Wypłata środków z PPK jest możliwa w każdym momencie. Jednak musisz liczyć się z tym, że nie zawsze otrzymasz całkowity zwrot środków – bez ponoszenia strat, związanych z zapłaceniem podatku, czy utratą dopłat rządowych. Ustawa wskazuje na różne możliwości wypłacenia zgromadzonych pieniędzy – w zależności od wieku, jak i zaistniałych sytuacji życiowych. Poniżej wyjaśniamy, kiedy można wypłacić środki i co się z tym wiąże.
Wypłata środków z PPK po 60. roku życia
Pracownik po 60. roku życia może podjąć decyzję, czy chce wypłacić swoje środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym, czy zamierza je nadal gromadzić. Jeśli zdecyduje się na wypłatę środków z PPK, wypłacana jest mu jedna, duża kwota (25 % wszystkich oszczędności), a pozostałą część otrzymuje co miesiąc przez 10 lat (w co najmniej 120 ratach miesięcznych). Co ważne, wypłaty nie podlegają opodatkowaniu. Konieczność zapłaty podatku pojawia się dopiero w przypadku, gdy uczestnik PPK chce wypłacić całą zgromadzoną sumę pieniędzy.
Wypłata środków z PPK przed 60. rokiem życia
- Wypłata 25 % zgromadzonych środków w przypadku choroby.
Wypłata jest możliwa, gdy jej celem jest sfinansowanie swojego leczenia, a także małżonka lub dziecka. Wówczas możesz wypłacić pieniądze bez obowiązku zwrotu i konieczności zapłacenia podatku.
Jednak nie każda choroba upoważnia do wcześniejszej wypłaty zgromadzonych środków. Zgodnie z ustawą, musi dojść do poważnego zachorowania. Co to właściwie oznacza? Jakie to przypadki?
– Całkowita niezdolność do pracy – stwierdzona przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS w formie orzeczenia na co najmniej 2 lata.
– Umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności – orzeczenie na co najmniej 2 lata.
– Niepełnosprawność osób poniżej 16. roku życia.
– Zdiagnozowanie takich chorób, jak np. bakteryjne zapalenie mózgu, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, gruźlica, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, zapalenie mózgu, padaczka, utrata wzroku itp.
– Stwierdzenie u dziecka choroby, np. zapalenie opon mózgowych, tężec, przewlekłe aktywne zapalenie wątroby, padaczka, paraliż.
- Wypłata 100 % na mieszkanie lub dom.
Jeśli nie ukończyłeś 45 lat, możesz skorzystać z opcji wypłaty środków na pokrycie wkładu własnego związanego z budową lub przebudową mieszkania. Jednak wypłacone środki musisz zwrócić w ciągu 15 lat. Zwrot pieniędzy nie może rozpocząć się później niż w ciągu 5 lat, licząc od dnia wypłaty.
- Wypłata środków z innych przyczyn.
Możesz w każdej chwili wypłacić swoje zaoszczędzone środki bez podawania przyczyny swojej decyzji. Jednak w tym przypadku stracisz 30 % składek, które opłacił pracodawca (trafią one do ZUS). Wcześniejsza wypłata wiąże się także z utratą dopłat rządowych, a także koniecznością zapłacenia podatku dochodowego od zysków kapitałowych (19 %).
Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych
Cześć! Z tej strony iPersonel, Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych w kadrach i płacach. 😊 Potrzebujesz więcej informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych? Bardzo proszę.
Darmowy e-book o PPK:
,,Sezamie, otwórz się! Czyli skarbnica wiedzy o PPK”
Pobierz e-booka w 3 krokach:
- Zapisz się do newslettera.
- Potwierdź zapis (wiadomość e-mail nr 1).
- Odbierz e-booka (wiadomość e-mail nr 2).
To wszystko! Przygotowaliśmy dla Ciebie niezbędne informacje. Wszystko to, co powinieneś wiedzieć. PPK w pigułce. Miłego czytania. 😉
Pracownicze Plany Kapitałowe
Sprawdź też nasze pozostałe artykuły na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych
Rezygnacja z PPK – terminy, zasady, wzór deklaracji
PPK a system kadrowo-płacowy. 9 funkcji oprogramowania, niezbędnych do obsługi PPK
Wdrożenie PPK – 3 obowiązki pracodawcy
Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas, a my chętnie Ci pomożemy! 🙂