Świadectwo pracy jest dokumentem o ściśle określonej treści, który pracodawca ma obowiązek wystawić i wydać pracownikowi niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy.
Z treści artykułu dowiesz się:
- Co musi zawierać nowy wzór świadectwa pracy?
- Od kiedy będzie obowiązywał?
- Z czego wynikają zmiany?
Wyjaśniamy poniżej.
Świadectwo pracy 2023 – powód zmiany
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stworzyło nowy wzór świadectwa pracy. Było to konieczne z powodu wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy z dnia 9 marca 2023 roku, które wynikają z dwóch unijnych dyrektyw – dyrektywy dotyczącej rodzicielstwa oraz dyrektywy work-life balance.
Świadectwo pracy 2023 – od kiedy nowy wzór
Po upływie tygodnia od opublikowania rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, zaczną obowiązywać nowe przepisy wraz z nowym wzorem świadectwa pracy . Oznacza to, że zmiana nastąpi 23 maja 2023 roku.
Świadectwo pracy 2023 – co się zmieni
Pracodawca będzie zobowiązany do podania liczby dni, w których pracownik wykonywał okazjonalną pracę zdalną w danym kalendarzowym roku, w którym zakończono stosunek pracy. Ta informacja umożliwi kolejnemu pracodawcy, zatrudniającemu pracownika w tym samym roku kalendarzowym, określenie pozostałego do wykorzystania limitu dni okazjonalnej pracy zdalnej (maksymalnie 24 dni w roku).
Ponadto, w nowym świadectwie pracy należy uwzględnić:
- Liczbę dni lub godzin zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej (maksymalnie 2 dni lub 16 godzin w roku);
- Liczbę dni urlopu opiekuńczego, które są przysługujące w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny, wymagającym takiej opieki z powodów medycznych (maksymalnie 5 dni w roku).
Nowy druk świadectwa pracy możesz pobrać TUTAJ.
iPersonel – kadry i płace w jednym miejscu
Z iPersonel wszystkie informacje i dokumenty pracownicze masz w jednym miejscu.
Szukasz wygodnego systemu kadrowo-płacowego dla swojej firmy? Umów się na prezentację!
Chcesz oszacować miesięczny koszt użytkowania systemu iPersonel? Kalkulator ceny