W jaki sposób naliczać składki na PPK? Jak dokonać ich korekty? Do kiedy należy przekazać wpłatę?
Przedstawiamy odpowiedzi na nurtujące pytania w zakresie programu oszczędnościowego. Wiemy, że Pracownicze Plany Kapitałowe to szereg obowiązków zarówno dla pracodawców, jak i pracowników działów kadrowo-płacowych. Z tego względu przejdźmy razem przez procedury, terminy i wszelkie formalności.
Niefortunne przypadki w dziale kadrowo-płacowym
Czy znasz już nasz cykl artykułów ,,Niefortunne przypadki w dziale kadrowo-płacowym”, który tworzymy razem z Kadrami w pigułce? W swoich treściach staramy się uwzględniać skomplikowane przypadki, z którymi zmagają się pracownicy działów HR. Wspominaliśmy już o skutkach zmiany wymiaru etatów w wyniku epidemii, teraz przyszedł czas na tematyką związaną z PPK. Poniżej zawarliśmy tylko część z tych artykułów. Więcej znajdziesz w zakładce Zdaniem eksperta. Twoim przewodnikiem po świecie PPK będzie ekspert ds. prawa pracy Donata Hermann-Marciniak.
Informator kadrowo-płacowy #10:
składki PPK – naliczanie, korekta, terminy
- Naliczanie składek PPK – wyjaśnienia i przydatne narzędzia
Pracownicze Plany Kapitałowe to wciąż wyzwanie dla działów kadrowo-płacowych w zakresie rozliczeń. Sprawdź, jak w prawidłowy sposób naliczać składki na PPK. Poznaj przykłady listy płac i przydatne narzędzia, które dokonają niezbędnych obliczeń za Ciebie. W artykule znajdziesz informacje o tym, jak otrzymać bezpłatny dostęp do aplikacji na telefon, która w czasie naliczania wynagrodzenia uwzględnia różne składniki płacowe. Rzecz jasna, w tym również składki do PPK.
Więcej informacji
Artykuł eksperta: Donata Hermann-Marciniak
Naliczanie składek PPK – wyjaśnienia i przydatne narzędzia - Korekta nadpłaconego wynagrodzenia a wpłata na PPK
Często pojawiającym się pytaniem jest to, w jaki sposób dokonać korekty wpłat do PPK. Zgodnie z informacjami zawartymi na oficjalnym źródle informacji o PPK (MojePPK.pl): ,,Korekty wpłat do PPK należy dokonywać opierając się na zasadzie bilansowania. Co oznacza, że w przypadku dokonania wpłat do PPK obliczonych od zaniżonej lub zawyżonej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, należy w następnym miesiącu obliczyć te wpłaty od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiednio podwyższonej o kwotę tej niedopłaty lub zaniżonej o kwotę nadpłaty.”
Kiedy konieczna jest korekta nadpłaconego wynagrodzenia? W jaki sposób skorygować listę płac w systemie kadrowo-płacowym? Czy konieczne jest przesłanie korekty składek PPK do instytucji finansowej? Na te pytania odpowiada w artykule ekspert ds. prawa pracy Donata Hermann-Marciniak.
Więcej informacji
Artykuł eksperta: Donata Hermann-Marciniak
Korekta nadpłaconego wynagrodzenia a wpłata na PPK - Zleceniobiorca a wpłaty do PPK
Zleceniobiorca może być uczestnikiem PPK. Jednak jest to możliwe wtedy, gdy spełnia definicję osoby zatrudnionej zawartej w ustawie o Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jakie warunki trzeba spełnić? Po pierwsze, dotyczy to pracowników powyżej 18. roku życia. Po drugie, należy wykonywać pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Po trzecie, należy podlegać obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tytułu umowy łączącej zleceniodawcę i zleceniobiorcę.
Jak ustawa reguluje wpłaty do PPK zleceniobiorców? W jakich terminach należy dokonać pierwszych wpłat? W artykule znajdziesz wyjaśnienia poparte przykładami.
