Baza wiedzy.

Mamy mnóstwo wiedzy i chcemy się nią dzielić! Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o kadrach i płacach.

E-paski płacowe a ochrona danych osobowych

E-paski płacowe a ochrona danych osobowych

E-paski płacowe a ochrona danych osobowych

E-paski płacowe zawierają informacje o wynagrodzeniu, jego składnikach, a także potrąceniach. Pracodawca, który przechowuje dokumentację płacową, jest administratorem danych. W związku z tym ciąży na nim obowiązek ochrony danych osobowych. Jeśli naruszy zasady RODO, grozi mu odpowiedzialność karna.

W artykule na portalu Infor.pl wyjaśniamy, jak wysyłać prawidłowo informacje płacowe i nie naruszać zasad ochrony danych osobowych.

Przejdź na stronę INFOR.PL:
Elektroniczne paski płacowe a ochrona danych osobowych

Elektroniczne paski płacowe w iPersonel

Elektroniczne paski płacowe informują pracownika o wysokości wynagrodzenia i wszystkich jego składnikach płacowych. Choć comiesięczna wysyłka informacji płacowych nie jest obowiązkiem pracodawcy – warto zadbać o to, by pracownik wiedział, co składa się na jego pensję.

Paski płacowe można wręczać bezpośrednio pracownikowi, wysłać pocztą lub zdecydować się na ich elektroniczną dystrybucję. Metody są różne, jednak automatyczna wysyłka e-pasków płacowych to znaczna oszczędność czasu, jak i pieniędzy. Pracownicy działu kadr i płac nie muszą wówczas ręcznie ciąć pasków, pakować ich do kopert lub umawiać się na wizyty zatrudnionych w celu ich odbioru. E-paski płacowe mogą być przekazane drogą mailową lub za pośrednictwem Portalu Pracownika.

Elektroniczne paski płacowe – korzyści

Elektroniczne paski płacowe przynoszą korzyści zarówno pracodawcy, jak i pracownikom.  

  • Oszczędność czasu.

Pracownik działu kadrowo-płacowego może zbiorczo wygenerować i przekazać w kilka minut informacje o wysokości pensji – nawet tysiącom pracownikom.

  • Obniżenie kosztów.

Elektroniczna wersja pasków płacowych to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż ich papierowe odpowiedniki. Mniejsze zużycie papieru wpływa pozytywnie nie tylko na koszty, ale i na środowisko.

  • Bezpieczeństwo danych.

Dane pracowników są przechowywane i przekazywane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Technologiczne zabezpieczenia uniemożliwiają wgląd nieupoważnionym osobom do poufnych danych.

  • Łatwy dostęp do informacji

Elektroniczna dystrybucja odciąża dział kadr i płac. Pracownik, mając pod ręką niezbędne informacje, nie kontaktuje się z działem HR w sprawie wysokości pensji. Oznacza to koniec telefonów i maili z zapytaniami, które rozpraszają w trakcie wykonywania konkretnych zadań.

  • Employer branding

Pracodawca, który usprawnia komunikację z pracownikami i zapewnia stały dostęp do ważnych informacji, to dobry pracodawca. Portal Pracownika, przez który przekazywane są e-paski płacowe, to z pewnością jedno z narzędzi budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat elektronicznych pasków płacowych i Portalu Pracownika?

Umów się na prezentację.

Dedykowany opiekun omówi wszystkie funkcjonalności systemu. Porozmawiajmy o tym, jak możemy usprawnić Twój biznes.