Skip to main content

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

PPK to gorący temat. Budzi wiele pytań i wątpliwości – zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. Cenimy sobie dobre relacje i lubimy pomagać, dlatego z przyjemnością pomożemy i w tym przypadku! Jak? Jeśli jesteś pracodawcą – to mamy dla Ciebie system kadrowo-płacowy iPersonel, który wyposażony jest w moduł pozwalający zarządzać PPK. A jeśli jesteś pracownikiem – pomożemy Ci przejść przez bezlitosne procedury, uzupełnimy Twoją wiedzę i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Zaczniemy od sytuacji, która może spotkać każdego z nas, czyli PPK a zmiana pracodawcy.

PPK a zmiana pracodawcy: co się stanie z Twoimi pieniędzmi?

Na wstępie – dobra informacja. Jeżeli jesteś w programie Pracowniczych Planów Kapitałowych, możesz zmienić pracodawcę i uczestniczyć w nich dalej – bez obawy o swoje środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym. Ufff…

W sytuacji zmiany pracy masz dwie możliwości wyboru:

  1. Możesz pozostawić zgromadzone środki w dotychczasowej instytucji finansowej i utworzyć nowe konto u nowego pracodawcy.
  2. Możesz także prowadzić PPK w instytucji nowego pracodawcy i przenieść środki ze starego konta na nowe.

Jednak pamiętaj, żeby nie mieć żadnych sekretów przed swoim pracodawcą i poinformować go o tym, że jesteś już uczestnikiem PPK. Zdradź mu także instytucję finansową, która obsługuje Twój rachunek PPK.

Trochę teorii, trochę procedur, trochę formalności…

Twój pracodawca, a także każdy inny, musi zawrzeć w imieniu swojego pracownika umowę o prowadzenie PPK. Powinien to zrobić po upływie 3 miesięcy od zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca po upływie tego czasu. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia uwzględnia się 12 poprzednich miesięcy.
Z kolei Ty, po 3 miesiącach pracy, powinieneś złożyć informację nowemu pracodawcy o swoim uczestnictwie w PPK. W kolejnych krokach, to od Ciebie zależy, co stanie się z Twoimi pieniędzmi. Zacznijmy od omówienia pierwszej opcji.

Opcja nr 1: utworzenie dwóch kont w ramach PPK.

Generalnie mamy tutaj dozwoloną poligamię.
Przepisy Pracowniczych Planów Kapitałowych pozwalają Ci na posiadanie dwóch kont, a nawet więcej w instytucji finansowej wybranej przez Twoich pracodawców. I to całkiem legalnie! 😉
Jeżeli chcesz, aby Twoje oszczędności pozostały na starym koncie – złóż wniosek.
Według przepisów, masz na to 7 dni. Czas liczysz od momentu, gdy Twój pracodawca poinformuje Cię, że ma obowiązek złożyć w Twoim imieniu wniosek o transfer środków na nowe konto. Ty w swoim wniosku – możesz nie wyrazić zgody na to działanie.

Opcja nr 2: transfer środków.

Nie ma wniosku = nie ma sprzeciwu. Twój pracodawca wystąpi wtedy z wnioskiem do instytucji finansowej o transfer Twoich dotychczasowych środków. Zostaną one przekierowane na nowo utworzone konto, które będzie wtedy Twoim jedynym kontem w ramach PPK.
Jeśli znowu zmienisz pracodawcę – procedura wygląda podobnie. Możesz pozostawić środki na poprzednim koncie lub zdecydować się na transfer, jeśli uznasz, że instytucja finansowa wybrana przez nową – trzecią z kolei firmę – zapewni Ci lepsze warunki.

Uwaga!

Dla tych bardziej sprytnych i przebiegłych…

  • Dopłata roczna jest wypłacana tylko raz – niezależnie od liczby kont, które są prowadzone. Dotyczy to także wpłaty powitalnej.
  • Jeżeli prowadzisz kilka kont, to dopłata roczna trafi na to konto, które zostało utworzone najpóźniej. A jeżeli w ciągu jednego dnia zawarłeś więcej niż jedną umowę, to dopłata roczna trafi na to konto, na którym masz więcej środków.

PPK a zmiana pracodawcy. Od teorii do praktyki…

Mamy nadzieję, że wszystko jest dla Ciebie jasne. Teraz tylko musisz zmienić pracę, by przejść do praktyki i przekonać się, jak to działa. 😉
My swojej pracy nie zmieniamy, bo bardzo ją lubimy. Z przyjemnością patrzymy, jak iPersonel rozkochuje w sobie użytkowników. Jednak nie w głowie mu letnie romanse, o nie! On nie z takich. Interesuje go wyłącznie długotrwała i poważna relacja. Zainteresowany?

Bądź na bieżąco z iPersonel.

Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie ustawy z dnia 4 października 2018r. o pracowniczych planach kapitałowych.