Baza wiedzy.

Mamy mnóstwo wiedzy i chcemy się nią dzielić! Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o kadrach i płacach.

Zmiana czasu zimowego na letni w 2021 r. – rozliczenie pracowników

Zmiana czasu zimowego na letni w 2021 r. – rozliczenie pracowników

W nocy z 27 na 28 marca nastąpi zmiana czasu zimowego na letni. Zmiana polega na przesunięciu wskazówek zegara godzinę do przodu. Pracownicy, którzy w tym dniu pracują w porze nocnej, będą wykonywać swoje obowiązki godzinę krócej. Jak to skrócenie czasu pracy wpłynie na ich pensję? Jak prawidłowo rozliczyć pracownika? Odpowiedzi w artykule.

Zmiana czasu zimowego na letni w 2021 r.

Zmiana czasu zimowego na letni w 2021 r. nastąpi w nocy z soboty na niedzielę 27/28 marca. Przesuniemy wskazówki zegara godzinę do przodu – z 2:00 na 3:00. Zmiana wpłynie na pracowników, którzy w tym dniu będą wykonywać swoje obowiązki w porze nocnej, a mianowicie ich czas pracy zostanie skrócony o godzinę. Jak wpłynie to na wynagrodzenie osób zatrudnionych?

Zmiana czasu zimowego na letni w 2021 r. nie spowoduje obniżenia pensji pracowników, którzy mają ustaloną stawkę miesięczną. Zatrudnionym za nieprzepracowaną godzinę przysługuje prawo do wynagrodzenia postojowego. Pracodawca powinien wypłacić pracownikom wynagrodzenie za liczbę godzin, wynikającą z wymiaru czasu pracy, przyjętego w danym okresie rozliczeniowym.

Przepisy mówią, że jeśli pracownik nie wykonywał obowiązków służbowych, a był gotowy do ich podjęcia – należy mu wypłacić takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby w normalnym trybie pracy. Pracodawca nie ma wpływu na takie zdarzenia losowe jak zmiana czasu. Jednak mimo wszystko, w tym przypadku nieprzepracowanie godziny są traktowane jako przeszkoda, która leży właśnie po jego stronie.

W związku z tym, pracownik zachowuje prawo do pełnego miesięcznego wynagrodzenia. Pracodawca nie musi jednak wypłacać za tę nieprzepracowaną godzinę dodatku za pracę w godzinach nocnych.

Sprawdź, ile wynosi dodatek za pracę w godzinach nocnych w 2021 roku.  

Kalkulator wynagrodzeń Asystent kadrowego

Chcesz być na bieżąco z czasem pracy? Pobierz aplikację Asystent kadrowego i miej pod ręką kalendarz, który uwzględni dni robocze, dni wolne, a także święta. A jeśli chcesz sprawdzić liczbę godzin roboczych – wystarczy, że wskażesz zakres dat i wymiar etatu.

Nasz kalkulator wynagrodzeń posiada szereg innych funkcji.

Asystent kadrowego obliczy za Ciebie:

  • Wynagrodzenie (brutto-netto).
  • Składki PPK, składki ZUS.
  • Dodatek za godziny nocne.
  • Staż pracy.
  • Koszty pracodawcy.
  • Liczbę dni urlopu.

Uwierz, to tylko mała część tego, co potrafi.

Pobierz aplikację i korzystaj za darmo z wersji PREMIUM przez 3 miesiące.

Więcej informacji:

Kalkulator wynagrodzeń Asystent kadrowego