Wypowiedzieć czy nie wypowiedzieć – oto jest pytanie!
Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest ściśle określony w Kodeksie pracy. To, czy wypowiesz umowę o pracę, czy nie – to Twoja decyzja. Do tego nie będziemy się mieszać. Ale… Możemy pomóc Ci zrobić to poprawnie – byś był świadomy praw i obowiązków wynikających ze złożenia wypowiedzenia. Bo uroczyście oświadczamy, że Twoja umowa nie została zawarta na okres ,,i że nie opuszczę Cię aż do śmierci”. A przynajmniej my takiego rodzaju umowy nie znamy. 😉
Wypowiedzenie umowy o pracę
Wypowiedzenie jest jedną z możliwości rozwiązania stosunku pracy. Wypowiedzieć można umowę na czas nieokreślony, określony, a także tę zawartą na okres próbny. Wypowiedzenie możesz złożyć zarówno jako pracownik, jak i pracodawca. Z tą jednak różnicą, że wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony przez pracodawcę – MUSI być przez niego uzasadnione. Powyższa zasada nie dotyczy pozostałych umów.
Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę?
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem wymaga zachowania pewnych okresów. Są one odmienne dla umowy na czas nieokreślony, określony i okresu próbnego.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony i określony uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy.
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy.
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Uwaga!
W przypadku umowy na czas określony i nieokreślony, pracodawca może skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia co najwyżej do miesiąca – w przypadku, gdy jest ono wynikiem ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz innych przyczyn, które nie dotyczą pracownika. Godnym uwagi jest fakt, że w takiej sytuacji pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni.
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie.
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Umowę o pracę można także rozwiązać bez zachowania okresu wypowiedzenia w tzw. trybie natychmiastowym. A kiedy można to zrobić? W przypadku ciężkiego naruszenia przez pracodawcę swoich obowiązków. Jest to również możliwe w przypadku, gdy pracodawca zbagatelizował oświadczenie lekarza, że praca ma szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika i nie przeniósł go w określonym czasie na inne stanowisko, które nie stanowi dla niego zagrożenia.
Przydałaby Ci się infografika o okresie wypowiedzenia umowy o pracę? Czeka na Ciebie poniżej.
Od kiedy liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę?
- Gdy liczymy okres wypowiedzenia w dniach, to jego bieg zaczyna się następnego dnia po złożeniu wypowiedzenia.
- Gdy liczymy okres wypowiedzenia w tygodniach, to jego bieg zaczyna się od pierwszej soboty, która następuje po złożeniu wypowiedzenia i kończy w następną sobotę.
- Gdy liczymy okres wypowiedzenia w miesiącach, to jego bieg zaczyna się od pierwszego dnia następnego miesiąca, w którym złożono wypowiedzenie.
Aby wypowiedzenie było zgodne i trwałe, czyli co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę?
W jakich przypadkach pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę?
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę:
- Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągniecia wieku emerytalnego (jeżeli okres zatrudnienia pozwala na uzyskanie prawa do emerytury).
- W czasie urlopu pracownika, a także każdej innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika (jeżeli nie upłynął okres, który uprawnia do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia).
- W innych szczególnych przypadkach, np. kobiecie w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę – kilka faktów
- Wypowiedzenie zawsze musi mieć formę pisemną.
- W związku z wniesieniem wypowiedzenia, pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do końca jego okresu. Pracownikowi jednak przez ten czas przysługuje prawo do wynagrodzenia.
- W przypadku co najmniej dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, pracodawca powinien udzielić pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy w wymiarze:
• 2 dni roboczych – przy 2-tygodniowym i miesięcznym okresie wypowiedzenia.
• 3 dni roboczych – przy trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia.
Pracownikowi w czasie tych dni przysługuje prawo do wynagrodzenia. - Pracownik nie może skrócić sobie okresu wypowiedzenia. Można jednak rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron.
Świadomy praw i obowiązków
Mamy nadzieję, że pomogliśmy i teraz już wiesz, jak poprawnie złożyć wypowiedzenie oraz jakie masz w tej sytuacji prawa i obowiązki – zarówno jako pracownik, jak i pracodawca. Złożenie wypowiedzenia to z pewnością trudna decyzja. Dlatego podpowiadamy, jak je przeprowadzić zgodnie z prawem.
A teraz na znak naszego zaangażowania, wierności i pracowitości – przyjmij oto tego darmowego e-booka o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Klik.
Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Kodeksu pracy.