Skip to main content

Dzień wolny za święto w sobotę należy się pracownikowi, na co jasno wskazuje nasza alfa i omega w świecie prawa pracy, czyli Kodeks pracy. Jednak czy pracodawca zawsze jest zobowiązany do udzielania dnia wolnego? Jakie obowiązują przy tym zasady? Czy termin musi uzgadniać z pracownikami? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Dzień wolny za święto w sobotę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę. Dotyczy to podmiotów zatrudniających pracowników w systemie czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy – najczęściej od poniedziałku do piątku. Kodeks pracy wskazuje, że każde święto, które występuje w okresie rozliczeniowym i przypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W ten sposób zapewnia się pracownikowi odpowiednią liczbę dni i godzin pracujących, dzięki czemu pracownicy nie przepracują więcej godzin, niż wynikałoby to z ustalonego wymiaru czasu pracy.

Jak ustalić wymiar czasu pracy?

  1. Pomnóż 40 godzin przez liczbę tygodni, która przypada w danym okresie rozliczeniowym.
  2. Dodaj do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
  3. Obniż wymiar czasu pracy o każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada w innym dniu niż niedziela.  

W przypadku, gdy sobota jest dla pracownika dniem pracującym – zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy – dodatkowy dzień wolny nie przysługuje. Wówczas pracownicy nie przychodzą do pracy. Warto podkreślić, że w przepisach prawnych nie znajdziemy zapisów, wskazujących na dzień wolny za święto przypadające konkretnie w sobotę. Dlaczego? Wynika to z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a w większości przypadków jest to przedział właśnie od poniedziałku do piątku. Jednak może zdarzyć się sytuacja, że w danym rozkładzie pracy to czwartek jest dniem wolnym. Wówczas, gdy w taki czwartek wypadnie święto – należy wyznaczyć dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego.

Naruszenie przepisów związanych z czasem pracy stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które pracodawca podlega karze grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

Dzień wolny za święto w sobotę – zasady oddawania

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę musi przypadać w okresie rozliczeniowym, w którym ono wystąpiło. Pracodawca samodzielnie wyznacza termin wolnego w formie jednostronnej decyzji – bez konieczności uzgadniania tego z pracownikami. Rzecz jasna, może uwzględnić propozycje swoich podwładnych w tym zakresie, udzielając wolnego na ich wniosek w różnych datach. Najczęściej wyznacza się go po dniu świątecznym, jednak nie ma przeszkód, by udzielić go także przed tym terminem.

Co ważne, jeśli pracownik w wyznaczonym dniu wolnym jest chory lub przebywa na urlopie – nie rodzi to obowiązku udzielenia mu dodatkowego dnia bez pracy z tego tytułu.

Dla tych pracowników, którzy zastanawiają się nad tym, czy dzień wolny przysługuje za święto w niedzielę – niestety mamy złe wiadomości. Przepisy mówią jasno i wyraźnie:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w INNYM DNIU NIŻ NIEDZIELA obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Tym, którzy czują się dotknięci ograniczeniami stworzonymi przez ustawodawców i chcieliby także dodatkowego dnia za niedzielne święto – przypominamy, że Kodeks pracy daje wiele innych dni, które mogą wykorzystać i odpocząć od zgiełku pracowniczych obowiązków. 😉 Zdajemy też sobie sprawę z tego, że zestawienie słów ,,odpoczynek od obowiązków” może być niemałym szokiem dla wszystkich pracoholików. 😉

Dni świąteczne w 2021 r.

Pełne zestawienie znajdziesz poniżej.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wymiaru czasu pracy w 2021 r. – przejdź do naszego artykułu. Znajdziesz tam informacje w zakresie:

  • jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego,
  • trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego,
  • czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego.

Wymiar czasu pracy w 2021 roku. Ile będziemy pracować?

Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych

Cześć! Z tej strony iPersonel, Franek iPersonel – Twój niezawodny partner w kadrach i płacach! 😊 Jak dobrze wiemy, nic nie zadziała bez dobrego planu! W związku z tym, w systemie kadrowo-płacowym iPersonel masz do dyspozycji kalendarz (z pełną listą świąt!). Możesz tworzyć grafiki i plany pracy dla swoich pracowników – i to w różnych układach. Moduł Rejestracji Czasu Pracy jest kompatybilny z Modułem Płacowym, co oznacza, że dane na temat czasu pracy zostają uwzględnione w trakcie procesu naliczania płac. Przy wyliczaniu wynagrodzenia, system bierze pod uwagę wszelkie zarejestrowane nadgodziny, a także absencje, np. urlopy okolicznościowe, wypoczynkowe czy macierzyńskie. W rezultacie otrzymujesz system, który uwzględnia dyspozycyjność i czas pracy Twoich pracowników.

A jeśli potrzebujesz dodatkowego rozwiązania w tym zakresie – zrobimy wszystko, by wdrożyć je jak najszybciej. Klawiatury naszych programistów zgłaszają pełne przygotowanie do rozwinięcia funkcjonalności, które spełnią Twoje biznesowe potrzeby. 😉

Moduł RCP w iPersonel

Więcej informacji znajdziesz na podstronie produktowej:
Rejestracja Czasu Pracy w iPersonel

Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Kodeksu pracy.