Baza wiedzy.

Mamy mnóstwo wiedzy i chcemy się nią dzielić! Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o kadrach i płacach.

Zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września

Zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września

Zaległy urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy pracodawca może wysłać pracownika na taki urlop bez jego zgody? Jakie grożą kary za nieudzielenie urlopu w terminie? Co w przypadku urlopu na żądanie? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Zaległy urlop wypoczynkowy

Pracodawca musi udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Nie dotyczy to jednak części urlopu na żądanie.

Nie ma obowiązku, by pracownik wykorzystał cały zaległy urlop wypoczynkowy przez tym terminem. Ważne, by rozpoczął urlop przed upływem 30 września.

Narzucenie tego terminu daje pracownikom możliwość zrealizowania prawa do wypoczynku. Zwłaszcza wtedy, gdy pracownik z różnych względów nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w roku, w którym uzyskał do niego prawo.

Pracownik nie może uchylić się od obowiązku wykorzystania zaległego urlopu w tym terminie. Co więcej, w jednym z wyroków Sąd Najwyższy stwierdził, że pracodawca może wysłać zatrudnionego na taki urlop nawet wtedy, gdy ten nie wyraża na to zgody.

Kary za nieudzielenie zaległego urlopu

Nieudzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września następnego roku kalendarzowego stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownikom. Pracodawcy grozi za to kara grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

Niewykorzystanie urlopu w tym terminie nie powoduje jednak tego, że całkowicie on przepada. Prawo do jego wykorzystania ulega przedawnieniu z upływem 3 lat, licząc od dnia, w którym to roszczenie stało się wymagalne.

Zaległy urlop na żądanie  

Obowiązek udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego nie dotyczy prawa do 4 dni urlopu na żądanie rocznie. Uprawnienie to przysługuje na dany rok kalendarzowy, a w przypadku jego niewykorzystania, nie przechodzi na kolejny rok. Z dniem 1 stycznia staje się on zwyczajnym urlopem wypoczynkowym. Jednak nie oznacza to, że pracownikowi może przysługiwać w wyniku kumulacji, np. 8 dni urlopu na żądanie do wykorzystania z ogólnej puli. Co ważne, pracodawca nie może nakazać pracownikowi, by ten wykorzystał taki urlop do 30 września.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop tylko w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Więcej informacji:

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop – jak go poprawnie obliczyć?

Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych

Cześć! Z tej strony iPersonel, Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych w kadrach i płacach. Tematem powyższego artykułu są urlopy, więc pomyślałem, że to idealny moment, by podkreślić to, jak wygodnym rozwiązaniem są elektroniczne wnioski urlopowe.

Pozwól, że wyjaśnię Ci mechanizm działania. Twoi pracownicy za pomocą Portalu Pracownika składają wnioski o urlop w dowolnym momencie – bez telefonów, maili i wizyt w biurze. A Ty rozpatrujesz wnioski wtedy, gdy znajdziesz na to czas. Nikt ani nic nie przerywa Twojej pracy. Co więcej, masz pełną kontrolę nad wszelkimi nieobecnościami pracowników w firmie. Zainteresowany? Jeśli tak, sięgnij po więcej informacji:

Elektroniczne wnioski urlopowe – rozwiązanie dla pracowników i działu HR

Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Kodeksu pracy i informacji na stronie WWW PIP.