Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system oszczędnościowy, w który zaangażowane są trzy strony: pracownik, pracodawca oraz państwo. Ustawa wyznacza prawa, obowiązki i przywileje – zarówno dla uczestników, jak i pracodawców. Poniżej przedstawiamy 6 zagadnień związanych z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w danym obszarze – kliknij w link i przejdź do artykułu. Uzyskasz niezbędną wiedzę i rozwiejesz swoje dotychczasowe wątpliwości.
Pracownicze Plany Kapitałowe – to musisz wiedzieć!
- PPK a system kadrowo-płacowy.
Jakie funkcje powinien posiadać system kadrowo-płacowy do obsługi PPK? Wyjaśniamy, jak oprogramowanie może wspomóc pracodawców, by wywiązali się z wymogów narzuconych przez ustawę. Obsługa zapisów, naliczanie składek i komunikacja z instytucją finansową to tylko niektóre z obszarów, o które należy zadbać. Co ważne, istotne jest tu spełnienie nie tylko aspektów prawnych. Należy także sprostać wymaganiom firm i końcowych użytkowników systemu. O tym, jak poradzić sobie z tymi obszarami, przeczytasz w artykule.
Więcej informacji: PPK a system kadrowo-płacowy. 9 funkcji, niezbędnych do obsługi PPK - 3 obowiązki pracodawcy w czasie wdrożenia PPK.
W lipcu 2020 r. rozpoczęła się III faza wdrożenia PPK. Wyjaśniamy, jakie obowiązki mają pracodawcy w związku z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmie. Są trzy aspekty, o które muszą zadbać: dostosowanie systemu kadrowo-płacowego, wybór instytucji finansowej i poinformowanie pracowników. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co kryje się za tymi obowiązkami, przejdź do artykułu. Znajdziesz tam także nowe terminy dla pracodawców na zawarcie umów wyznaczone przez Specustawę.
Więcej informacji: Wdrożenie PPK – 3 obowiązki pracodawcy - Kiedy możesz wypłacić środki z PPK?
Środki z Pracowniczych Planów Kapitałowych możesz wypłacić w każdej chwili. Jednak co wiąże się z wcześniejszą wypłatą zgromadzonych oszczędności? Obowiązek zwrotu, zapłacenie podatku i utrata dopłat rządowych. Ustawa przewiduje różne opcje wypłacenia środków, a uzależnia je od wieku, czy zaistniałych sytuacji losowych. Sprawdź, kiedy i na jakich zasadach możesz wypłacić swoje pieniądze.
Więcej informacji: Wypłata środków z PPK – kiedy możesz to zrobić? - Rezygnacja z PPK – terminy, zasady, wzór deklaracji.
To Ty decydujesz, czy chcesz być uczestnikiem PPK. W każdej chwili możesz zrezygnować z odkładania pieniędzy w ramach programu oszczędnościowego. Jednak pamiętaj, że nie jest to ostateczna rezygnacja. Co 4 lata zostajesz automatycznie zapisany do programu. Jeśli chcesz tego uniknąć, musisz złożyć wniosek. Co powinna zawierać taka deklaracja? Co tracisz? Jakie są terminy na jej złożenie? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Więcej informacji: Rezygnacja z PPK – terminy, zasady, wzór deklaracji - Co z oszczędnościami w przypadku zmiany pracodawcy?
Jeśli jesteś uczestnikiem PPK i zmienisz pracę – nie musisz martwić się o swoje zgromadzone oszczędności. W tej sytuacji masz dwa warianty do wyboru. Pierwsza opcja, możesz pozostawić środki na dotychczasowym koncie. Druga, możesz dokonać transferu na konto utworzone u nowego pracodawcy. W artykule wyjaśniamy, jakie obowiązują zasady i ile masz czasu na to, by podjąć decyzję w tej sprawie.
Więcej informacji: PPK a zmiana pracodawcy. To ja decyduję o swoich pieniądzach! - E-book.
E-book, który dla Ciebie przygotowaliśmy to PPK w pigułce. Pobierz go i razem przejdźmy przez procedury, formalności i ustawowe terminy. To konkretna dawka wiedzy podana w przystępny sposób. Dzięki temu, świadomie podejmiesz decyzję o swoim uczestnictwie lub rezygnacji z programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jaką wysokość mają składki? Co ze środkami w przypadki śmierci uczestnika? Jakie są 4 etapy wdrożenia PPK? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Więcej informacji: Sezamie, otwórz się! Czyli skarbnica wiedzy o PPK
Moduł PPK w iPersonel
Nasz system kadrowo-płacowy iPersonel posiada moduł PPK, który pozwoli Ci sprawnie obsłużyć program oszczędnościowy w swojej firmie. Moduł jest zgodny ze standardem Grupy Projektowej PPK. Jest dostosowany do wymagań prawnych, profilu działalności naszych klientów i przyjazny dla użytkowników, którzy pracują na nim każdego dnia.
Chcesz zapytać o moduł PPK? Napisz. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytanie i zaprezentujemy nasze oprogramowanie kadrowo-płacowe – wraz z innymi funkcjonalnościami, które są niezbędne w każdym dziale HR.
Powyższe artykuły są opracowaniami własnymi na podstawie ustawy z dnia 4 października 2018r. o pracowniczych planach kapitałowych.