Skip to main content

Naliczanie wpłat do PPK to jeden z obowiązków podmiotów, które przystąpiły do programu oszczędnościowego. Pracodawcy muszą przygotować swoje firmy do obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych. W praktyce za najważniejsze kwestie z tym związane odpowiedzialne są działy kadrowo-płacowe. To właśnie pracownicy działu HR muszą dbać o terminowość wpłat, prawidłowe naliczanie składek, czy komunikację z instytucją finansową. Wiemy, ile z tym problemów! Jednak nie ma problemów, których nie da się rozwiązać.

Naliczanie wpłat do PPK – wyjaśnienie + narzędzia

Razem z naszym ekspertem z zakresu prawa pracy Donatą Hermann-Marciniak przygotowaliśmy artykuł, w którym wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo naliczać składki PPK. Jakie informacje znajdziesz w artykule?

👉 Wyjaśniamy, jak prawidłowo naliczać wpłaty do PPK.
👉 Podajemy przydatne narzędzia, które dokonają niezbędnych obliczeń za Ciebie.
👉 Wskazujemy na to, jak przygotować swoje oprogramowanie kadrowo-płacowe do obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Niefortunne przypadki w dziale kadrowo-płacowym #5

Artykuł eksperta znajdziesz na blogu Kadry w pigułce:

Naliczanie składek do PPK: wyjaśnienie i przydatne narzędzia.

Narzędzie dla pracowników HR

W swoich treściach zawsze staramy się połączyć teorię i praktykę. Rzecz jasna, słowa dotrzymamy również i w tym przypadku. 😉 Z praktycznego punktu widzenia wiemy, że warto mieć pod ręką narzędzie, które pozwoli szybko coś przeliczyć lub wskazać aktualne wskaźniki kadrowo-płacowe.

Wiemy, jakie to ważne i wygodne, dlatego mamy coś dla Ciebie!

Asystent kadrowego to rozbudowany kalkulator wynagrodzeń, który pozwoli Ci naliczyć płace z uwzględnieniem wszystkich składników płacowych, w tym składek PPK. Jednak to nie koniec jego funkcjonalności. Aplikacja stanowi też wsparcie w zakresie czasu pracy oraz zatrudnienia pracownika. Dlaczego warto mieć Asystenta kadrowego zawsze pod ręką? Przekonaj się na własnej skórze!

Uzyskaj dostęp do bezpłatnej wersji PREMIUM przez 3 miesiące!

Odbierz kod, wpisz go w aplikacji – i gotowe!

Więcej informacji: ODBIERAM KOD

Miłego korzystania!

Wypowiedź eksperta:
Donata Hermann-Marciniak

,,Nowe obowiązki ciążące na pracodawcach (działach HR) wymagają̨ znajomości zagadnień dotyczących prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, a także prawa rynku kapitałowego. Zadanie tym trudniejsze, że część przepisów ustawy o PPK w dalszym ciągu nie jest jasna lub precyzyjna. Wśród często powtarzających się pytań pojawia się, m.in. takie: Czy w trakcie długotrwałego zwolnienia lekarskiego lub urlopu macierzyńskiego wpłaty do PPK są wciąż dokonywane? Odpowiedź: Za okres zwolnienia chorobowego czy urlopu macierzyńskiego nie są naliczane wpłaty do PPK. Ustawa o PPK stanowi, że wpłaty do tego programu naliczane są wyłącznie od wynagrodzenia, a wynagrodzenie jest zdefiniowane w ustawie jako podstawa naliczenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe z danego tytułu zatrudnienia (np. stosunku pracy). Dodatkowe narzędzie w postaci Asystenta kadrowego wspomagające pracę działu HR jest nieodzownym elementem codziennych wyzwań. Zachęcam do odebrania kodu, dzięki któremu mamy dostęp do bezpłatnej wersji Premium przez 3 miesiące!”

PPK a system kadrowo-płacowy

Czy Twój system HR jest przygotowany do obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych?

System kadrowo-płacowy iPersonel posiada moduł PPK zgodny ze standardem grupy projektowej PPK. Poniżej wyjaśniamy, jakie funkcjonalności musi mieć system, by spełniał ustawowe wymogi.

Sprawdź: 9 funkcji oprogramowania, niezbędnych do obsługi PPK.

Jeśli masz pytania odnośnie modułu PPK – napisz.

Możesz także umówić się na prezentację albo uzyskać dostęp do wersji demonstracyjnej.

W jaki sposób naliczać składki PPK? Zobacz materiał wideo