Skip to main content

Wyższa kwota wolna od potrąceń to nowe rozwiązanie w ramach Tarczy Antykryzysowej 3.0. Większa ochrona wynagrodzenia przysługuje, jeśli z powodu epidemii koronawirusa pracownikowi obniżono wynagrodzenie lub członek jego rodziny stracił źródło dochodu. Rozwiązanie budzi wiele wątpliwości, a także wymusza dostosowanie systemów kadrowo-płacowych do zmian prawnych.

Wyższa kwota wolna od potrąceń w Tarczy Antykryzysowej 3.0

Tarcza antykryzysowa 3.0 zapewnia większą ochronę wynagrodzenia pracownika w przypadku dokonywania potrąceń. Podwyższona została kwota wolna od potrąceń o 25 % na każdego członka rodziny, który nie osiąga dochodów. Z rozwiązania można skorzystać, jeśli pracownikowi obniżono wynagrodzenie lub członek rodziny stracił źródło dochodu z powodu działań, mających na celu zapobieganie epidemii.

Ustawa wyjaśniła także, jak należy rozumieć członka rodziny. To małżonek, rodzic wspólnego dziecka, dziecko do 25. roku życia, a także dziecko powyżej tego wieku, jeśli posiada orzeczenie o niepełnosprawności i w związku z tym, przysługuje rodzicom świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.

Z kolei przez dziecko rozumie się dziecko własne pracownika, dziecko współmałżonka, a także dziecko rodzica wspólnego dziecka.

Do członków rodziny nie zaliczamy dziecka, które:
– pozostaje pod opieką opiekuna prawnego;
– jest w związku małżeńskim;
– jest pełnoletnie i posiada własne dziecko.

Ochrona wynagrodzenia przed egzekucją ma pomóc rodzinom, które otrzymują niewystarczające środki do utrzymania, z powodu działań zapobiegawczych zarażeniom COVID-19, jak zamknięcie zakładu pracy.

Wyższa kwota wolna od potrąceń – wątpliwości

Ustawodawca nie określił, w jaki sposób należy weryfikować oraz dokumentować przysługujące uprawnienie. Pozostaje pytanie, czy pracodawca musiałby posiadać informacje i poświadczenia o tym, że członkowie rodziny pracownika nie uzyskują dochodów lub utracili ich źródło. Jednak kwestia uzyskiwania dodatkowych informacji wkracza w sferę RODO. Jak wiemy z doświadczenia, ochrona danych osobowych to kroczenie po bardzo cienkim lodzie.

Wyższa kwota wolna od potrąceń a system kadrowo-płacowy

Rzecz jasna, wynagrodzenie musi być naliczone z uwzględnieniem najnowszych rozwiązań Tarczy Antykryzysowej 3.0. W związku z tym, należy wprowadzić zmiany w systemie kadrowo-płacowym. Dostawcy IT w tym zakresie muszą wykazać się elastycznością i w szybkim tempie dostosować swoje oprogramowania do bieżących uregulowań.

Zmiany w systemie kadrowo-płacowym iPersonel

Oprogramowanie kadrowo-płacowe iPersonel zgłasza swoje przygotowanie w zakresie zmian prawnych. Użytkownicy mogą naliczać wynagrodzenie z uwzględnieniem nowej, wyższej kwoty wolnej od potrąceń. Co ważne, wprowadziliśmy do systemu HR nowe pole, w którym można zwiększyć kwotę wolną od potrąceń, wpisując dodatkowy procent. Jest to pole uniwersalne, co oznacza, że kwotę można określić indywidualnie dla każdego pracownika, i to z dowolnym procentem.

Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.