Skip to main content

Zmiany prawne to już norma

Podwyższone koszty uzyskania przychodów i obniżenie stawki PIT od 1 października 2019r. Przychodzimy do Was z garścią nowych przepisów prawnych. Kolejne zmiany w prawie to kolejne wyzwania – zwłaszcza dla pracowników działów kadr i płac. Doskonale to rozumiemy! Dlatego zgłębiamy temat i wykładamy tabelki z nowymi stawkami na stół. A czy Ty poznałeś już nowe stawki?

Obniżenie PIT – nowa skala podatkowa

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą niższy PIT – z 18 % do 17 %.

Obniżenie stawki podatku dochodowego obejmuje przychody uzyskiwane m.in.:

  • ze stosunku pracy,
  • z działalności wykonywanej osobiście, w tym z umów zlecenia i o dzieło,
  • z działalności gospodarczej osób fizycznych,
  • z emerytury i renty,
  • z praw majątkowych.

Po wprowadzonych zmianach nowa skala podatkowa wygląda w następujący sposób:

Skala podatkowa od 01.10.2019 r.

Uwaga!

Degresywna kwota wolna od podatku, który wynosi od 8 000 zł do 0 zł, pozostaje bez zmian.

Skala podatkowa w okresie przejściowym

Według wprowadzonych zmian, w okresie od 1 października 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku pracownik może być rozliczany stawką na poziomie 17,75 % – na własny wniosek. W ten sposób uniknie niedopłaty w rozliczeniu rocznym. Gdy pracownik takiego wniosku nie złoży, będzie go obowiązywała stawka 17%, a swój dochód rozliczy dopiero w zeznaniu rocznym na poziomie 17,75 %.

Podwyższone koszty uzyskania przychodów. Zacznijmy od tego, czym one są

Osiągnięcie przez pracownika przychodów z pracy wymaga poniesienia pewnych wydatków i są to właśnie koszty uzyskania przychodów. Innymi słowy, stanowią one rekompensatę za wydatki, które pracownik ponosi w związku z dojazdem do pracy. Przychody pracownika są pomniejszane o ich określoną w ustawie stawkę, zanim zostaną opodatkowane podatkiem PIT.

Co najważniejsze, ich stawka jest zależna od tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, w której pracuje, czy musi dojeżdżać. Wpływ ma także liczba pracodawców, dla których pracuje.

Koszty uzyskania przychodów 2019 – nowe stawki  

Ustawa określa koszty uzyskania przychodu w zryczałtowanej wysokości. Zmiany obowiązujące od 1 października podwyższają koszty uzyskania przychodu, co obniża podatek.

Koszty uzyskania przychodu od 1.10.2019 r.

Podwyższone koszty uzyskania przychodu a Twój zysk  

Ile zyskam, czyli to, co najbardziej interesuje w przypadku takich zmian. Zaspokajając szybko potrzebę informacji – przedstawiamy poniżej tabelkę, dzięki której dowiesz się, ile pieniędzy trafi do Twojego portfela.

Nowe koszty uzyskania przychodu – roczny zysk

Kiedy przysługują koszty uzyskania przychodu?

  1. Koszty uzyskania przychodu są potrącane tylko i wyłącznie w miesiącach, w których pracownik uzyskał przychody ze swojej pracy.
  2. Koszty uzyskania przychodu przysługują pracownikowi w pełnej wysokości niezależnie od wymiaru jego czasu pracy czy liczby przepracowanych dni (pod warunkiem uzyskania przychodu).
  3. Przysługują mu także w przypadku pobytu na urlopie wypoczynkowym, urlopie bezpłatnym czy zwolnieniu lekarskim – pod warunkiem, że za co najmniej jeden dzień w miesiącu uzyskał przychód, a w miesiącu, gdy był na zwolnieniu – chociaż jeden dzień był płatny przez pracodawcę.
  4. Zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodu odbywa się na podstawie oświadczenia złożonego przez pracownika.

Czy Twój system kadrowo-płacowy poradzi sobie z tymi zmianami?

Użytkownicy iPersonel wiedzą, że ich system kadrowo-płacowy został przygotowany na zmiany. Jak zawsze! Zapewniają to automatyczne aktualizacje. Zresztą co tu mówić… Dowód? Bardzo proszę!

Nowa skala podatkowa w iPersonel
Ustawienia kosztów i ulg podatkowych w iPersonel

Zmiany, zmiany, zmiany…

Podsumowując, nowe przepisy mają obowiązywać od 1 października 2019 roku i obejmą 25 milionów Polaków. Oznacza to, że tylu podatników dostanie wyższe wynagrodzenie netto, czyli tzw. ,,na rękę”. Poprzednia zmiana podatkowa, tzw. ,,Bez PIT dla Młodych”, objęła około 2 miliony młodych pracowników (więcej informacji na ten temat znajdziesz, gdy przejdziesz do naszego wpisu ,,Zerowy podatek dla młodych – najważniejsze informacje”). To duże zmiany, a co jeszcze czeka nas w tym roku? Tego nie wiemy, ale pozostań z nami, a  będziemy Cię na bieżąco informować.

Bądź na bieżąco z iPersonel.

Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie informacji zamieszczonych na oficjalnym serwisie internetowym RP.