Skip to main content

Już niedługo pracownicy będą mogli skorzystać  z dodatkowych dni wolnych. Jest to rezultat uchwalonych zmian w Kodeksie pracy. Wprowadzone przepisy dotyczą m.in. nowego urlopu opiekuńczego oraz urlopu z powodu siły wyższej. Roczny wymiar dni wolnych dla pracowników w niektórych przypadkach wzrośnie nawet do 35 dni w roku.

Z treści artykułu dowiesz się:

  • Co wchodzi w skład dodatkowych dni wolnych od kwietnia 2023 roku?
  • Z czego wynikają zmiany?
  • Kto będzie mógł skorzystać z nowych urlopów?

Wyjaśniamy poniżej.

35 dni urlopu – dyrektywy unijne

9 marca 2023 r. Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie pracy, które wdrażają dyrektywy unijne. W wyniku tych zmian w Kodeksie pracy pojawią się nowe rodzaje urlopu, a wymiar dni wolnych wzrośnie.

Nowe rodzaje urlopu to:

  • 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej – płatne w 50%,
  • 5 dni urlopu opiekuńczego – bezpłatne.

Te dwa nowe rodzaje urlopu pozwolą na wydłużenie dni wolnych o 7 dni. Dla większości pracowników wymiar urlopu będzie wynosił 33 dni w roku. Rodzice dzieci do lat 14 będą mieli nadal możliwość korzystania z dwóch dni opieki na dziecko, co pozwoli im skorzystać łącznie z 35 dni wolnych. Należy jednak pamiętać, że nowe urlopy nie będą w pełni płatne.

35 dni urlopu – dodatkowy urlop opiekuńczy

W wyniku zmian w Kodeksie pracy zostanie wprowadzony nowy urlop opiekuńczy. Od kwietnia 2023 r. przysługiwać będzie on w wymiarze 5 dni. 

Urlop ten będzie przysługiwał pracownikom, którzy będą musieli zapewnić opiekę lub wsparcie osobie:

  • będącej członkiem rodziny,
  • zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym i wymagającej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Za członków rodziny uważa się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka. Urlop będzie udzielany w dniach roboczych, zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. Pracownik musi złożyć wniosek o udzielenie urlopu w postaci papierowej lub elektronicznej nie krócej niż na 1 dzień przed planowanym urlopem.

35 dni urlopu – zwolnienie z powodu siły wyższej

Wprowadzone zmiany pozwalają pracownikom skorzystać z 2-dniowego lub 16-godzinnego zwolnienia z pracy z powodu działania siły wyższej. Dotyczy to m.in. nagłych spraw rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek. Taka możliwość jest dostępna raz w roku kalendarzowym. W takim przypadku pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 50% pensji za czas urlopu. 

iPersonel – zawsze aktualny system kadrowo-płacowy

W iPersonel regularnie aktualizujemy swoją bazę informacji. Nie przegapisz żadnych zmian w przepisach.

Szukasz systemu kadrowo-płacowego dla swojej firmy? Umów się na prezentację!

Chcesz oszacować miesięczny koszt użytkowania systemu iPersonel? Kalkulator ceny