Gorące i słoneczne dni mogą stanowić poważne wyzwanie dla pracowników, niezależnie od tego, czy pracują w biurach, zdalnie czy na otwartej przestrzeni. Przepisy prawne nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia bezpiecznych i odpowiednich warunków pracy w ekstremalnych temperaturach.
Z treści artykułu dowiesz się:
- Czy pracownicy mogą pracować w ekstremalnych temperaturach?
- Jakie obowiązki mają pracodawcy?
- Czy pracownicy mogą odmówić wykonywanie pracy w ekstremalnych warunkach?
- Czy w upalne dni pracodawca może skrócić czas wykonywania pracy?
Wyjaśniamy poniżej.
Praca w upalne dni – prawa pracownika
W obliczu skwaru i wysokich temperatur, skoncentrowanie się na pracy może stanowić trudność. Mimo to, przepisy prawne nie zakazują wykonywania pracy w czasie upałów. Nie ma także jednoznacznie określonej maksymalnej temperatury, w której praca jest zabroniona. Jednak pracodawcy mają obowiązek ułatwiania pracownikom wykonywania ich obowiązków w warunkach wysokich temperatur. To może obejmować dodatkowe przerwy w pracy czy wcześniejsze zakończenie dnia roboczego.
Praca w upalne dni – obowiązki pracodawcy
Kodeks pracy jasno nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy zgodnych z przepisami BHP. To oznacza, że pracownik nie powinien być narażony na niebezpieczeństwo dla swojego zdrowia i życia w wyniku ekstremalnych warunków, takich jak upał.
W momencie, gdy temperatura na zewnątrz przekroczy 25 stopni Celsjusza (dla pracy na otwartej przestrzeni) lub 28 stopni Celsjusza (dla pracy w pomieszczeniach), pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom dostęp do wody pitnej przez cały czas trwania zmiany. Dla pracowników pracujących w trudnych warunkach lub z substancjami szkodliwymi, ilość dostępnej wody może być zwiększona.
Pracownicy wykonujący pracę fizyczną w skwarze mają również prawo ubiegać się o posiłki zawierające sole mineralne i witaminy, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu
Praca w upalne dni – odmowa
Chociaż przepisy nie przewidują możliwości odmowy pracy w upały, pracownicy nadal mogą zwrócić się z prośbą o uniknięcie pracy w skrajnych warunkach. Szczególnie osoby w ciąży oraz młodociani pracownicy mają prawo do odmowy pracy w przypadku, gdy wysoka temperatura stanowi zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Warto wtedy skonsultować się z pracodawcą i zgłosić obawy.
Praca w upalne dni – skrócenie czasu pracy
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawcy mogą wprowadzić dodatkowe przerwy lub umożliwić pracownikom wcześniejsze opuszczenie miejsca pracy w upalne dni. Jednak takie zmiany zależą od dobrej woli pracodawcy i nie mogą prowadzić do obniżenia wynagrodzenia pracownika.
iPersonel – ciesz się z pracy w kadrach i płacach
Wygodny w obsłudze system iPersonel pomoże Ci w nawet najtrudniejszych obszarach kadr i płac.
Szukasz systemu kadrowo-płacowego dla swojej firmy? Umów się na prezentację!
Chcesz oszacować miesięczny koszt użytkowania systemu iPersonel? Kalkulator ceny