To czytaliście najchętniej!
Koniec roku to zawsze czas podsumowań – postanowiliśmy nie wyłamywać się, rzuciliśmy okiem na statystyki naszej bazy wiedzy i wyodrębniliśmy 6 artykułów, które najchętniej czytaliście w 2019 roku. Co interesowało Was najbardziej? Zmiany prawne – to tak w skrócie. A jak dobrze wiemy, w ubiegłym roku ich nie brakowało, na co wskazuje intensywność prac w każdym dziale kadrowo-płacowym.
W 2019 roku razem poznaliśmy nowe zasady dotyczące sprostowania świadectwa pracy, dowiedzieliśmy się, jak radzić sobie z kontrolą zwolnień lekarskich przez ZUS oraz jak należy postąpić, gdy na naszym biurku pojawi się wypowiedzenie. Oczywiście, tematów było znacznie więcej, poniżej jednak przedstawiliśmy te, które były dla Was najbardziej atrakcyjne. Sprawdź, czy wiedziałeś o wszystkich zmianach.
Top 6 artykułów 2019 roku
Nie będziemy trzymać Cię w niepewności i zaczniemy od pierwszego miejsca. Panie i Panowie, proszę o werble… Temat nr 1 2019 roku to…
- Sprostowanie świadectwa pracy – zmiany 2019r.
Bez wątpienia, interesuje Was temat związany z okresem wypowiedzenia. Z reguły jego następstwem jest zakończenie stosunku pracy i wydanie świadectwa pracy. W 2019 r. nastąpiły pewnie zmiany w tym zakresie – i to był właśnie dla Was temat nr 1!
Podkreślaliśmy korzyści dla pracownika, które niosą z sobą czerwcowe zmiany, więc może świadomość dobrych wieści tak Was zachęciła do czytania. 😉
Zmiany zaczęły obowiązywać od 7 września 2019 roku. Jedną z najistotniejszych zmian jest wydłużenie terminu, w którym pracownik może zgłosić się do pracodawcy z wnioskiem o poprawę informacji na świadectwie pracy. Czy wiesz, ile to dni?
Sprawdzam, ile mam dni na złożenie wniosku o sprostowanie świadectwa pracy. - Kontrola zwolnień lekarskich. 10 rad, jak radzić sobie z ZUS.
Kontrole zwolnień lekarskich przez ZUS i ich wyniki jednoznacznie potwierdzają słuszność ich przeprowadzania. Innymi słowy, dają mnóstwo oszczędności. 😉
Z reguły każda kontrola budzi w nas mieszane uczucia – nawet wtedy, gdy wiemy, że wszystko się zgadza. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, przekonania, że instytucja państwowa może więcej. Po drugie, z nieznajomości przepisów. Otóż, wcale nie na wszystko musimy się zgadzać w czasie kontroli. 10 naszych rad pozwoli Ci przejść taką kontrolę bez żadnego stresu. Dowiesz się, m.in. czy ZUS zawsze musi Cię zastać w domu podczas L4, czy może wezwać Cię na kontrolę telefonicznie i kiedy może odebrać Ci prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Zainteresowany?
Tak, chcę poznać 10 rad, jak radzić sobie z ZUS podczas kontroli L4. - Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Co umowa złączyła, człowiek może rozłączyć.
Niewątpliwie, dwa tematy dotyczące okresu wypowiedzenia w naszym TOP 6 to dowód, że zagadnienie jest dla Was interesujące. W tym artykule nieco szerzej omówiliśmy tę problematykę, rozkładając ją na czynniki pierwsze.
– Ile trwa okres wypowiedzenia?
– Od czego zależy jego długość?
– Od kiedy należy liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę?
– Jakie są elementy wypowiedzenia umowy o pracę?
Przygotowaliśmy także kilka innych istotnych faktów, więc zwolniliśmy Cię z konieczności wertowania Kodeksu pracy w celu znalezienia niezbędnych informacji.
Tak, chcę poznać szczegóły dotyczące okresu wypowiedzenia. Klik. - PPK a ZUS RCA – jak poprawnie wykazać składki w dokumentach rozliczeniowych?
Nieustannie podkreślamy, że Pracownicze Plany Kapitałowe to wyzwanie zarówno dla pracodawców, pracowników, ale także i dla nas, jako dostawców programu kadrowo-płacowego iPersonel. W związku z tym, postanowiliśmy wesprzeć działy personalne i naliczania wynagrodzeń oraz ich zmagania z wykazywaniem składek na PPK w dokumentach rozliczeniowych. W artykule wyjaśniamy, jak wykazać składki PPK w raporcie ZUS RCA w okresie przejściowym – do czasu wprowadzenia nowego wzoru formularza.
