Informator kadrowo-płacowy #20 to garść informacji ze świata kadr i płac z lipca. Sprawdź, co się zmieniło, rozwiń swoją wiedzę, skorzystaj z darmowych narzędzi HR.
Informator kadrowo-płacowy #20: HR-Info lipiec
- Zestawienie dokumentów kadrowych | Artykuł eksperta
Nasza ekspertka prawa pracy przygotowała dla Ciebie zestawienie dokumentów kadrowych – niezbędnych już od etapu rekrutacji aż do ustania stosunku pracy. W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: dokumentacja papierowa czy elektroniczna – dlaczego coraz więcej firm wdraża elektroniczne teczki kadrowe?
Poznaj także sposób Perfekcyjnej Pani Działu Kadrowego na ład i porządek w dokumentacji pracowniczej. Dzięki temu spełnia ustawowe wymogi, a praca z tysiącem dokumentów to czysta przyjemność.
Więcej informacji:
Dokumentacja pracownicza na wszystkich etapach zatrudnienia - Niestandardowa dokumentacja w aktach osobach – gdzie przechowywać? | Artykuł eksperta
Przepisy określają, jaką dokumentację zaliczamy do dokumentacji pracowniczej i w jakiej części teczki należy ją przechowywać. Lista jednak jest otwarta, co oznacza, że w każdej części możemy przechowywać dodatkowe dokumenty. Donata Hermann-Marciniak przygotowała dla Ciebie listę tych niestandardowych dokumentów z wyjaśnianiem, gdzie należy je umieścić. Sprawdź, gdzie przechowywać polecenie wykonywania pracy zdalnej, notatkę służbową, legitymację emeryty/rencisty czy dokumentację związaną z zajęciem wynagrodzenia przez komornika.
Więcej informacji:
Niestandardowe dokumenty w aktach osobowych - Strategia demograficzna 2040 | Artykuł eksperta
Rząd zaplanował pakiet zmian, których celem jest znoszenie barier dla rodziców, którzy planują powiększenie rodziny. Projekt opracowano na podstawie analizy obszarów, wpływających na dzietność w Polsce. Proponowane rozwiązania mają zwiększyć elastyczność pracy i stabilność zatrudnienia. Na blogu Kadry w pigułce znajdziesz wyjaśnienia, jakie zmiany obejmuje projekt.
Więcej informacji:
Strategia demograficzna 2040 – zmiany - 8 pytań od dostawcy oprogramowania HR w czasie pierwszej konsultacji
Szukasz systemu HR? Czeka Cię wiele konsultacji, by znaleźć dostawcę. Z pewnością ułożyłeś swoją listę pytań, która pomoże Ci w weryfikacji. A jakich pytań możesz spodziewać się od dostawcy w czasie pierwszej konsultacji? Sprawdź listę 8 pytań i nie daj się zaskoczyć.
Więcej informacji:
8 pytań od dostawcy systemu HR - Zmiany w urlopie rodzicielskim
Polska musi wdrożyć postawienia unijnej dyrektywy i dostosować wewnętrzne przepisy do nowych ustaleń. Zmiany przewidują:
– urlop rodzicielski dla ojca w wymiarze 4 miesięcy, niezależnie od uprawnień matki do urlopu,
– 2 miesiące urlopu wyłącznie dla ojca – bez możliwości przeniesienia go na matkę.
Więcej informacji:
Urlop rodzicielski – zmiany od 2022 r. - Wsparcie z Tarczy antykryzysowej
Od 23 lipca 2021 r. przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne i ponieśli starty w związku z pandemią koronawirusa, mogą składać wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie składek ZUS. Na pomoc mogą liczyć także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów.
Nasze eksperckie artykuły na portalu INFOR.PL
- Kary za błędy w ewidencji czasu pracy
Za błędy w ewidencji czasu pracy grozi kara grzywny nawet do 30 000 zł. Za co można uzyskać taką karę? Jak jej uniknąć? Wyjaśniamy w artykule.
Więcej informacji:
Nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy – jakie kary? - Zmiana formy dokumentacji pracowniczej
Przepisy prawne regulują proces zmiany dokumentacji. Jednak czasem zostawiają furtkę na domysły i odmienne interpretacje. Nasi eksperci zebrali je, a wątpliwości zamienili w konkretne odpowiedzi. Sprawdź je i zweryfikuj, czy prowadzisz dokumentację w prawidłowy sposób.
Więcej informacji:
Zmiana formy dokumentacji pracowniczej – 9 najczęstszych pytań
Kalkulator wynagrodzeń Asystent kadrowego
Czy pobrałeś już na swój telefon podręczny zestaw narzędzi HR?
Jeśli nie, czas nadrobić zaległości!
Pobierz Asystenta i przekonaj się, dlaczego jest ulubieńcem pracowników działu kadrowo-płacowego.
Więcej informacji: