Skip to main content

W trakcie trwania całej ciąży kobiety zobligowane są do wykonywania badań diagnostycznych i kontrolnych. Część z nich musi odbywać się w ściśle określonym terminie, niekiedy kolidując z godzinami pracy.

Z treści artykułu dowiesz się:

  • Jak rozliczać zwolnienie z pracy w celu badań dla pracownic w ciąży?
  • Jakie warunki musi spełnić pracownica?

Badania w ciąży w godzinach pracy – status ciężarnej pracownicy

Pracownica powinna okazać swemu pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Zaświadczenie może wystawić lekarz każdej specjalizacji. Nie ma konieczności, aby takie świadectwo było wystawione przez prowadzącego ginekologa.

Badania w ciąży w godzinach pracy – podstawa prawna

W myśl art. 182 ust. 2 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do udzielenia ciężarnej pracownicy zwolnienia od pracy na badania zalecone przez jej lekarza. Muszą być one związane z ciążą. Konieczne jest też wykazanie, że badania nie mogą zostać przeprowadzone poza godzinami pracy. Gdy wszystkie warunki są spełnione, pracownicy należy się pełne wynagrodzenie za czas nieobecności. 

Badania w ciąży w godzinach pracy – obowiązki pracownicy

Ciężarnej pracownicy przysługuje zwolnienie na czas dojazdu do miejsca przeprowadzenia badań, same badania i powrotu do siedziby firmy (jeśli badanie zakończy się w jej godzinach pracy). Tylko w takiej sytuacji pracownica otrzyma wynagrodzenie w pełnej wysokości. 

iPersonel – kadry i płace w Twoich rękach

Lubisz mieć wszystko w jednym miejscu? System kadrowo-płacowy iPersonel jest dla Ciebie!

Szukasz systemu kadrowo-płacowego dla swojej firmy? Umów się na prezentację!

Chcesz oszacować miesięczny koszt użytkowania systemu iPersonel? Kalkulator ceny