Ruchomy czas pracy pozwala na elastyczne planowanie godzin pracy. W tym systemie pracownicy mogą rozpoczynać pracę w tej samej dobie pracowniczej – bez powstawania nadgodzin, które trzeba zrekompensować. Czym charakteryzuje się ruchomy czas pracy? W artykule wyjaśniamy ogólne zasady i przedstawiamy prawidłowy tryb wprowadzenia takiego systemu w firmie.
Ruchomy czas pracy – zasady
Ruchomy czas pracy umożliwia elastyczne rozplanowanie godzin pracujących w poszczególnych dniach. Zgodnie z Kodeksem pracy ruchomy czas pracy można stosować na dwa sposoby.
- Wyznaczenie różnych godzin rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach, które są dla pracownika dniami pracy według przyjętego harmonogramu.
- Wyznaczenie przedziału czasowego, w którym pracownik samodzielnie decyduje o godzinie rozpoczęcia swojej pracy. Rzecz jasna, dotyczy to dni pracujących wyznaczonych w harmonogramie.
Pracodawca może wprowadzić jednocześnie dwa rodzaje ruchomego czasu pracy. Oznacza to, że część pracowników może rozpoczynać kolejną dniówkę przed zakończeniem doby pracowniczej, a część może mieć wyznaczony przedział czasowy na przyjście do pracy.
Co ważne, w ruchomym czasie pracy ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie pracowniczej nie prowadzi do powstania nadgodzin. Jednak należy pamiętać o zachowaniu ustalonych norm i zasad związanych z czasem pracy. Nie można naruszać prawa pracownika do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego i 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego.
Ruchomy czas pracy – tryb wprowadzenia
Ruchomy czas pracy może być wprowadzony w każdym systemie czasu pracy:
- z inicjatywy pracodawcy w formie wewnątrzzakładowych ustaleń;
- na wniosek pracownika w formie indywidualnych ustaleń.
Pracownik może złożyć wniosek nawet wtedy, gdy u pracodawcy nie obowiązuje żadne porozumienie ani nie ma żadnej informacji w Regulaminie pracy o stosowaniu ruchomego czasu pracy. Co ważne, złożony przez pracownika wniosek nie jest wiążący dla pracodawcy.
Wprowadzenie ruchomego czasu pracy jest uregulowane w Kodeksie pracy. Ustala się go:
- w układzie zbiorowym pracy lub porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, jeśli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia z wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 253 ust. 1 lub 2 ustawy o związkach zawodowych, z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, albo
- w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeśli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.
Porozumienie musi podpisać co najmniej dwóch przedstawicieli pracowników. Przepis jasno wskazuje na formę liczby mnogiej. W związku z tym nie można wyznaczyć jednej osoby, która w imieniu pozostałych zatrudnionych zawrze takie porozumienie.
Ruchomy czas pracy – to warto wiedzieć!
- Ruchomy czas pracy nie musi dotyczyć wszystkich pracowników. Pracodawca może go wprowadzić tylko dla niektórych jednostek, komórek, czy działów – zgodnie ze swoimi potrzebami.
- Kodeks pracy nie wskazuje na treść zawieranego porozumienia w sprawie wprowadzenia ruchomego czasu pracy. Nie ma też informacji, wskazującej na czas obowiązywania. W związku z tym, strony mogą zdecydować o tym, czy ma ono obowiązywać bezterminowo czy na konkretny czas.
- Porozumienie dotyczące ruchomego czasu pracy obowiązuje od daty jego zawarcia lub innej, na którą wskazały strony. Natomiast nowelizacja Regulaminu pracy w związku z zawarciem porozumienia, wejdzie w życie dopiero po 2 tygodniach od dnia poinformowania pracowników o zmianach w trybie ogólnie przyjętym u pracodawcy. Nie wpływa to jednak na fakt rozpoczęcia obowiązywania postanowień zawartych w danym porozumieniu.
- W ruchomym czasie pracy pracę mogą wykonywać osoby, których nie można zatrudniać w nadgodzinach, albo którym można ją zlecać tylko po uzyskaniu ich zgody. Dotyczy to kobiet w ciąży, pracowników niepełnosprawnych, czy osób, opiekujących się dzieckiem do lat 4.
Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych
Cześć! Z tej strony iPersonel, Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych w kadrach i płacach. Wiemy, że dobry plan to podstawa! Dlatego w naszym systemie HR iPersonel możesz tworzyć grafiki i plany pracy – i to w różnych układach – niezależnie od przyjętego w firmie systemu czasu pracy. Planuj, analizuj i usprawniaj. Dostępne raporty pozwolą Ci wyciągnąć wnioski na temat realizacji czasu pracy i efektywności Twoich pracowników.
Umówmy już dziś termin naszego spotkania, by omówić Twoje potrzeby i wymagania w tym zakresie. Zapewniamy, że zrobimy wszystko, by pomóc Ci osiągnąć wyznaczone cele.
Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Kodeksu pracy.