Urlop na poszukiwanie nowego zatrudnienia
Kodeks pracy – nasza alfa i omega w zakresie prawa pracy – daje pracownikowi urlop na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia. Jak wiemy z chemii i życia prywatnego – nawet najtrwalsze związki ulegają czasem rozpadowi. Podobnie jest w przypadku związku pracodawcy i pracownika. Nawet największą sielankę może przerwać coś nieoczekiwanego, a mianowicie: wypowiedzenie. W takiej sytuacji, pracownik ma swoje prawa i przywileje.
Urlop na poszukiwanie nowej pracy i jego warunki
Pracownik może ubiegać się o urlop w celu znalezienia nowego zatrudnienia, jednak muszą być spełnione określone warunki.
- Wypowiedzenia umowy o pracę dokonał pracodawca.
- Pracownik posiada przynajmniej dwutygodniowy okres wypowiedzenia. A taki przysługuje, gdy jest zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny 3 miesięcy, umowy na ponad 6 miesięcy lub umowy na czas nieokreślony.
W przypadku umowy na czas określony i nieokreślony okres wypowiedzenia zależny jest od czasu zatrudnienia i dwa tygodnie przysługują, gdy pracownik zatrudniony był krócej niż 6 miesięcy. Z kolei w przypadku okresu próbnego – okres wypowiedzenia zależny jest od czasu, na który została zawarta umowa. Jeżeli została zawarta na trzy miesiące to pracownikowi przysługuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia.
Jeśli Twój pracownik spełnia jednocześnie dwa powyższe kryteria – powinien otrzymać wymiar urlopu adekwatny do swojego okresu zatrudnienia.
Wymiar urlopu na poszukiwanie nowego zatrudnienia
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi przysługuje wolne:
- 2 dni robocze – w przypadku dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia.
- 3 dni robocze – w przypadku trzymiesięcznego wypowiedzenia.
Okres trzech dni przysługuje także pracownikowi w sytuacji skrócenia okresu wypowiedzenia z trzech miesięcy do jednego w przypadku złożenia wypowiedzenia z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy, lub innych przyczyn, niezależnych od pracownika.
Uwaga!
- W czasie urlopu na poszukiwanie pracy, pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia.
- Za niewykorzystany urlop na poszukiwanie pracy nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.
- Pracownik powinien otrzymać wolne w dni robocze, które nie pokrywają się z dniami świątecznymi czy z dniami, w których należy mu się odpoczynek, według ustawowego czasu pracy.
Jeśli chcesz poznać więcej swoich praw i obowiązków w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę – przejdź do naszego artykułu ,,Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Co umowa złączyła, człowiek może rozłączyć”.
E-wnioski urlopowe
My rozstań nie lubimy! Zdecydowanie bardziej wolimy nawiązywać stosunki pracy, niż je rozwiązywać. Lubimy też dawać urlop od ręki, a właściwie od kliknięcia, bo w Portalu Pracownika zatrudnieni mogą samodzielnie złożyć elektroniczny wniosek o urlop, a pracodawcy mogą go zaakceptować, nie odchodząc od biurka lub mając w ręce swój smartfon. Rozwiązanie korzystne dla obu stron! Proste i wygodne, prawda?
Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Kodeksu pracy.