Mobbing w pracy jest poważnym zagrożeniem dla pracownika. Na szczęście Kodeks pracy daje narzędzia do walki z nim.
Z treści artykułu dowiesz się:
- Jak Kodeks pracy definiuje mobbing?
- Jakie odszkodowania należą się ofiarom mobbingu?
Mobbing w pracy – formy
Mobbing w pracy może przybierać kilka postaci, jak np. nękanie lub zastraszanie pracownika. Niezależnie od form definiowany jest jako świadome, długotrwałe i uporczywe działanie prowadzące do:
- poniżenia i ośmieszenia pracownika,
- zaniżonej samooceny pracownika,
- izolacji pracownika od reszty zespołu.
Ofiara mobbingu traci motywację do pracy. Długotrwały mobbing może powodować znaczne pogorszenie stanu zdrowia psychicznego a nawet fizycznego.
Mobbing w pracy – ochrona pracownika
W myśl Art. 943 KP mobbing w miejscu pracy jest zakazany. To właśnie na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność za ochronę pracowników w miejscu pracy i egzekwowanie konsekwencji działań dla mobbera. W przypadku, kiedy osobą mobbingującą jest współpracownik lub przełożony pracownika pracodawca może m.in. nałożyć na niego karę upomnienia, naganę, przenieść na inne stanowisko lub rozwiązać umowę o pracę z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
Mobbing w pracy – odszkodowanie dla ofiary mobbingu
W przypadku, gdy mobbing wywołał u pracownika tzw. rozstrój zdrowia, może on dochodzić u swego pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego. Co więcej, jeżeli pracownik rozwiązał umowę o pracę z powodu mobbingu ma on prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za jego pracę.
iPersonel – dbamy o Twoją pracę
Wiemy, że Twoja praca wiele dla Ciebie znaczy. Dzięki naszemu systemowi kadrowo-płacowemu iPersonel będziesz pracować jeszcze sprawniej.
Szukasz systemu kadrowo-płacowego dla swojej firmy? Umów się na prezentację!
Chcesz oszacować miesięczny koszt użytkowania systemu iPersonel? Kalkulator ceny