Więcej informacji
Artykuł eksperta: Donata Hermann-Marciniak
Zleceniobiorca a wpłaty do PPK - PPK a system kadrowo-płacowy
Niewątpliwie, z punktu widzenia sprawności obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych, ważnym aspektem jest system kadrowo-płacowy. Musi posiadać odpowiednie funkcjonalności, którą pozwolą zrealizować nałożone przez ustawę zadania. Oczywiście, specyfika każdej firmy jest inna, dlatego ważne też jest dopasowanie oprogramowania HR do indywidualnych potrzeb. Jakie funkcje musi posiadać system HR? Wyjaśniamy w artykule.
Więcej informacji
PPK a system kadrowo-płacowy. 9 funkcji oprogramowania, niezbędnych do obsługi PPK - Wdrożenie PPK – 3 obowiązki pracodawcy
1 stycznia 2021 r. nastąpi IV, a tym samym ostatni etap wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Do programu dołączą pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora finansów publicznych (bez względu na stan zatrudnienia).
Terminy zawarcia umów dla podmiotów z IV fazy:
dla jednostek sektora finansów publicznych:
– umowa o zarządzanie PPK – najpóźniej do 26 marca 2021 r.,
– umowa o prowadzenie PPK − najpóźniej do 10 kwietnia 2021 r.
dla pozostałych podmiotów:
– umowa o zarządzanie PPK − najpóźniej do 23 kwietnia 2021 r.,
– umowa o prowadzenie PPK − najpóźniej do 10 maja 2021 r.
Wdrożenie, a następnie obsługa PPK to szereg obowiązków dla pracodawców i pracowników działów HR. O czym przede wszystkim trzeba pamiętać w trakcie wdrożenia?
1. Dostosowanie systemu kadrowo-płacowego.
2. Wybór instytucji finansowej.
– Umowa o zarządzanie PPK.
– Umowa o prowadzenie PPK.
3. Poinformowanie pracowników.
W artykule wyjaśniamy procedury wyboru instytucji finansowej. Przedstawiamy kroki, jakie należy podjąć w przypadku, gdy w firmie działa kilka organizacji związkowych lub rada pracowników oraz co zrobić, gdy nie ma wewnętrznego regulaminu wyboru reprezentacji. Na pracodawcy ciążą także obowiązki informacyjne. Część informacji traktuje się w kategorii ,,zalecane do przekazania”. Jednak zakres informacji, który pracodawca musi przekazać swoim pracownikom zwiększa się po zawarciu umowy o PPK. Szczegółowe wyjaśnienie znajdziesz w artykule.
Więcej informacji
Wdrożenie PPK. 3 obowiązki pracodawcy - E-book o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Nasza skarbnica wiedzy o PPK to konkretna dawka wiedzy podana w przystępny sposób. Mówiąc krótko, Pracownicze Plany Kapitałowe od A do Z. Jaką wysokość mają składki? Co w przypadku śmierci uczestnika? Kiedy i ile środków możesz wypłacić?
Więcej informacji
Sezamie, otwórz się! Czyli skarbnica wiedzy o PPK - Informator dla pracowników
Omawiając temat PPK nie pomijamy również zagadnień, które są istotne z punktu widzenia pracownika. Kiedy możesz wypłacić środki z PPK? Co z oszczędnościami w przypadku zmiany pracodawcy? Jak zrezygnować z PPK? Sprawdź terminy, zasady, pobierz wzór deklaracji.
Więcej informacji
Informator kadrowo-płacowy #5: Pracownicze Plany Kapitałowe – to musisz wiedzieć!
W jaki sposób naliczać składki na PPK?
Zobacz materiał wideo i sprawdź, jak naliczać składki do PPK.
Materiał wideo eksperta. Kliknij poniżej po więcej wiedzy.
