Przerwa w pracy, czy inaczej okres odpoczynku, jest uregulowana przez Kodeks Pracy. Poniżej przyjrzymy się jej najczęściej spotykanym przykładom.
Jak głosi art. 134 Kodeksu Pracy:
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.
- należy też pamiętać, iż przerwa ta jest obowiązkowa,
- pracodawca nie może zastąpić 15-minutowej przerwy ekwiwalentem pieniężnym,
- pracownik nie może też nie wykorzystać przerwy w celu zakończenia dnia pracy 15 minut wcześniej.
Przerwa w pracy biurowej
Pracownikowi biurowemu pracującemu przed ekranem komputera 8 godzin dziennie przysługuje dodatkowo prawo do 5 minut przerwy, przypadającej na każdą godzinę pracy przed monitorem. Przerw tych nie można kumulować!
Przerwa w pracy dla osób z niepełnosprawnością
Osobom z niepełnosprawnością bez względu na poziom niepełnosprawności przysługuje prawo do dodatkowych 15 minut przerwy, a zatem łącznie 30 minut przerwy.
Przerwa w pracy fizycznej
Standardowo pracownikom fizycznym przysługuje 15 minut przerwy. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 145 KP sytuacja może wyglądać inaczej w przypadku pracy w warunkach szczególnie uciążliwych:
- uznawanych za szkodliwe dla zdrowia,
- pracy monotonnej,
- pracy w ustalonym z góry tempie.
W powyższych przypadkach czas trwania przerw w pracy oraz ich ilość mogą być ustalone po konsultacjach pracodawcy z pracownikami lub ich przedstawicielstwem oraz po zaczerpnięciu opinii lekarza.
Przerwa w pracy dla osób młodocianych
Pracownicy młodociani (w wieku 15 – 18 lat) mają prawo do 30 minut przerwy pod warunkiem, iż ich wymiar czasu pracy przekracza 4,5 godziny.
Przerwa w pracy dla matek karmiących
Przepisy odnośnie przerw dla matek karmiących to bardzo wyjątkowy model dostosowany do komfortu matek i ich dzieci, wynikający z art. 187 KP:
§ 1.
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
§ 2.
Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.
Dodatkowa przerwa w pracy
Pracodawca ma prawo wyznaczyć pracownikom dodatkową przerwę, która nie może trwać dłużej niż 60 minut i nie jest wliczana w godziny pracy.
Przerwa między dniami pracy
W każdej dobie pracownik ma prawo do 11 godzin odpoczynku. Ponadto w każdym tygodniu pracownik ma prawo do 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
Ważne!
Państwowy Inspektorat Pracy może nałożyć karę grzywny na pracodawców nieprzestrzegających powyższych przepisów.
Rozwiąż testy wiedzy kadrowo-płacowej dla Ciebie
Dobrym sposobem na upewnienie się, że dysponujesz wiedzą dzięki której unikniesz niepotrzebnych komplikacji jest sprawdzenie jej poprzez rozwiązanie naszych Testów wiedzy kadrowo-płacowej.
iPersonel to wygodny i zintegrowany system kadrowo-płacowy
Dzięki iPersonel wszystkie narzędzia HR masz w jednym miejscu. Wystarczy raz wprowadzić dane, aby mieć do nich dostęp zawsze i wszędzie, na różnych urządzeniach.
Z iPersonel zaoszczędzisz czas, pieniądze i przestrzeń biurową.
Chcesz poznać wszystkie funkcjonalności systemu iPersonel? Umów się na prezentację!
Masz jakieś wątpliwości lub pytania? Skontaktuj się z nami!