Baza wiedzy.

Mamy mnóstwo wiedzy i chcemy się nią dzielić! Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o kadrach i płacach.

PPK a ZUS RCA – jak poprawnie wykazać składki w dokumentach rozliczeniowych?

PPK a ZUS RCA – jak poprawnie wykazać składki w dokumentach rozliczeniowych?

1 lipca 2019 r. – PPK wchodzi w życie.

Pracownicze Plany Kapitałowe stały się rzeczywistością. A przynajmniej dla tych firm, które zatrudniają ponad 250 pracowników. Jeśli znajdujesz się w tej grupie – to od 1 lipca obowiązują Cię przepisy ustawy
o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Dlatego konieczna jest wiedza – jak poprawnie wykazać składkę na PPK w ZUS RCA.

PPK a ZUS RCA – jak poprawnie wykazać składki?

Najpierw zaczniemy od tego, jak ma to wyglądać docelowo. Mówimy o czasie przyszłym, ponieważ aktualnie trwają prace nad zmianą druku ZUS RCA. Wprowadzenie nowej wersji formularza planowane jest na styczeń 2020r. Co się zmieni?

W druku zostanie dodane pole 28 w bloku III.B. Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego planu kapitałowego. W tym polu pracodawca będzie mógł wykazać składkę na PPK, którą finansuje z własnych środków.

PPK a ZUS RCA – jak poprawnie wykazywać składki w okresie przejściowym?

Do czasu pojawienia się nowej wersji druku – składkę na PPK należy wykazywać w raporcie ZUS RCA w bloku III.B. w polu 27 Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego programu emerytalnego.

Jeśli pracodawca odprowadza za ubezpieczonego składki na PPE – to w okresie przejściowym, czyli od lipca do grudnia 2019 r. – wykazuje składki na PPE i PPK jako ich sumę w polu 27.

Mamy dla Ciebie dobrą informację – po wejściu w życie nowego raportu ZUS RCA nie będzie potrzeby korygowania poprzednich raportów rozliczeniowych.

Druk ZUS RCA

Jest nadzieja, czyli jak poradzić sobie z procedurami PPK.

Zdajemy sobie sprawę, że PPK to kwestia problematyczna zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników. Problem wynika z nieznajomości przepisów czy trudności wdrożenia zapisów ustawy w życie.

Wiemy, wiemy – czytanie ustawy ze zrozumieniem to nie lada wyzwanie! Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie coś specjalnego! PPK w pigułce, czyli wszystko to, co powinieneś o nich wiedzieć. Pobierz e-booka i przejdź z nami przez procedury, terminy i wszelkie formalności.

A jeśli chcesz dowiedzieć się co z Twoimi środkami na PPK, jeśli zmieniłeś pracę – zajrzyj tutaj:

,,PPK a zmiana pracodawcy. To ja decyduję o swoich pieniądzach!

Bądź na bieżąco z iPersonel.

Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.