Przerwa w pracy przy komputerze przysługuje po każdej nieprzerwanej godzinie pracującej przed monitorem. To pracodawca musi zorganizować pracę tak, by nie obciążała wzroku pracowników.
Ile powinien trwać odpoczynek od ekranu? Czy istnieje możliwość łączenia przerw? O tym poniżej.
Przerwa w pracy przy komputerze
Praca przy komputerze jest traktowana jako praca uciążliwa. Pomimo tego, iż nie jest zaliczana do pracy w szkodliwych warunkach, na pracodawcy ciążą pewne obowiązki związane z organizacją czasu pracy. W tym przypadku podmiot zatrudniający ma do wyboru dwie opcje.
- Zapewnienie pracownikom naprzemiennych prac, by uniknąć godzinnej pracy przed monitorem. Oznacza to czynności, które odciążą wzrok i skłonią do zmiany pozycji ciała. Może to być wizyta w archiwum, a jeśli nie posiadasz e-teczek, taka wizyta może sporo zająć. 😉
- Udzielenie 5-minutowej przerwy po każdej nieprzerwanej godzinie pracy przy komputerze. Taka przerwa wlicza się do czasu pracy.
Co ważne, to pracodawca decyduje w jaki sposób organizuje pracę swoim pracownikom. Jednak w przypadku drugiej opcji, należy pamiętać, że przysługujących przerw od komputera nie można łączyć. Innymi słowy, pracodawca nie może zsumować 5-minutowych przerw i udzielić ich łącznie na koniec dnia. Przerwa ta przysługuje po upływie zegarowej godziny i pracownik może ją wykorzystać w dowolny sposób.
Dla przypomnienia, osobie zatrudnionej, która pracuje co najmniej 6 godzin w ciągu doby, przysługuje także prawo do 15-minutowej przerwy.
Od 1 maja 2017 r. kobieta w ciąży nie może wykonywać pracy na stanowiskach komputerowych więcej niż 8 godzin na dobę. Co ważne, czas pracy spędzony jednorazowo przed monitorem nie może przekraczać 50 minut. Po tym czasie, przysługuje jej przerwa 10 minut, która wlicza się do czasu pracy.
Przerwa w pracy przy komputerze – dla wszystkich?
Przerwa przysługuje tym, którzy zasłużyli nieprzerwaną godziną pracy przed monitorem. Nie ma znaczenia fakt czy pracownik jest zatrudniony w ramach umowy o pracę, czy jest praktykantem lub stażystą. Nie ma znaczenia także rodzaj monitora – jego jakość, wielkość… czy kolor. 😉
Przerwy pracy przy komputerze reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Przepisy wskazują również, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić okulary korygujące wzrok, jeśli w trakcie badań profilaktycznych lekarz wskaże konieczność ich używania przy obsłudze monitora ekranowego.
Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych
Cześć! Z tej strony Franek iPersonel – Twój niezwodny partner w kadrach i płacach. Wyżej wspominaliśmy, że pracodawca może zlecić pracownikowi wykonanie innych czynności, by uniknąć godzinnej pracy przed komputerem. Jakie to czynności? No cóż, to już zależy od profilu Twojej działalności. Może to być kserowanie dokumentów, zapoznanie się z informacjami w tradycyjnej, papierowej formie czy szukanie czegoś w archiwum.
Jednak nie pozwól na to, by Twój pracownik przepadł na godziny w archiwum! Zapewnij mu dostęp do e-teczki, dzięki której wszystkie dokumenty pracownicze będzie miał pod ręką. Zyskaj na efektywności, zaoszczędź czas i pieniądze. Rzecz jasna, pamiętaj o zdrowiu swojego pracownika HR i zapewnij mu odpowiednią ilość przerw podczas pracy przy komputerze.
Więcej informacji:
E-teczka. Dlaczego warto wdrożyć ją w firmie?
Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.