1 lipca 2019 r. – PPK wchodzi w życie.
Pracownicze Plany Kapitałowe stały się rzeczywistością. A przynajmniej dla tych firm, które zatrudniają ponad 250 pracowników. Jeśli znajdujesz się w tej grupie – to od 1 lipca obowiązują Cię przepisy ustawy
o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Dlatego konieczna jest wiedza – jak poprawnie wykazać składkę na PPK w ZUS RCA.
PPK a ZUS RCA – jak poprawnie wykazać składki?
Najpierw zaczniemy od tego, jak ma to wyglądać docelowo. Mówimy o czasie przyszłym, ponieważ aktualnie trwają prace nad zmianą druku ZUS RCA. Wprowadzenie nowej wersji formularza planowane jest na styczeń 2020r. Co się zmieni?
W druku zostanie dodane pole 28 w bloku III.B. Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego planu kapitałowego. W tym polu pracodawca będzie mógł wykazać składkę na PPK, którą finansuje z własnych środków.
PPK a ZUS RCA – jak poprawnie wykazywać składki w okresie przejściowym?
Do czasu pojawienia się nowej wersji druku – składkę na PPK należy wykazywać w raporcie ZUS RCA w bloku III.B. w polu 27 Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego programu emerytalnego.
Jeśli pracodawca odprowadza za ubezpieczonego składki na PPE – to w okresie przejściowym, czyli od lipca do grudnia 2019 r. – wykazuje składki na PPE i PPK jako ich sumę w polu 27.
Mamy dla Ciebie dobrą informację – po wejściu w życie nowego raportu ZUS RCA nie będzie potrzeby korygowania poprzednich raportów rozliczeniowych.
Jest nadzieja, czyli jak poradzić sobie z procedurami PPK.
Zdajemy sobie sprawę, że PPK to kwestia problematyczna zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników. Problem wynika z nieznajomości przepisów czy trudności wdrożenia zapisów ustawy w życie.
Wiemy, wiemy – czytanie ustawy ze zrozumieniem to nie lada wyzwanie! Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie coś specjalnego! PPK w pigułce, czyli wszystko to, co powinieneś o nich wiedzieć. Pobierz e-booka i przejdź z nami przez procedury, terminy i wszelkie formalności.
A jeśli chcesz dowiedzieć się co z Twoimi środkami na PPK, jeśli zmieniłeś pracę – zajrzyj tutaj:
,,PPK a zmiana pracodawcy. To ja decyduję o swoich pieniądzach!„
Bądź na bieżąco z iPersonel.
Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas, a my chętnie Ci pomożemy! 🙂