umowy na okres próbny jest niedopuszczalne.
Umowa na okres próbny – okres wypowiedzenia
Umowa na okres próbny może być rozwiązana przed ustalonym w umowie terminem – za porozumieniem stron. Każda ze stron może także w każdej chwili wypowiedzieć umowę. Czas wypowiedzenia uzależniony jest wówczas od czasu, na jaki została zawarta dana umowa.
Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni.
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie.
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Więcej informacji:
Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Co umowa złączyła, człowiek może rozłączyć
Umowa na okres próbny – co warto wiedzieć?
- Nie można zawrzeć umowy na okres próbny z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego.
- Umowę na okres próbny zawartą na co najmniej 1 miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, pracodawca ma obowiązek przedłużyć do dnia porodu.
- Umowa na okres próbny nie wlicza się do limitu umów zawartych na czas określony (3 umowy, 33 miesiące).
Artykuł jest opracowaniem własny na podstawie Kodeksu pracy.