Zdaniem eksperta – Donata Hermann-Marciniak
,,Pamiętajmy, że PPK to nie tylko wdrożenie. To jest codzienna, bieżąca obsługa, naliczanie składek, zapisywanie, wypisywanie, korekty i wiele innych zadań. Dla pracodawcy PPK jest obowiązkiem i kosztem, więc ważne jest zautomatyzowanie pracy. System kadrowo-płacowy jest bardzo ważny w tym procesie, bo wszystkie naliczenia odbywają się właśnie w nim. Dobrze zautomatyzowany proces wdrożenia i obsługi PPK i dobra współpraca ma ułatwiać pracę działowi kadr. Ważne jest to, aby dokumenty i dane niezbędne do prowadzenia PPK były przesyłane bezpośrednio z oprogramowania kadrowo-płacowego; aby zwiększyć automatyzację obsługi PPK przez działy kadrowe w firmach, aby nie powstawała konieczność zatrudniania nowych pracowników do obsługi PPK. Specjalnie zaprojektowany interfejs ma ułatwiać korzystanie z usługi i powodować, że jego wykorzystywanie jest bardziej intuicyjne. Nadal zdarzają się przypadki, że dostawcy jeszcze nie uaktualnili oprogramowania, co oznacza, że firmy są nieprzygotowane nie tylko pod względem dopełnienia ustawowych terminów, ale do systematycznej, standardowej pracy. Nie mają narzędzi, które będą pozwalały naliczać składki. Z systemem kadrowo-płacowym dobrze jest się „oswoić”. Dostawcy dbając o przyszłych klientów proponują wersje demo, dzięki czemu klient nie kupuje tzw. kota w worku.
Podsumowując:
- terminy wdrożenia przepisów ustawy o PPK są nieuniknione i są bezwzględnym obowiązkiem ciążącym na pracodawcy
- przygotowanie systemu kadrowo-płacowego na nowe wyzwania jest równie istotne co wywiązanie się z przepisów ustawy o PPK
- system kadrowo-płacowy ma ułatwiać a nie utrudniać pracę, zatem ma być intuicyjny, odpowiednio zintegrowany z instytucją finansową i zautomatyzowany
- pamiętajmy o uaktualnieniu systemów kadrowo-płacowych z wyprzedzeniem czyli przed wdrożeniem i obsługą PPK.”
Składki na PPK a system kadrowo-płacowy
Wspominaliśmy, że niezwykle ważnym aspektem w procesie obsługi PPK jest oprogramowanie kadrowo-płacowe. Zwłaszcza wtedy, gdy zatrudniasz kilkadziesiąt tysięcy pracowników.
Nasz system kadrowo-płacowy iPersonel chętnie pomoże Ci w wypełnieniu ustawowych zadań i naliczeniu wynagrodzeń dla zatrudnionych z uwzględnieniem wpłat do programu oszczędnościowego.
iPersonel posiada moduł PPK, który jest zgodny ze standardem Grupy Projektowej PPK. Dostosowaliśmy system do wymagań prawnych, a także do indywidualnych potrzeb naszych użytkowników w zależności od branży. Pomimo bogatej funkcjonalności iPersonel jest bardzo intuicyjny, więc bez problemów wypełnisz swoje kadrowo-płacowe obowiązki.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, napisz.
Zamów dostęp do wersji demonstracyjnej lub umów się na prezentację.
Składki na PPK – kalkulator wynagrodzeń
Oblicz wysokość składki na PPK – za darmo!
Pobierz kalkulator wynagrodzeń Asystent kadrowego, wpisz niezbędne dane, a aplikacja dokona niezbędnych obliczeń za Ciebie.
Z Asystenta kadrowego korzysta już kilka tysięcy pracowników działu kadr i płac każdego dnia. Aplikacja na smartfona stanowi podręczny zestaw narzędzi HR. Bogata funkcjonalność oraz prosta obsługa. Pobierz i przekonaj się.
- Oblicz wynagrodzenie i sprawdź wszystkie jego składniki.
- Oblicz stawkę godzinową zgodnie z wynagrodzeniem obowiązującym w danym miesiącu.
- Oblicz koszt zatrudnienia pracownika.
- Sprawdź dostępną liczbę dni urlopu do wykorzystania.
- Sprawdź, o ile zmniejszy się wynagrodzenie, gdy pracownik będzie na chorobowym.
- Sprawdź ustawowy limit umów na czas określony.
- Oblicz długość okresu wypowiedzenia.
- Oblicz staż pracy danego pracownika.
- Kalkulator godzin roboczych.
- Dostępny kalendarz z podziałem na dni wolne i robocze.
- Oblicz dodatek za godziny nocne
Więcej informacji: kalkulator wynagrodzeń Asystent kadrowego