Baza wiedzy.

Mamy mnóstwo wiedzy i chcemy się nią dzielić! Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o kadrach i płacach.

Dlaczego Zbyszko z Bogdańca podczas rekrutacji nie może być z Bogdańca?

Dlaczego Zbyszko z Bogdańca podczas rekrutacji nie może być z Bogdańca?

Zmiany prawne 4 maja 2019r.

Zbyszko z Bogdańca, Tales z Miletu czy Zeus z Olimpu. Ci panowie nie mieliby nic do ukrycia podczas rekrutacji. Już na wstępie przyszliby do Ciebie z informacją, o którą Ty – jako rekruter – pytać nie możesz. Rzecz jasna, mowa o miejscu zamieszkania. To nowość prawna od 4 maja 2019r.
Zmiany prawne zmuszają do działania. iPersonel czasem musi przejąć dominację w tej relacji i powiedzieć twardo ,,weź nie pytaj… podczas rekrutacji”. W domyśle powiemy, co Ci wolno, a czego nie. I to bez wprowadzania dyktatury. 🙂

Jakich danych osobowych możesz żądać od kandydata na etapie rekrutacji?

Według nowych przepisów, podczas rozmowy kwalifikacyjnej – od tego zestresowanego człowieka po drugiej stronie – możesz żądać takich informacji, jak:

 1. Imię (lub imiona) i nazwisko.
 2. Data urodzenia.
 3. Dane kontaktowe – wskazane przez kandydata.
 4. Wykształcenie.
 5. Kwalifikacje zawodowe.
 6. Przebieg dotychczasowego zatrudnienia.       

Uwaga!

Możesz zapytać kandydata o wykształcenie, kwalifikacje czy przebieg zatrudnienia, ale (wiadomo, przecież zawsze musi pojawić się jakieś ,,ale”) tylko wtedy, gdy taka informacja jest konieczna. Wszystko zależy od stanowiska i rodzaju wykonywanych czynności.
Co prawda, kto pyta nie błądzi, ALE nie w tym przypadku. 😉

Czego nie możesz…

A teraz wyciągnij długopis i do swojej czarnej listy pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej dopisz: imiona rodziców oraz miejsce zamieszkania (adres do korespondencji). Zmiany 4 maja 2019 r. wykreśliły z Kodeksu pracy możliwość pobierania takich informacji – o czym już się przekonałeś w przypadku Zbyszka.
Także Ciebie – jako osobę rekrutującą – nie obchodzi, czy kandydat mieszka tuż obok Twojej siedziby, czy będzie dojeżdżał godzinę do pracy. To jego indywidualna sprawa. Ważne, żeby dojechał na czas, prawda?

Załóżmy, że rekrutacja przebiegła pomyślnie. Zestresowany Zbyszek staje się Twoim pracownikiem i już może być z Bogdańca. O co jeszcze możesz go zapytać?

Jakich informacji możesz wymagać od swojego pracownika?

Po podpisaniu umowy i zatrudnieniu, możesz żądać od swojego pracownika takich informacji, jak:

 1. Adres zamieszkania.
 2. Numer PESEL, a gdy go nie ma – rodzaj i numer dokumentu, który potwierdza jego tożsamość.
 3. Inne dane osobowe, a także dane osobowe jego dzieci lub najbliższych członków rodziny – TYLKO wtedy, gdy jest to konieczne dla uwzględnienia szczególnych uprawnień wynikających z prawa pracy.
 4. Wykształcenie i przebieg zatrudnienia – jeżeli nie miałeś podstaw prawnych do zapytania o to podczas rekrutacji.
 5. Numer rachunku bankowego – jeżeli osoba zatrudniona nie wnioskowała o wypłatę pensji do rąk własnych.

Uwaga!

Możesz żądać podania innych danych osobowych, ALE tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do realizacji uprawnień czy wypełnienia obowiązków wynikających z przepisów prawa.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Podstawą do przetwarzania przez Ciebie danych osobowych jest zgoda Jegomości Kandydata i Jegomości Pracownika. Jeśli jej nie wyrażą lub ją wycofają – Ty nie możesz wyciągnąć ani miecza, ani żadnych negatywnych konsekwencji. W domyśle – nie możesz przez to uniemożliwić zatrudnienia czy zerwać zawartej już umowy. Jaki nasuwa nam się wniosek?
Zgoda ma charakter dobrowolny. Brawo.

Przetwarzanie danych szczególnie wrażliwych.

Przetwarzanie danych szczególnie chronionych jest możliwe w przypadku, gdy pracownik lub kandydat sami Ci się z nich zwierzą. To oni muszą wyjść z inicjatywą. A o jakie dane konkretnie chodzi?
Do szczególnie wrażliwych należą tzw. dane biometryczne. Czyli takie, które ukazują m.in. wizerunek twarzy, odciski palców, cechy tęczówki oka czy cechy kroju pisma. Jak pewnie już zdążyłeś się domyślić, są to dane, które jednoznacznie potrafią wskazać na Zbyszka. Albo Kowalskiego – żeby nie było, że na Zbyszka się uwzięliśmy. Z tego powodu przepisy prawne zapewniają im szczególną ochronę.
Dane wrażliwe, według artykułu 9 RODO, to także informacje wskazujące na pochodzenie etniczne, orientacje seksualną, przynależność do związków zawodowych czy przekonania religijne.

Rozmowa kwalifikacyjna na medal.

Teraz mamy nadzieję, że podczas rozmowy rekrutacyjnej nie tylko kandydat wypadnie dobrze, ale i Ty nie popełnisz żadnej gafy. Zmiany prawne w kadrach i płacach występują dość często, a o każdej z nich będziemy Cię informować. W końcu nie chcemy, żebyś miał zaległości jak Zby… Jak ktoś, kto pojawił się w dzisiejszych czasach po kilkuset latach przerwy. 😉

Bądź na bieżąco z iPersonel.

Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Kodeksu pracy oraz ustawy z dnia 21.02.2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).