Dodatek solidarnościowy jest kolejnym rozwiązaniem w ramach prowadzonych działań antykryzysowych. To wsparcie finansowe dla osób, które utraciły źródło swojego dochodu w wyniku epidemii koronawirusa. Ile wynosi? Kto może go otrzymać? W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o dodatku.
Ile wynosi dodatek solidarnościowy?
Dodatek solidarnościowy przysługuje, jeśli:
- pracodawca rozwiązał z Tobą umowę o pracę za wypowiedzeniem po 15 marca 2020 roku,
- Twoja umowa o pracę na czas określony wygasła po 15 marca 2020 roku.
Dodatkowe świadczenie przysługuje w wysokości 1 400 zł miesięcznie za okres od 1 czerwca do 31 sierpnia bieżącego roku. Jednak pieniądze otrzymasz najwcześniej za miesiąc, w którym złożyłeś wniosek. Co ważne, jest to kwota wolna od potrąceń i egzekucji.
Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać dodatek solidarnościowy?
Ze wsparcia finansowego możesz skorzystać, gdy:
– mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub jesteś cudzoziemcem, który legalnie przebywa na terenie RP,
– podlegasz ubezpieczeniu społecznemu z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w bieżącym roku (nie musi być to nieprzerwane 60 dni),
– pracodawca rozwiązał z Tobą umowę po 15 marca br. lub Twoja umowa o pracę na czas określony po tym terminie wygasła,
– nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Innymi słowy, nie posiadasz innego tytułu do ubezpieczeń, np. w ZUS lub KRUS.
Świadczenie przysługuje także bezrobotnym, którzy są zarejestrowani w urzędzie pracy. Wówczas urząd zawiesza zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji. Jeśli w czerwcu pobrałeś już zasiłek, dodatek solidarnościowy zostanie wypłacony za ten miesiąc z pomniejszeniem o kwotę otrzymanego zasiłku dla bezrobotnych.
Jak otrzymać dodatek solidarnościowy?
Dodatek solidarnościowy otrzymasz po złożeniu elektronicznego wniosku przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na złożenie wniosku masz czas do 31 sierpnia 2020 r. Wszelkie wnioski zgłoszone po tym terminie nie będą rozpatrywane. Pamiętaj jednak, że wsparcie finansowe zyskasznajwcześniej za miesiąc, w którym złożyłeś e-wniosek. Oznacza to, że jeśli złożysz go w lipcu, pieniądze otrzymasz za dwa miesiące (bez czerwca).
Dodatek solidarnościowy będzie wypłacany w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania. Po pozytywnym rozpatrzeniu, wsparcie finansowe trafi na Twoje konto bankowe. Informację o przyznaniu dodatku lub decyzji odmownej znajdziesz na portalu PUE ZUS.
Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych
Cześć! Z tej strony iPersonel, Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych w kadrach i płacach. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie kadr i płac – zaglądaj częściej do naszej bazy wiedzy!
Bądź na bieżąco z iPersonel.
Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie informacji zawartych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.