Baza wiedzy.

Mamy mnóstwo wiedzy i chcemy się nią dzielić! Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o kadrach i płacach.

Urlop bezpłatny w 2022 roku. Co warto wiedzieć?

Urlop bezpłatny w 2022 roku. Co warto wiedzieć?

Urlop bezpłatny jest równoznaczny z zawieszeniem współpracy między pracownikiem a pracodawcą. Za ten urlop, zgodnie z nazwą nie należy się pracownikowi wynagrodzenie. O czym jeszcze należy pamiętać?

Z treści artykułu dowiesz się czy urlop bezpłatny:

  • musi być udzielony za zgodą pracodawcy,
  • zmniejsza wymiar urlopu wypoczynkowego,
  • wlicza się do stażu pracy,
  • oznacza przerwę w ubezpieczeniu.

Wyjaśniamy poniżej.

Urlop bezpłatny a zgoda pracodawcy

Urlop bezpłatny udzielany jest na pisemny wniosek pracownika. We wniosku nie trzeba podawać przyczyny. Pracownik nie może skorzystać z urlopu bezpłatnego bez zgody pracodawcy. Pracodawca może zgodzić się na taki urlop, ale nie jest do tego zobowiązany.

Wynika to z art. 174 Kodeksu pracy.

Urlop bezpłatny a wymiar urlopu wypoczynkowego

Urlop bezpłatny może wpłynąć na wymiar urlopu wypoczynkowego. Zależy to m.in. od tego, czy dany pracownik, po powrocie do pracy nabył prawo do urlopu wypoczynkowego na dany rok.

Przykład

Pani Anna z dniem 1 stycznia 2022 r. nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Postanowiła skorzystać z tego urlopu w lutym (12 dni)  i maju (14 dni). Pod koniec czerwca, Pani Anna zawnioskowała o urlop bezpłatny. W takiej sytuacji proporcjonalne obniżenie urlopu wypoczynkowego za rok 2022 nie będzie możliwe.

Urlop bezpłatny a staż pracy

Zgodnie z art. 174 Kodeksu pracy urlop bezpłatny nie wlicza się do stażu pracy. Jest to spowodowane tym, że urlop bezpłatny powoduje zawieszenie stosunku pracy między pracownikiem a pracodawcą.

Urlop bezpłatny a przerwa w ubezpieczeniu

Pracownik, który przebywa na urlopie bezpłatnym, nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Urlop ten nie wlicza się w okres pracy, co skutkuje przerwę w ubezpieczeniu.

System kadrowo-płacowy iPersonel

Oprogramowanie kadrowo-płacowe iPersonel w mgnieniu oka naliczy listy płac! Nasz system wyręczy Cię w codziennych obowiązkach i pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu!

Chcesz poznać wszystkie funkcje systemu? Umów się na prezentację!

Masz jakieś pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami!

Chcesz oszacować miesięczny koszt użytkowania systemu iPersonel? Kalkulator ceny