Standardowy termin na rozliczenie PIT za 2019 rok upływa 30 kwietnia. Rząd jednak wydłużył czas na złożenie deklaracji PIT. To jedna z opcji zawartych w pakiecie rozwiązań tarczy antykryzysowej, która ma zminimalizować straty i chronić przed kryzysem wywołanym COVID-19. Do kiedy musisz rozliczyć PIT za 2019 rok?
Rozliczenie PIT za 2019 rok
W tym roku deklaracje PIT możesz składać do 31 maja 2020 roku (to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, więc termin przesuwa się na 1 czerwca). Dotyczy to złożenia takich rocznych zeznań podatkowych, jak: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 oraz uregulowania podatku z tytułu przychodów, które zostały uwzględnione w tych deklaracjach.
Oznacza to, że jeśli rozliczysz się po pierwotnym terminie 30 kwietnia nie poniesiesz z tego powodu żadnej odpowiedzialności karno-skarbowej. Zatem nie musisz martwić się, czy zdążysz do końca kwietnia, ponieważ po tym czasie nie grożą Ci żadne konsekwencje za opóźnienie, takie jak grzywna czy mandat.
Wydłużenie terminu na złożenie rocznej deklaracji PIT ma szczególne znaczenie dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, ponieważ muszą one samodzielnie wypełnić i przesłać zeznanie do urzędu skarbowego.
Zwrot podatku PIT
Im później wyślesz deklaracje, tym później otrzymasz zwrot podatku, jeśli taki Ci przysługuje.
Co ważne, czas oczekiwania na zwrot pieniędzy jest krótszy w przypadku rozliczenia przez internet.
W związku z tym, jakie są terminy zwrotu podatku?
- 45 dni – jeśli rozliczysz się elektronicznie w usłudze Twój e-PIT.
- 3 miesiące – jeżeli złożysz deklaracje w tradycyjnej, papierowej formie.
W obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem, organy zachęcają do złożenia rocznego zeznania podatkowego drogą elektroniczną.
Rozliczenie PIT za 2019 rok w usłudze Twój e-PIT
Jeśli rozliczasz się na formularzach PIT-37 i PIT-38 – to w usłudze e-PIT znajduje się już automatycznie przygotowane dla Ciebie rozliczenie podatkowe. Dotyczy to ponad 21 milionów osób. Jeżeli nie podejmiesz żadnej aktywności – zostanie ono zaakceptowane 30 kwietnia. W związku z tym warto przed tym terminem sprawdzić czy wszystkie ulgi, odliczenia, zwroty itp. zostały prawidłowo uwzględnione. O wszelkich niedopłatach podatku wynikających z rozliczenia, urzędy skarbowe poinformują w maju.
Przez usługę e-PIT skorygujesz zeznanie – nawet, gdy zostało ono przygotowane i zaakceptowane przez administracje skarbową. Poprawka może być wprowadzona także za pomocą aplikacji e-Deklaracje lub tradycyjnego, papierowego druku. W trakcie korekty masz możliwość dodania lub zmiany organizacji pożytku publicznego. Rzecz jasna, możesz wprowadzić zmiany nawet po 30 kwietnia.
Usługa e-PIT pozwoli Ci na rozliczenie PIT za 2019 rok – bez wychodzenia z domu i wizyty w urzędzie skarbowym. W obliczu panującej epidemii koronawirusa to bardzo wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie.
Więcej informacji: Jak logować się do usługi Twój e-PIT?
Franek iPersonel – Twój partner do zadań specjalnych
Witaj! Z tej strony iPersonel, Franek iPersonel. Jestem tu po to, by pomóc Ci przejść przez wszystkie zmiany przepisów – bez żadnych obaw i problemów. Jak wiemy, ostatnio zmian prawnych nie brakuje, dlatego musisz być czujny niczym najlepszy poszukiwacz makaronu i drożdży, by nie ominęło Cię nic ważnego. Czy masz swoje wiarygodne źródło informacji? Muszę Ci pogratulować, ponieważ właśnie je znalazłeś. Rozgość się. 😊
W zakresie PIT, przypominam o zmianie kosztów uzyskania przychodów oraz nowej skali podatkowej. Zmiany miały miejsce w październiku 2019 roku i przełożyły się na ilość pieniędzy w portfelach. Więcej informacji:
Podwyższone koszty uzyskania przychodów i obniżenie stawki PIT. Ile zyskamy?
A skoro jesteśmy w temacie PIT za 2019 rok i pieniędzy to warto też wspomnieć o tarczy antykryzysowej, która wydłużyła termin składania tegorocznych deklaracji. Wiedziałeś, że szacowana wartość pakietu rozwiązań na ochronę miejsc pracy i gospodarki to 212 mld złotych? Stanowi to ponad 10 % PKB. Jak podzielono te pieniądze?
Bądź na bieżąco z iPersonel.
Artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie informacji zawartych na oficjalnym Serwisie RP.