Skip to main content

Badanie alkomatem w pracy to nie lada problem dla pracowników i pracodawców. Większość zastanawia się, czy jest ono legalne.

  • Czy pracodawca może zbadać pracownika alkomatem?
  • Czy pracodawca jest odpowiedzialny za pracownika będącego pod wpływem alkoholu?
  • Czy pracownik musi wyrazić zgodę na kontrolę trzeźwości?
  • Jakie są konsekwencje przyjścia do pracy pod wpływem alkoholu?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Badanie alkomatem w pracy a odpowiedzialność pracodawcy

Pracodawca ma niezwykle odpowiedzialną rolę.

Zgodnie z art 94 pkt 4 Kodeksu pracy odpowiada on za bezpieczeństwo i higienę pracy. Jednakże od czasu do czasu zdarzają się incydenty zagrażające bezpieczeństwu. Jednym z nich jest pojawienie się pracownika będącego pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji pracodawca lub kierownik mają obowiązek natychmiast przerwać jego pracę.

Jest to działanie w myśl ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, art 17 ust. 1. Zezwolenie na kontynuację pracy jest zabronione i skrajnie niebezpieczne.

Badanie alkomatem w pracy a zgoda pracownika

Dopuszczalne jest badanie alkomatem w celu ustalenia obecności alkoholu w organizmie pracownika. Pracodawca może to zrobić tylko i wyłącznie za zgodą pracownika lub na jego żądanie.

Pracodawca nie może zmusić pracownika do badania. Byłoby to poważne naruszenie jego dóbr osobistych. Jeżeli pracownik odmówi i nie podda się badaniu, z reguły jest to uznawane za przyznanie się do winy.

Pracodawca ma prawo wezwać odpowiednie organy do zbadania trzeźwości pracownika. Najczęściej takim organem jest policja. W takim przypadku  pracownik nie będzie mógł odmówić poddania się badaniu. Wynika to z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, art 17 ust. 3

Badanie alkomatem w pracy a konsekwencje dla nietrzeźwego pracownika

Nietrzeźwość pracownika jest poważnym naruszeniem jego obowiązków oraz norm społecznych. Wiążą się z tym surowe konsekwencje. Karą dla pracownika będącego pod wpływem alkoholu może być:

  • upomnienie pisemne lub ustne;
  • nagana;
  • kara pieniężna;
  • rozwiązanie umowy z pracownikiem w  trybie natychmiastowym.

iPersonel – i jesteś na bieżąco!

Jesteśmy partnerem i wsparciem dla Twojej pracy. Budowanie trwałych i długofalowych relacji jest dla nas ważne.

Twoje potrzeby nie są nam obojętne, a ich realizacja to dla nas najwyższy priorytet. Szukasz programu kadrowo-płacowego dla swojej firmy? Umów się na prezentacje

Chcesz sprawdzić swoją wiedze z zakresu kadr i płac? Rozwiąż testy kadrowo-płacowe