Tak, chcę sprawdzić, w jakim polu wykazać składki na PPK. - Kiedy należy się urlop na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia?
Kodeks pracy reguluje prawa, obowiązki i przywileje każdego pracownika. Jednym z nich jest możliwość zabrania urlopu na poszukiwanie nowego zatrudnienia – w przypadku złożenia wypowiedzenia przez pracodawcę. Pojawiają się jednak pytania… Kiedy należy się taki urlop? Ile dni wolnego przysługuje? Czy pracodawca zawsze musi go udzielić?
Rzecz jasna, kto czytał – to już wie, ponieważ w artykule zawarliśmy odpowiedzi na te pytania.
Chcę też wiedzieć, kiedy należy mi się urlop. - Podwyższone koszty uzyskania przychodów i obniżenie stawki PIT. Ile zyskamy?
Omawiane zmiany to nowa skala podatkowa zmieniona z 18 % do 17 % oraz podwyższone koszty uzyskania przychodu do 250 zł (koszty miesięczne dla jednoetatowca).
W tym artykule wyłożyliśmy Wam na stół tabelki wraz z konkretnymi stawkami, które zaczęły obowiązywać od 1 października 2019 roku. Oczywiście, wszystko przełożyliśmy na Twój zysk i kwoty, jakie trafią do Twojej kieszeni w wyniku tych zmian. Chcesz dowiedzieć się więcej?
Tak, chcę sprawdzić nowe stawki!
Właśnie poznałeś 6 najchętniej czytanych artykułów w naszej bazie wiedzy iPersonel w 2019 roku. Podsumowując, pojawiły się tam rady, wskazówki, wyjaśnienia i informacje na temat zmian prawnych.
A jakie treści chciałbyś zobaczyć w 2020 roku?
Jeśli masz propozycje tematów i chcesz poznać daną problematykę nieco bliżej – napisz. Z pewnością, Twoje zdanie ma dla nas ogromne znaczenie i gwarantujemy, że postaramy się zaspokoić Twoje pragnienie wiedzy i pożądany wątek ujrzy światło dziennie. Nasze klawiatury zgłaszają pełne przygotowanie do rozwinięcia tematu w artykule. 😉
iPersonel – Twoje codzienne wsparcie
Baza wiedzy powstała z myślą o użytkownikach naszego oprogramowania kadrowo-płacowego iPersonel, osobach pracujących w dziale kadr i płac, a także wszelkich zainteresowanych tematami z zakresu Prawa pracy. W rezultacie, staramy się na bieżąco informować o zmianach prawnych, wyjaśniać skomplikowane przepisy ustaw, dawać rady i wskazówki, przybliżające prawa i obowiązki, których często nie jesteśmy świadomi. Innymi słowy, łączymy teorię i praktykę, umożliwiającą wypełnienie służbowych zadań, załatwienie pracowniczych spraw i problemów. Przekazujemy wiedzę, która w przyszłości może okazać się na wagę złota.
Z pewnością, są w naszym gronie osoby, które na bieżąco śledzą wpisy i wiedzą, czego mogą się spodziewać. Dziękujemy za zaufanie i obiecujemy trzymać merytoryczny poziom. Będziemy starać się w jeszcze większym stopniu zaspokajać Wasze nieustanne pragnienie wiedzy. 😉
Są wśród nas także osoby, które zawitały na stronę iPersonel po raz pierwszy.
Dlatego wyjaśniamy, co można znaleźć w naszej bazie wiedzy:
- informacje o zmianach prawnych z zakresu Prawa pracy;
- merytoryczne rozwinięcia problematyki kadrowo-płacowej;
- przełożenie zmian prawnych na funkcjonalność systemów kadrowo-płacowych;
- rady i wskazówki dla pracodawców i pracowników;
- przydatne infografiki i materiały wideo;
- treści dotyczące oprogramowania w chmurze;
- opis funkcjonalności naszego programu kadrowo-płacowego iPersonel.
- Słownik użytkownika iPersonel – z nutą dystansu i dla rozluźnienia. 😉
Z pewnością, znajdą się tam wszystkie te rzeczy, o które nas poprosicie… oraz te, których konieczność umieszczenia wymusi na nas 2020 rok. 😉