Skip to main content

Rozliczenie podróży służbowej to kolejny cykl materiałów, który przygotowaliśmy z Kadrami w pigułce. Komora zagadnień jest pełna, następuje zwolnienie blokady. Do użytku oddajemy pulę zagadnień związanych z podróżami służbowymi.

Jeśli wolisz poczytać – wybierz artykuły.

Jeśli wolisz posłuchać – wybierz materiał wideo.

Rozliczenie podróży służbowej – zagadnienia

Rozliczenie podróży służbowej to niełatwe zadanie dla pracowników działu HR. Wiemy, że pojawiają się liczne pytania i wątpliwości, więc przybywamy z pomocą!

  1. Czas pracy w podróży służbowej
    Cykl rozpoczęliśmy od podstaw i od tego, co sprawia Wam najwięcej problemów, a mianowicie od ustalenia czasu pracy w podróży służbowej. W przepisach nie znajdziemy wyraźnego określenia momentu rozpoczęcia i zakończenia wyjazdu służbowego. Często pytacie, czy czas dojazdu i powrotu z podróży wlicza się do czasu pracy. Otóż do czasu pracy wliczamy tylko czas, pokrywający się z godzinami, wynikającymi z harmonogramu pracownika.
    Więcej informacji:
    Czas pracy w podróży służbowej
  2. Nadgodziny w podróży służbowej
    Jeśli w trakcie podróży służbowej pracownik wykonuje obowiązki, przekraczając rozkładowe godziny pracy, mamy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych. Ważne jest ustalenie, czy faktycznie doszło do pracy w nadgodzinach. Czas pracy omówiliśmy już w poprzednim artykule, więc nie powinno to sprawiać żadnego problemu. 😉
    Przechodząc od teorii do praktyki, Donata Hermann-Marciniak przygotowała dla Ciebie przykłady obliczeń – również z uwzględnieniem nadgodzin w przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.
    Więcej informacji:
    Nadgodziny w podróży służbowej
  3. Rozliczenie podróży służbowej – podatek i składki
    Kiedy należy odprowadzić podatek i składki ZUS od diety, a kiedy możesz liczyć na zwolnienie z opłat? Kwotę, która ulega wyłączeniu z opodatkowania i oskładkowania, reguluje ustawa i rozporządzenie. Od wszelkich należności za czas podróży służbowej, które są wyższe aniżeli w przepisach – należy odprowadzić składki ZUS oraz podatek. Jakie to kwoty? Jak rozliczyć koszty noclegu oraz wyżywienia w krajowej i zagranicznej podróży służbowej? Odpowiedzi znajdziesz w artykule eksperta prawa pracy.
    Więcej informacji:
    Rozliczenie podróży służbowej – dieta a podatek i składki ZUS
  4. Koszty użytkowania samochodu prywatnego w podróży służbowej
    Jeśli pracownik wybrał się w podróż służbową prywatnym samochodem – może liczyć na zwrot kosztów. Dotyczy to zarówno krajowej, jak i zagranicznej podróży służbowej. Konieczne jest jednak uzyskania zgody pracodawcy i podpisanie odpowiedniego porozumienia. To dobre rozwiązanie dla firm, które nie posiadają samochodów firmowych. W jaki sposób ustalić koszty użytkowania samochodu w podróży służbowej? W jaki sposób wyliczyć ryczałt z tego tytułu? Jakie są maksymalne stawki kosztów za kilometr? Jakie są skutki podatkowe wypłaconych należności? Odpowiedzi i rozliczenie podróży służbowej własnym autem znajdziesz w artykule.
    Więcej informacji:
    Koszty samochodu prywatnego w podróży służbowej
  5. Podróż służbowa w czasie epidemii
    Pracownik musi stosować się do poleceń pracodawcy, jeśli te nie są sprzeczne z przepisami prawa pracy. Pracodawca jako organizator pracy w firmie może wydać polecenie wyjazdu w podróż służbową. W czasie pandemii przemieszczanie się, noclegi w hotelach – choć są ograniczone – nie zostały zabronione w celach służbowych.
    Więcej informacji:
    Podróż służbowa w czasie epidemii
  6. Podróż służbowa a oddelegowanie
    Jakie warunki muszą być spełnione, by odpowiednio zakwalifikować wyjazd służbowy? Rozróżnienie podróży służbowej i oddelegowania ma swoje skutki na gruncie prawa pracy. Jest to także istotne dla prawidłowego rozliczenia podatku oraz składek ZUS.
    Podróż służbowa ma charakter krótkoterminowy i nie wymaga zmian zapisów umownych. Z kolei oddelegowanie wiąże się z dłuższym wykonywaniem obowiązków poza miejscem pracy wskazanym w umowie – z tego względu wymagana jest formalna zmiana warunków pracy (np. w formie wypowiedzenia zmieniającego). Sprawdź w artykule, jakie jeszcze występują różnice.
    Więcej informacji:
    Podróż służbowa a oddelegowanie – różnice

Rozliczenie podróży służbowej – wideo eksperta prawa pracy

Jeśli wolisz przyswajać wiedzę słuchając materiałów – mamy dla Ciebie wideo naszego eksperta prawa pracy. Donata Hermann-Marciniak wyjaśnia w filmiku:

  • Jaka jest definicja podróży służbowej?
  • Kiedy rozpoczyna się i kończy podróż służbowa?
  • Jakie są zasady rozliczenia podróży służbowej?
  • Kiedy mówimy o nadgodzinach w podróżach służbowej?

Rozliczenie podróży służbowej

Indywidualne szkolenie online – kadry i płace

  • Potrzebujesz indywidualnego podejścia?
  • Są obszary kadrowe, które już znasz, ale chcesz się skupić na pozostałych?
  • Szukasz szkolenia, które można przeprowadzić w dogodnym dla Ciebie momencie?
  • Liczysz na pomoc eksperta w zakresie prawa pracy?
  • Zależy Ci na zdobyciu praktycznej wiedzy?
  • Chcesz mieć możliwość swobodnego zadawania pytań?

Ekspert prawa pracy Donata Hermann-Marciniak przygotowała dla Ciebie coś idealnego – indywidualne szkolenie online skrojone na miarę:

  • z zakresu, jakiego potrzebujesz,
  • w dogodnym dla Ciebie czasie,
  • z gigantyczną dawką praktycznej wiedzy,
  • z możliwością zadawania nieograniczonej ilości pytań.

Jedyne takie szkolenie w świecie prawa pracy.

Umów się na konsultację już teraz!