Wypłata wynagrodzenia to dla pracownika jedno z najważniejszych praw wynikających z umowy o pracę. Z drugiej strony, pracodawca musi zadbać o prawidłowe naliczenie i wypłatę wynagrodzeń, ponieważ błędne rozliczenia mogą skutkować koniecznością dokonania potrąceń z wynagrodzenia pracownika.
Z treści artykułu dowiesz się:
- Jakie są zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika?
- Kiedy pracownik musi wyrazić zgodę na dokonanie potrąceń?
- Co w przypadku pomyłkowej wypłaty zawyżonego wynagrodzenia?
Wyjaśniamy poniżej.
Potrącenia z wynagrodzenia – zasady
Zgodnie z polskim Kodeksem Pracy (KP), potrącenia z wynagrodzenia mogą być dokonywane tylko w określonych sytuacjach. Na podstawie art. 87 §1 KP, z wynagrodzenia za pracę pracownika można potrącać tylko:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne przewidziane w art. 108 KP za naruszenie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, stawienie się do pracy pod wpływem alkoholu lub spożywanie go w miejscu pracy.
Ważne jest również to, że pracodawca nie może potrącać z wynagrodzenia pracownika kosztów związanych z dostarczaniem narzędzi pracy, takich jak np. ubrania robocze czy narzędzia. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi niezbędne narzędzia pracy, co oznacza, że koszty związane z ich udostępnieniem powinny być pokryte przez pracodawcę.
Potrącenia z wynagrodzenia – zgoda pracownika
Pracodawca nie może potrącać z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody w przypadku, gdy chce odzyskać pieniądze, które wypłacił pracownikowi przez pomyłkę lub z innych powodów, np. gdy pracownik nieobecny w pracy otrzymał wynagrodzenie za ten czas. Potrącenie takiej kwoty wymaga pisemnej zgody pracownika.
Ważne jest, by zgoda ta odnosiła się do konkretnej kwoty i sytuacji, a nie była ogólną zgodą na potrącenia w przyszłości. Zgoda na potrącenie musi mieć postać pisemną, ponieważ bez niej jest nieważna.
Potrącenia z wynagrodzenia – pomyłkowa nadpłata
Jeżeli pracodawca dokonał omyłkowej wypłaty zawyżonego wynagrodzenia, nie ma on automatycznie prawa do potrącenia nadpłaconej kwoty z następnej wypłaty pracownika.
W takiej sytuacji pracodawca musi mieć pisemną zgodę pracownika na potrącenie nadpłaconej kwoty z wynagrodzenia za pracę.
iPersonel – system kadrowo-płacowy dla wymagających
Zależy Ci na zwiększeniu efektywności? iPersonel jest dla Ciebie!
Szukasz systemu kadrowo-płacowego dla swojej firmy? Umów się na prezentację!
Chcesz oszacować miesięczny koszt użytkowania systemu iPersonel? Kalkulator ceny