Skip to main content

Wpłaty do PPK w ZUS RCA

ZUS wydał oficjalną informację o tym, jak wykazać wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę w raporcie ZUS RCA. Otóż, wpłatę przez podmiot zatrudniający wykazuje się w raporcie ZUS RCA składanym za miesiąc, w którym przekazano tę wpłatę do wybranej instytucji finansowej.

Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę w ZUS RCA

ZUS w swoim komunikacie wyjaśnia definicje wynagrodzenia zgodnie z ustawą o PPK z 2018 roku. To podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK – z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób, które są na urlopie wychowawczym, pobierają zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Wysokość składki na PPK w części:
• pracodawcy jest obliczana;
• uczestnika PPK jest obliczana i pobierana,
w terminie wypłaty wynagrodzenia.

ZUS wyjaśnia:

,,Jeżeli zatem część wpłaty na PPK obliczona przez podmiot zatrudniający staje się przychodem ubezpieczonego w terminie przekazania tej wpłaty do wybranego funduszu, to powinna zostać wykazana w imiennym raporcie ZUS RCA za miesiąc, w którym nastąpiło przekazanie tej wpłaty. Oznacza to, że gdy pracownik otrzyma wynagrodzenie np. za grudzień 2019 r. w styczniu 2020 r., wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę powinna zostać obliczona w terminie wypłaty tego wynagrodzenia w styczniu 2020 r. Następnie powinna zostać przekazana do wybranego funduszu najpóźniej do 15 lutego 2020 r. Czyli wpłata na PPK powinna zostać wykazana w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA za luty 2020 r. (gdy tymczasem wynagrodzenie pracownika za grudzień 2019 r., od którego wpłata została obliczona, zostanie ujęte w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika za styczeń 2020 r. i wykazane w imiennym raporcie miesięcznym za ten miesiąc).”

Dla przypomnienia, poniżej tabelka, przedstawiająca wysokość wpłat dokonywanych zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika.

Składki PPK, które uwzględnia system kadrowo-płacowy

PPK w pigułce

Poszczególne firmy wdrażają Pracownicze Plany Kapitałowe w różnych terminach. Data przystąpienia przedsiębiorstwa do programu zależy od ilości zatrudnianych pracowników. Od 1 lipca 2019 roku PPK obejmuje firmy, które zatrudniają powyżej 250 pracowników. To właśnie one jako pierwsze zmagały się z dostosowaniem przepisów ustawy do firmowych rzeczywistości, jeśli można tak to ująć. Z kolei 1 stycznia bieżącego roku, do tego grona dołączyły przedsiębiorstwa, które w swoich szeregach mają od 50 do 249 pracowników.

iPersonel – Twój system do zadań specjalnych

Witaj! Jako Twój partner w kadrach i płacach – mam dla Ciebie dwie istotne wiadomości.

Po pierwsze, przygotowaliśmy dla Ciebie skarbnicę wiedzy o PPK! Jak ją otworzyć?

  1. Zapisz się do naszego newslettera.
  2. Potwierdź swój zapis – e-mail nr 1.
  3. Odbierz e-booka w kolejnym e-mailu.
  4. Wypowiedz ,,Sezamie, otwórz się!”.

To wszystkie kroki, więc życzę miłego czytania! 😊

Więcej informacji znajdziesz poniżej:

Skarbnica wiedzy o PPK

Po drugie, zdradzamy obowiązki partnera do zadań specjalnych. Rzecz jasna, nadal znajdujemy się w obszarze kadr i płac. Gdyby taki partner miał wypełnić CV – co powinien uwzględnić?

Z pewnością –  obsługę Pracowniczych Planów Kapitałowych.

To bardzo ważna umiejętność, ponieważ wiemy, ilu przedsiębiorców zmaga się z prawidłowym wdrożeniem PPK w swoich firmach. Tak się składa, że w tej kwestii jestem idealnym kandydatem. Dlaczego? Posiadam niezbędne doświadczenie, umiejętności i certyfikaty.

Niewątpliwie, moją kartą przetargową jest moduł PPK w systemie kadrowo-płacowym iPersonel.

Od lipca 2019 roku wraz z zespołem dbamy o sprawną obsługę Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmach powyżej 250 pracowników. Stopniowo dołączają – i będą dołączać mniejsze firmy.
Co ważne, moduł jest zgodny ze standardem grupy projektowej PPK.

Podsumowując… Dlaczego warto wybrać właśnie mnie? Co możesz zyskać?

Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie ZUS.