Jak prawidłowo liczyć okres zasiłkowy i nie dopuścić do nadpłaty świadczenia? Bez wątpienia najwięcej trudności sprawiają przerwy w okresie niezdolności do pracy. Kiedy sumujemy okresy niezdolności, a kiedy liczymy od nowa? Zapoznaj się z artykułem i nie pozwól sobie na błędy.
Ile może trwać okres zasiłkowy?
Okres zasiłkowy to okres, w którym przysługują świadczenia za czas choroby. Innymi słowy, czas pobierania wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego. Wynosi on:
- 182 dni – w razie niezdolności do pracy z powodu choroby;
- 270 dni – jeśli niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.
Co wliczamy do okresu zasiłkowego?
Do okresu zasiłkowego wliczamy wszystkie okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Wliczamy także okresy bez prawa do tych świadczeń z powodu:
– odsunięcia od pracy w wyniku podejrzenia choroby zakaźnej (jeśli pracownik nie podjął pracy niezabronionej takim osobom – zaproponowanej przez pracodawcę),
– niezdolności do pracy w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu;
– niezdolności do pracy przez nadużycie alkoholu (kod ,,C” w zaświadczeniu lekarskim),
– sfałszowania zaświadczenia lekarskiego,
– wykonywania pracy zarobkowej w czasie niezdolności lub wykorzystywania zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem.
Jeśli pracownik otrzymuje kolejne zwolnienia lekarskie, a jego niezdolność do pracy jest nieprzerwana – wliczamy je do jednego okresu zasiłkowego – bez względu na to, czy jego nieobecność jest spowodowana tą samą chorobą czy inną. Dotyczy to także sytuacji, gdy jest niezdolny do podjęcia pracy z powodu:
– zwalczania chorób zakaźnych lub gruźlicy,
– przebywania w placówkach odwykowych w celu leczenia uzależnienia alkoholowego, od środków odurzających lub substancji psychotropowych,
– poddania się niezbędnym badaniom lekarskim, jeśli jest kandydatem na dawcę komórek lub innych narządów.
Czego nie wliczamy do okresu zasiłkowego?
Do okresu zasiłkowego nie wliczamy okresu niezdolności do pracy, które przypadają w czasie:
– wyczekiwania na prawo do zasiłku,
– urlopu bezpłatnego,
– urlopu wychowawczego,
– tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
Jak ustalić okres zasiłkowy? Zasady obliczania
Z pewnością najwięcej trudności w prawidłowym obliczeniu okresu zasiłkowego sprawiają przerwy występujące w danej niezdolności do pracy. W tym przypadku istotne jest ustalenie, czy dane schorzenie ma związek z poprzednim, a także ile dni wynosiła przerwa między nimi.
- Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, która została spowodowana tą samą chorobą – jeśli przerwa pomiędzy nimi nie przekroczyła 60 dni. Innymi słowy, okres pobierania zasiłku sumuje się, gdy ta sama choroba wróci w ciągu 60 dni.
- Jeśli natomiast niezdolność do pracy z powodu tej samej choroby nastąpiła po dłuższej przerwie niż 60 dni – okres zasiłkowy liczymy od nowa.
- Jeżeli przerwa z tytułu niezdolności do pracy trwała dłużej niż 60 dni – okres zasiłkowy liczymy od nowa.
- Jeśli nowa niezdolność do pracy jest spowodowana inną chorobą niż poprzednia, a pomiędzy nimi nastąpił chociaż jeden dzień przerwy, w którym pracownik był zdolny pracować – okres zasiłkowy liczymy od nowa.
Okres zasiłkowy – przykłady
Przenieśmy powyższą teorię na praktykę.
Przykład 1
Pracownik chorował od początku stycznia nieprzerwanie przez 120 dni. Po powrocie do pracy, zachorował ponownie na tę samą chorobę po upływie trzech miesięcy. W tym przypadku okres zasiłkowy liczymy od nowa.
Przykład 2
Pracownik chorował od początku stycznia nieprzerwanie przez 120 dni. Po 40 dniach zachorował na tę samą chorobę. Wówczas do okresu zasiłkowego wliczamy czas poprzedniej choroby.
Przykład 3
Pracownik chorował od początku stycznia nieprzerwanie przez 120 dni. Po upływie 30 dni zachorował ponownie, ale tym razem na inną chorobę. W tym przypadku do okresu zasiłkowego nie wliczamy czasu poprzedniej choroby.
Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych
Cześć! Z tej strony iPersonel, Franek iPersonel – Twój partner w obszarze kadr i płac. Interesuje Cię przedstawiona tematyka? Dobrze się składa, bo w naszej bazie wiedzy znajdziesz więcej informacji na temat świadczeń chorobowych.
Wynagrodzenie chorobowe. Na co możesz liczyć w czasie niezdolności do pracy?
Zasiłek chorobowy po utracie zatrudnienia
Jednak to nie wszystko! Znajdziesz tu także inne zagadnienia związane z kadrami i płacami. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w prawie pracy – a dzieje się sporo – zaglądaj do nas. Zawsze merytorycznie i zawsze na czas. Zgłaszam pełne przygotowanie w tym zakresie! 😉
Rozwiąż testy kadrowo-płacowe
Chcesz sprawdzić swoją wiedzę z zakresu prawa pracy?
Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!
5 kategorii testów. Po 15 pytań. Odpowiesz bezbłędnie?
Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz informacji na oficjalnej stronie internetowej ZUS.