Od 26 kwietnia 2023 roku wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu pracy, które umożliwią pracownikom skorzystanie z prawa do zwolnienia od pracy z powodu wystąpienia siły wyższej. Zmiany te były wymagane przez przepisy unijne.
Z treści artykułu dowiesz się:
- Czym jest urlop z powodu siły wyższej?
- Kto może skorzystać z urlopu z powodu siły wyższej?
- Jaki jest wymiar urlopu z powodu siły wyższej?
- Czy urlop z powodu siły wyższej jest płatny?
Wyjaśniamy w artykule.
Urlop z powodu siły wyższej – definicja
Przyjmuje się, że „siła wyższa” (łac. vis maior) to zdarzenie zewnętrzne, którego człowiek nie jest w stanie przewidzieć, na które nie ma wpływu ani nie jest w stanie temu zdarzeniu zaradzić czy przeciwdziałać. Urlop z powodu siły wyższej to forma zwolnienia od pracy, która jest udzielana pracownikowi w przypadku wystąpienia nieprzewidywalnych, niekontrolowanych i niezależnych od niego okoliczności, uniemożliwiających wykonywanie pracy.
Urlop z powodu siły wyższej – komu przysługuje?
Kodeks pracy reguluje wszelkie kwestie dotyczące urlopu z powodu siły wyższej. Zgodnie z jego przepisami, omawiany urlop przysługuje wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, bez względu na wymiar ich zatrudnienia.
Urlop z powodu siły wyższej będzie przysługiwał także innym grupom zawodowym, takim jak:
- policjanci,
- strażacy,
- żołnierze zawodowi,
- funkcjonariusze Straży Granicznej,
- funkcjonariusze Służby Więziennej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.
Należy jednak zaznaczyć, że osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy o dzieło, umowy zlecenia czy kontrakty B2B, nie będą uprawnione do tego typu urlopu. W takim przypadku pracodawcy mogą dobrowolnie zdecydować o jego przyznaniu.
Urlop z powodu siły wyższej – wymiar
Urlop związany z wystąpieniem siły wyższej przysługuje pracownikom w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w ciągu jednego roku kalendarzowego. Pracownik może zdecydować, czy chce skorzystać z nowego urlopu w ciągu dni, czy w przeliczeniu na godziny.
Urlop z powodu siły wyższej – wynagrodzenie
W okresie urlopu z powodu siły wyższej pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia. Urlop z powodu siły wyższej będzie więc płatny. Wynagrodzenie za ten urlop powinno być wyliczone zgodnie z zasadami wynagrodzenia za urlop, jednak zmienne składniki wynagrodzenia należy przyjąć z tego samego miesiąca, w którym przypadło urlop z powodu siły wyższej, a nie 3 miesiące wstecz.
Ważne! Pracodawca, który nie zgodzi się na urlop z powodu siły wyższej narusza przepisy i może popełnić wykroczenie niezgodne z prawami pracownika. W takim przypadku może on zostać ukarany karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.
iPersonel – system kadrowo-płacowy łatwy do wdrożenia
Proces wdrożenia systemu iPersonel przebiega w 6 etapach. Czytaj więcej
Szukasz systemu kadrowo-płacowego dla swojej firmy? Umów się na prezentację!
Chcesz oszacować miesięczny koszt użytkowania systemu iPersonel? Kalkulator ceny