Wyjście prywatne w godzinach pracy pozwala je rozwiązać sytuacje szczególne, których załatwienie przypada w godzinach pracy. Przykładów i powodów jest mnóstwo: długo oczekiwana wizyta u lekarza, sprawy urzędowe czy konieczność pojawienia się w szkole dziecka. Każde z tych miejsc ma swoje stałe godziny funkcjonowania, które przypadają z reguły do godzin popołudniowych. W związku z tym, pracownicy zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy – od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00 – mają utrudnione możliwości załatwienia tych spraw. I to właśnie moment, w którym przychodzimy z dobrą informacją. Pracownik może skorzystać z opcji wyjścia prywatnego w godzinach pracy w celu załatwienia prywatnych spraw. Jednak pracodawca musi wyrazić na to zgodę. Ta możliwość nie została szczegółowo uregulowana w Kodeksie pracy. W związku z tym, pojawia się kilka wątpliwości. Omówimy je poniżej.
Wyjście prywatne w godzinach pracy
Pracodawca może umożliwić pracownikowi wyjście prywatne w godzinach pracy w celu załatwienia niezbędnych spraw osobistych. W takich sytuacjach, by formalności stało się zadość, warto korzystać z pisemnego wniosku.
Przepisy prawne nie podają wymogów co do treści takiego wniosku ani terminów jego składania. W związku z tym, pracodawcy mają tu pewną swobodę i mogą te kwestie uregulować w wewnętrznych regulaminach. Brak unormowań sprawia, że akceptowany będzie wniosek napisany ręcznie – minutę przed wyjściem – na przysłowiowym kolanie – w razie sytuacji awaryjnej.
Oczywiście, ustna umowa też jest ważna. Jednak pracodawcy – dla własnego bezpieczeństwa – powinni tę kwestię uregulować. Po pierwsze, przyda się to w przypadku kontroli PIP, co wyjaśnimy poniżej. Po drugie, wówczas oznacza to jednakowe przepisy dla wszystkich zatrudnionych – bez zarzutów o nierówne traktowanie i uprzywilejowane pozycje.
Wyjście prywatne w godzinach pracy – odpracowanie
Wyjście prywatne jest nieobecnością niepłatną, ponieważ pracownik w tych godzinach pozostaje poza dyspozycją pracodawcy. Jednak istnieje możliwość odpracowania tych godzin – bez żadnych strat finansowych. Właśnie na tej drugiej opcji pracownikom zależy najbardziej, ponieważ wtedy kilkugodzinne wyjście nie powoduje obniżenia wynagrodzenia. Zależy to jednak od dobrej woli pracodawcy. Przepisy prawa pracy nie wskazują na termin odrobienia takiego wyjścia, dlatego decyzja należy do przełożonego. Najczęściej jest to miesiąc lub inny okres rozliczeniowy czasu pracy.
Uwaga!
- Zgodnie z Kodeksem pracy, czas odpracowania godzin zwolnienia od pracy nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.
- Odpracowanie godzin nie może naruszać prawa do 11-godzinnego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego.
Przykład 1
Pracownik ma stałe godziny pracy 8:00 – 16:00. Zwolnił się od godziny 11:00 do 13:00. Potem wrócił do biura i kontynuował pracę. W celu odrobienia swojej nieobecności skończył obowiązki o godzinie 18:00. W takim przypadku pracownik nie wygenerował nadgodzin, ponieważ pracował zgodnie z planem 8 godzin.
Przykład 2
Pracownik ma stałe godziny pracy 8:00 – 16:00. Zwolnił się o godzinie 14:00. W następnym dniu odrobił dwugodzinną nieobecność, pracując łącznie 10 godzin. Również i w tym przypadku pracownik nie wygenerował żadnych nadgodzin.
Przykład 3
Pracownik pracuje w godzinach 8:00-16:00. Ma do odrobienia 7 godzin z powodu wyjść prywatnych. Co ważne, nie może odrobić całości tych godzin w inny dzień pracujący, ponieważ łącznie pracowałby 15 godzin w ciągu dnia. A to oznacza, że jego odpoczynek dobowy byłby niewystarczający. Jak wspominaliśmy wyżej, minimum wynosi 11 godzin.
Odpracowanie nieobecności może, ale wcale nie musi, rodzić pewnych problemów związanych z powstawaniem nadgodzin. I to właśnie moment, w którym niejedna osoba przewróci oczami na dźwięk tych słów… Formalności. W tym przypadku, wystarczy pisemny wniosek pracownika o udzielenie zwolnienia od pracy i zapis o jego odpracowaniu. Wówczas PIP, w razie kontroli, nie zakwestionuje wniosku i nie wskaże na pracę w godzinach nadliczbowych. Zatem, gdy mamy wszystko formalnie załatwione – nie musimy się o to martwić.
Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych
Cześć! Z tej strony iPersonel, Franek iPersonel – Twój
niezawodny partner w kadrach i płacach. Artykuł rozpoczął się dobrą wiadomością
i w tym samym tonie wypada go skończyć, prawda?
Zatem zdradzę Ci sposób na sprawne rozliczanie czasu pracy.
Nieważne, w jakim systemie czasu pracy pracują Twoi pracownicy, ile mają nieobecności, nadgodzin, dni urlopowych – Ty możesz wypłacić im zawsze adekwatne wynagrodzenie do przepracowanego czasu pracy. Rzecz jasna, musisz mieć dobre narzędzie, a najlepiej dobre narzędzie i partnera w kadrach. W skrócie, potrzebujesz oprogramowania kadrowo-płacowego iPersonel.
Z modułem Rejestracji Czasu Pracy wiesz kto, kiedy i gdzie pracuje. A to oznacza, że sprawnie zarządzasz czasem pracy, a pracownikom przelewasz takie wynagrodzenie, jakie powinni otrzymać. Naliczone na czas i bez błędów. Zainteresowany?
Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Kodeksu pracy.