Zasiłek chorobowy może otrzymać każda osoba, która jest objęta w ZUS obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące ustawy zasiłkowej.
- Jak postąpić w przypadku osób korzystających z zasiłku na przełomie roku?
- Jak ustalić okres trwania zasiłku chorobowego?
- Ile wynosi okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia?
- Ile wynosi stawka zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu?
Wyjaśniamy w artykule.
Zasiłek chorobowy – przepisy przejściowe
Osoby, które były niezdolne do pracy i przebywały na zasiłkach na przełomie roku, mogą być spokojne. Ustawodawca przewidział dla nich przepisy przejściowe. Według przepisów przejściowych osoby te będą mogły pobierać zasiłek na zasadach sprzed 1.01.2022 r. Warunkiem jest brak przerwy w niezdolności do pracy.
Zasiłek chorobowy – nowe zasady ustalania okresu
Po zmianie przepisów, od 2022 roku:
- Wliczane będą okresy poprzednich niezdolności do pracy pod warunkiem, że przerwa między nimi nie przekroczy 60 dni.
- Jeżeli niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży i przerwa między okresami niezdolności wynosiła mniej niż 60 dni, wówczas okresy przed przerwą nie będą wliczane.
Zasiłek chorobowy – po ustaniu tytułu ubezpieczenia
Wraz z 2022 rokiem zmienił się również okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia. Będzie on wynosił 91 dni.
Zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego przysługuje za okres:
- Niezdolności do pracy.
- Braku możliwości wykonywania pracy z powodu:
- kwarantanny lub izolacji,
- przebywania w zakładzie lecznictwa odwykowego,
- decyzji wydanej przez uprawniony podmiot lub organ, dotyczącej zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Zasiłek chorobowy, po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, nie dotyczy niezdolności do pracy osoby, która:
- Jest w trakcie ciąży.
- Choruje na gruźlicę.
- Poddała się badaniom lekarskim dla kandydatów, którzy zamierzają zostać dawcami komórek, tkanek, narządów oraz samemu zabiegowi.
W takich okolicznościach zasiłek chorobowy można otrzymać w trakcie niezdolności do pracy, nie dłużej niż 180 dni lub 270 dni – w przypadku niezdolności spowodowanej ciążą lub gruźlicą.
Zasiłek chorobowy – pobyt w szpitalu
Od 2022 roku wzrósł zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu. Wynosi on 80% podstawy wymiaru. Przed zmianą wysokość zasiłku wynosiła 70% podstawy wymiaru. Nie ma znaczenia, czy hospitalizacja odbywa się w domu, czy w szpitalu.
System kadrowo-płacowy iPersonel
Dzięki rozbudowanym funkcjonalnościom iPersonel możesz bezproblemowo realizować wszelkie zadania z obszaru kadr i płac. System umożliwia dostosowanie wszelkich ustawień do własnych potrzeb. A gdyby interesowała Cię nowa funkcja – możesz być pewny, że nasz zespół dołoży wszelkich starań, by została ona wprowadzona jak najszybciej.
Chcesz poznać wszystkie funkcjonalności systemu? Umów się na prezentację!
Masz jakieś wątpliwości lub pytania? Skontaktuj się z nami!