Ile będziemy pracować, a ile odpoczywać w 2020 r.?
Wymiar czasu pracy w 2020 r. pokazuje, że będzie to pracowity rok. Czekają nas 253 dni pracujące (2024 godziny) i 113 dni wolnych. Dla porównania: to dwa dni pracy więcej i jeden dzień wolny mniej niż w 2019 r. Na trzynaście dni ustawowo wolnych – aż 6 przypada w sobotę i niedzielę.
Wymiar czasu pracy. Dni świąteczne w 2020 r.
Z pewnością rozmieszczenie dni świątecznych w kalendarzu 2020 roku nie jest dobrą wiadomością dla miłośników długich weekendów. Co więcej, cztery dni świąteczne przypadają w niedzielę, a dwa w sobotę. Jednak pamiętajmy, że za święta przypadające w sobotę, pracodawca jest zobowiązany do wyznaczenia dodatkowych dni wolnych. Poniżej pełna lista dni ustawowo wolnych od pracy. Do tego dodajmy także wszystkie niedziele.
Wymiar czasu pracy 2020 r.
Podobnie jak wiele innych spraw, Kodeks pracy reguluje sposób obliczania wymiaru czasu pracy. Zgodnie z artykułem 130, oblicza się go:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Każde święto, które przypada w inny dzień tygodnia niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Usprawiedliwione nieobecności, takie jak np. urlop wypoczynkowy czy choroba również obniżają wymiar czasu pracy o liczbę godzin, która była do przepracowania zgodnie z przyjętym grafikiem.
Sprawdźmy, jak to wygląda w poszczególnych miesiącach.
Wymiar czasu pracy w roku 2020 r. dla jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego:
Wymiar czasu pracy dla trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego:
Wymiar czasu pracy dla czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego:
Co powinieneś wiedzieć o normie i wymiarze czasu pracy?
- Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Dotyczy to okresów rozliczeniowych, które nie przekraczają czterech miesięcy.
- Tylko w szczególnych przypadkach okres rozliczeniowy może być wydłużony do 12 miesięcy (przyczyny obiektywne lub techniczne).
- Rozkład czasu pracy może być sporządzony na okres krótszy niż ustalony okres rozliczeniowy (co najmniej miesiąc). Pracownik powinien otrzymać grafik co najmniej tydzień przed rozpoczęciem pracy w zaplanowanym okresie.
- Tygodniowy czas pracy nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin – łącznie z godzinami nadliczbowymi.
Rejestracja Czasu Pracy w iPersonel
Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji, przejdź do naszej strony produktowej –> RCP w iPersonel.
Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Kodeksu pracy.